Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przejrzane teczki

G
- Poślizg wynika z ogromu pracy, przed jaką stanęła komisja. Wydawnictwo może liczyć nawet 30 do 40 tomów, które ukazywać się będą co pół roku - mówi ks. prof. Jan Szczepaniak, dziekan Wydziału Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Publikacja na temat inwigilacji krakowskich duchownych przez SB może liczyć nawet 40 tomów

Z miesięcznym opóźnieniem, pod koniec października, ma trafić do jednej z krakowskich drukarni pierwszy tom opracowania komisji historycznej powołanej przez kardynała Stanisława Dziwisza do zbadania działań tajnych służb wobec Kościoła katolickiego i działalności księży agentów.

W komisji, która bada działania Służby Bezpieczeństwa wobec Kościoła, pracuje 12 osób - pracownicy PAT i historycy z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. - To ogromne przedsięwzięcie, wymagające wiele czasu isporego nakładu pracy. Nateczkę jednej osoby trzeba poświęcić średnio dwa tygodnie. Ja sam poświęciłem trzy, aby przejrzeć izanalizować materiały dotyczące jednego zksięży - mówi ks. prof. Szczepaniak.
W monografii znajdą się również materiały dotyczące IV Departamentu SB, który zajmował się inwigilacją duchowieństwa. W jednym z tomów zostanie opublikowana zawartość całej teczki księdza, który nie dał się złamać esbekom.
Przygotowywany materiał jest tak interesujący, że trudno się dziwić, iż o prawo do jego druku ubiegało się kilka wydawnictw. Ks. prof. Szczepaniak nie chce na razie ujawnić nazwy oficyny, która wyda pierwszy tom. Nie będzie to jednak ani wydawnictwo PAT, ani "Znak", ani wydawnictwo św. Stanisława, ani inne znane oficyny katolickie.
W związku z ukazaniem się książki, która nosi roboczy tytuł "Służba Bezpieczeństwa a Kościół katolicki" nie planuje się żadnej akcji promocyjnej, a nawet żadnej konferencji prasowej poświęconej tej publikacji.
Komisje historyczne, których zadaniem jest zbadanie działań tajnych służb PRL wobec Kościoła powstały, jak dotąd, w siedmiu z 41 diecezji: w warszawsko-praskiej, krakowskiej, szczecińsko-kamieńskiej, lubelskiej, tarnowskiej, katowickiej, koszalińsko-kołobrzeskiej. Zadania komisji wyznaczają wytyczne "Memoriału episkopatu polskiego w sprawie współpracy niektórych duchownych z organami bezpieczeństwa w Polsce w latach 1944-1989", który został przyjęty 25 sierpnia na Jasnej Górze. (G)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski