MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przed pierwszym dzwonkiem - co warto wiedzieć?

WES
Fot. INGIMAGE
Fot. INGIMAGE
W ramach wspólnej akcji "Przed pierwszym dzwonkiem - co warto wiedzieć?" o prawach i obowiązkach młodych konsumentów oraz ich rodziców na swoich stronach internetowych przypominają w tych dniach: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Biuro Rzecznika Praw Dziecka, Inspekcja Handlowa oraz Radio Plus.

Fot. INGIMAGE

Większość wyprawki szkolnej kompletują zwykle rodzice, bywa jednak, że część potrzebnych drobiazgów dzieci kupują sobie same. UOKiK przypomina, że zgodnie z prawem, a dokładnie - z kodeksem cywilnym, dzieci do 13. roku życia nie mają zdolności do czynności prawnych, czyli w ogóle nie powinny zawierać umów. Jeżeli jednak dziecko zawarło umowę w drobnych, bieżących sprawach życia codziennego, czyli np. kupiło sok, bułkę czy zeszyt - to jest ona ważna. Oczywiście pod warunkiem, że w wyniku tej transakcji dziecko nie zostało pokrzywdzone. Nastolatki, czyli osoby pomiędzy 13. a 18. rokiem życia, mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Dlatego mogą zawierać umowy w drobnych, bieżących sprawach życia codziennego, czyli kupować czasopisma, przybory szkolne, książki, itp. Ograniczenia pojawiają się, gdy nastolatek zamierza nabyć np. odtwarzacz MP3 czy komputer. Wówczas potrzebna jest zgoda rodziców lub opiekunów bądź potwierdzenie przez nich umowy.

Początek roku szkolnego to wzmożone zakupy podręczników, lektur szkolnych, słowników oraz innych pomocy dydaktycznych. Dobrym nawykiem podczas kupowania książek naukowych jest sprawdzanie, czy podana cena podręcznika obejmuje również koszt dodatkowych materiałów np. haseł do wirtualnych ćwiczeń, płyt CD i DVD. Warto sugerowane i polecane w księgarni pozycje naukowe skonsultować z listą książek wymaganych przez nauczyciela.

Zdarza się, że podręcznik kupiony dla dziecka przed rozpoczęciem roku okazuje się niepotrzebny, a nie zawsze można go oddać księgarzowi. - Pamiętajmy, że zwrot towaru pełnowartościowego zależy od dobrej woli sprzedawcy. Jeżeli zgodził się na oddanie lub wymianę nieodpowiedniego podręcznika w wyznaczonym terminie, warto pamiętać o zachowaniu dowodu zakupu. Wady książek, podręczników można reklamować. Jeśli okaże się, że w zakupionej przez nas lekturze szkolnej brakuje stron lub płyta z programem do powtarzania słówek dołączona do słownika nie działa - mamy prawo do reklamacji towaru wadliwego w ciągu dwóch lat od daty zakupu. Dotyczy to także towarów kupionych na promocji czy podczas obniżek - przypomina Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

Na stronach internetowych podanych instytucji znajdziemy także informacje o tym, na co należy zwrócić uwagę, kupując dziecku zabawki edukacyjne czy telefon komórkowy oraz jakie niebezpieczeństwa grożą najmłodszym podczas korzystania z internetu i robienia w nim zakupów bez zgody opiekuna.

Ważne informacje na temat praw najmłodszych konsumentów dostępne są także na specjalnej stronie stworzonej przez UOKiK - www.konsumenckieabc.pl Opr. (WES)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski