Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcom będzie łatwiej i lżej – zapewnia Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości, w Barometrze Bartusia

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Fot. Andrzej Banaś
- W mijającej kadencji MPiT przygotował dla mikro, małych i średnich firm wiele rozwiązań prawnych, których nadrzędnym celem jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – przekonuje w najnowszym Barometrze Bartusia dr Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. Rozmowa została nagrana podczas ostatniego Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa.

Wiceszef MPiT mówi m.in. o konstytucji biznesu, regulującej relacje między przedsiębiorcami a organami władzy. - Przywróciła zasady fair play w kontaktach administracji z biznesem. Po ponad roku od jej wejścia w życie widzimy efekty, choć wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zmiana mentalności wymaga czasu. Konstytucja biznesu wymusza jednak te zmiany, zwłaszcza że na straży jej przestrzegania stoi Rzecznik MŚP – przekonuje Marek Niedużak.

Przypomina o pakiecie dla MŚP, na który złożyło się 50 różnorakich ułatwień dla firm, od uznania pracy małżonka i małoletniego dziecka za koszt podatkowy i uwolnienia 5 mln pracowników od obowiązku okresowych badań BHP (i ich firm z obowiązku zatrudniania specjalisty) po rozszerzenie statusu „małego podatnika” czy zmniejszenie obowiązków biurokratycznych (jak półwieczne przechowywanie akt pracowniczych).

- Jesteśmy bardzo dumni z pierwszej po wojnie ustawy o sukcesji przedsiębiorstw jednoosobowych, tak bardzo ważnej i oczekiwanej dzisiaj, gdy kolejne pokolenia przejmują ster od pionierów polskiej przedsiębiorczości – mówi Marek Niedużak. Do ewidencji wpisano już ponad 10 tys. zarządców sukcesyjnych, co oznacza zabezpieczenie przyszłości ponad 10 tys. polskich firm.

Za równie duży sukces uważa „Mały ZUS” dla firm o najniższych przychodach. – Cieszymy się nie tylko z tego, że MPiT-owi udało się przekonać do tego rozwiązania cały rząd, ale i z tego, że będzie ono rozszerzane na firmy o rocznych przychodach do 120 tys. zł. Mały przedsiębiorca zyska z tego tytułu ok. 500 zł miesięcznie – podkreśla wiceminister. Jednocześnie zapewnia, że to przedsiębiorca decyduje, czy chce z tego rozwiązania skorzystać. Jeśli nie, to może pozostać na ryczałcie, jak wszyscy pozostali przedsiębiorcy. Bo ryczałtowy ZUS nie zostanie zniesiony.

W MPiT, po szerokich konsultacjach z przedsiębiorcami, powstały też m.in. przepisy o działalności nierejestrowanej czy przeciwdziałaniu zatorów płatniczych. Z kolei Pakiet Przyjazne Prawo zakłada m.in., że przedsiębiorca może popełnić błąd przez pierwszy rok prowadzenia działalności – i nie będzie za to karany.

- Ogromną rolę odegrają w najbliższym czasie opracowane przez nas regulacje dotyczące zamówień publicznych – podkreśla Marek Niedużak.

Szczegóły w rozmowie wideo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski