Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przede wszystkim brak pracy

ANA
W ubiegłym roku o ponad dwieście wzrosła w Trzebini liczba rodzin korzystających z pomocy społecznej. Zdaniem Krystyny Karnas, dyrektor trzebińskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, główną przyczyną takiej sytuacji jest wzrost bezrobocia, które dociera do coraz większej liczby osób.

Coraz więcej rodzin korzysta z pomocy społecznej

   Dotychczas liczba korzystających z pomocy społecznej zawsze oscylowała wokół tysiąca. Natomiast w 2002 roku wyniosła 1235, w tym aż 701 rodzin ubiegało się o wsparcie właśnie z powodu braku pracy. To o 214 bezrobotnych więcej niż w 2001 roku. 671 rodzin prosiło o pomoc ze względu na długotrwałą chorobę. Kolejną przyczyną była niepełnosprawność. Ten powód podało 547 rodzin. O pomoc społeczną zwracano się także z powodu bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych oraz w wyniku uzależnienia od alkoholu. Ponadto zgłaszały się również rodziny, które same nie były w stanie opłacić wszystkich rachunków.
   - Ufamy ludziom. Uczymy ich odpowiedzialności za siebie i całą rodzinę. Najczęściej mieszkańcy wypłacają pieniądze w kasie ośrodka i sami płacą rachunki. Dopiero, gdy zaistnieje podejrzenie, że te środki zostały przeznaczone na inny cel, wtedy pracownicy ośrodka regulują za nich płatności - tłumaczy Krystyna Karnas.
   Trzebinianie zgłaszają się do ośrodka nie tylko z prośbą o pomoc finansową. Niektórzy przychodzą, aby się poradzić lub porozmawiać. - Problemy, z którymi zgłaszają się do nas rodziny, świadczą o wzajemnym zaufaniu. Obecnie praca OPS to nie tylko pomoc finansowa, ale także poradnictwo - zaznacza pani dyrektor.
   W ubiegłym roku dzięki pomocy trzebińskiego ośrodka 57 rodzin usamodzielniło się. Niestety nadal około 50 rodzin potrzebuje stałego wsparcia ze strony OPS. Ponadto 76 osób podjęło pracę, 33 rodziny mają uregulowaną sytuację mieszkaniową, jedna osoba została wyprowadzona z bezdomności. Pracownicy placówki pomagają też m. in. w uzyskaniu należnych alimentów osobom uzależnionym od alkoholu oraz członkom ich rodzin, a także chorym psychicznie mieszkańcom gminy.
   W minionym roku ośrodek wydał 6.373 decyzji administracyjnych. To aż o 1.405 więcej niż w 2001 roku. - Odmówiliśmy pomocy tylko w 103 przypadkach, gdyż te osoby nie spełniały wymaganych przepisami kryteriów - dodaje dyrektor OPS w Trzebini.
   Równocześnie zaznacza, że już w pierwszym kwartale tego roku przybyło tyle rodzin korzystających z pomocy placówki, ile w ciągu całego minionego roku. Jeśli tegoroczna dotacja dla ośrodka nie zwiększy się, to trzebiński OPS będzie miał problemy z terminowym wypłacaniem świadczeń.
(ANA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski