Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeszklenia, które wychodzą w przyszłość

(JM)
Przeszklenia mają ponad 70 proc. przepuszczalności światła
Przeszklenia mają ponad 70 proc. przepuszczalności światła Fot. Guardian
Nowe przepisy i nowe szkło. Duże przeszklenia, charakterystyczne dla wielu współczesnych budynków, prezentują się bardzo efektownie i zapewniają wnętrzom doskonały dostęp światła dziennego. Jednak mogą mieć też poważną wadę - narażają pomieszczenia na przegrzewanie latem.

Na początku tego roku zaostrzone zostały przepisy Prawa budowlanego, dotyczące ilości energii słonecznej przedostającej się przez okna do wnętrza budynków. Nowy standard przewiduje, że do wnętrz może dostać się nie więcej niż 35 proc. energii z promieniowania słonecznego.

Powyższa zmiana w przepisach podyktowana została koniecznością zmniejszenia ryzyka przegrzewania się pomieszczeń w budynkach z dużymi przeszkleniami, a tym samym - poprawy komfortu życia i pracy osób przebywających w takich wnętrzach i zmniejszenia zużycia energii zużywanej przez urządzenia chłodzące.

Branża szklarska musi więc dostosować się do nowych przepisów i tak udoskonalić swoje wyroby, aby skutecznie ograniczały przepływ szkodliwego promieniowania, a zarazem zapewniały doskonały dostęp do światła słonecznego. Oba te kryteria spełnia najnowsze szkło SunGuard SN 70/35.

Jego zaletami są m.in. duża przepuszczalność światła (powyżej 70 proc.), idealne odwzorowanie kolorów, a przede wszystkim wysoka selektywność. SunGuard SN 70/35 to jedyne tego typu szkło na rynku, które oferuje selektywność (czyli relację przepuszczalności światła LT=70,5 proc. i transmisji energii g=34,9 proc.) na wysokim poziomie, czyli 2.

Istotne jest, że dotychczas taką wartość można było otrzymać tylko poprzez zastosowanie potrójnej warstwy srebra, tymczasem w przypadku nowego produktu wystarczyły jedynie dwie warstwy, co zmniejsza koszty produkcji.

Szkło to nie tylko spełnia surowe kryteria obecnie obowiązujących przepisów zawartych w rozporządzeniu ministerialnym w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, ale dostosowane jest również do przepisów, które wejdą w życie za dwa lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski