Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemoc domowa – to nie z nami

Redakcja
Pod takim hasłem przedstawiciele organizacji walczących z przemocą domową z dwunastu krajów Europy, spotkali się, żeby wspólnie debatować nad problemem.

NOWY SĄCZ

Od poniedziałku w Nowym Sączu trwa zorganizowana przez Małopolskie Towarzystwo Oświatowe konferencja, w ramach której przedstawiciele organizacji z takich krajów jak: Albania, Armenia, Białoruś, Bułgaria, Węgry, Kazachstan, Litwa, Mołdawia, Słowacja, Ukraina, Szwecja i Belgia mogą dyskutować nad problemem przemocy w swoich krajach, a także nad sposobami ich zwalczania.

- Przyjechali tu przedstawiciele organizacji, głównie kobiecych.__Dla pokrzywdzonych mówienie to trudna sprawa. Chcemy zwrócić również uwagę na dzieci i przekonywać dorosłych, żeby na ten temat z dziećmi rozmawiali _– mówi Bruno Vastmans, na co dzień dyrektor programowy MTO. – _Problem również ich dotyczy, a częściej mówi się o dorosłych, spychając sprawę dzieci na dalszy plan. To ogromne wyzwanie dla nas wszystkich – dodaje Vastmans.

Program konferencji jest bardzo bogaty. Uczestnicy spotkali się już między innymi z Beatą Budzik, prezesem Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego i Barbarą Leśniak przedstawicielką Komendy Miejskiej Policji oraz zwiedzili Nowy Sącz. Każdego wieczoru jest czas na to, aby dwie, trzy organizacje zaprezentowały: co robią dla ofiar przemocy, jak działają.

- Jestem pozytywnie zaskoczona. Dopiero teraz widać, że problem przemocy w rodzinie nie jest tematem tabu jakim był jeszcze kilka lat temu – stwierdziła Sigrun Jorissen, przedstawicielka belgijskiej Flemish Council for Women.  

Peter Ritzen, również z Belgii, podkreśla, że do częstych problemów w rodzinie, które rzutują na losy dzieci należą  rozwody. - Konferencja jest okazją do wymiany metod, za pomocą których można dotrzeć do młodych i im pomóc, bo przecież rozwód rodziców oddziałuje mocno na ich życie – zauważa Ritzen.

Przedstawicielki Women’s Resource Center z Armenii o konferencji w Nowym Sączu dowiedziały się od dyrektora swojej organizacji.

_- Bardzo się cieszę, że wybrano akurat nas, jako reprezentację, bo program jest bardzo ciekawy i dzięki temu międzynarodowemu spotkaniu nabieramy doświadczenia, którym podzielimy się w Armenii _– obiecuje Anush Poghosyan.

Na kolejne dni dla uczestników konferencji jest przewidziana wizyta w Ośrodku dla Osób Dotkniętych Przemocą w Krakowie, spotkanie z Elżbietą Isakiewicz, dziennikarką „Tygodnika Powszechnego” oraz psychologiem i Dyrektorem Krakowskiego Instytutu Psychoterapii – Ryszardem Izdebskim. Niespodzianką jest wyjazd do Warszawy, gdzie przygotowano ciekawe prezentacje i spotkania,  m.in. z Jolantą Kwaśniewską  oraz wizytę w fundacji Porozumienie Bez Barier.

Dominika Tabasz

 

Dopiero teraz widać, że problem przemocy w rodzinie przestał być tematem tabu, jakim był jeszcze kilka lat temu

Sigrun Jorissen

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski