Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przezwyciężą niepełnosprawność

PSZ
Pierwszą w Krakowie i czwartą w Polsce pracownię komputerową "e-Kids Network", czyli centrum multimedialne w pełni przystosowane dla potrzeb dzieci niepełnosprawnych (ruchowo i intelektualnie, a także z zaburzeniami mowy), otwarto wczoraj w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 1 przy ul. Kijowskiej 3.

Kolorowe klawiatury i myszka sterowana głową

Pierwszą w Krakowie i czwartą w Polsce pracownię komputerową "e-Kids Network", czyli centrum multimedialne w pełni

przystosowane dla potrzeb dzieci niepełnosprawnych (ruchowo i intelektualnie, a także z zaburzeniami

mowy), otwarto wczoraj w Zespole Szkół

Ogólnokształcących

Integracyjnych nr 1 przy

ul. Kijowskiej 3.

   Nowoczesna pracownia wyposażona jest w 7 zestawów komputerowych, które zawierają m.in. klawiatury z powiększonymi, kolorowymi klawiszami (dla osób z niedowładem rąk), a także zupełnie płaską klawiaturę, działającą na zasadzie ekranu dotykowego (korzysta się z niej jak ze zwykłej klawiatury, jednak wciśnięcie klawisza nie wymaga siły; do kompletu dołączono specjalne nakładki, pozwalające dostosować klawiaturę do indywidualnych potrzeb użytkownika). Dzieciom niepełnosprawnym niezwykle ułatwi pracę z komputerem także urządzenie, umożliwiające sterowanie kursorem myszy za pomocą ruchów głowy (na czole, oprawce okularów umieszcza się specjalną naklejkę; odbiornik śledzi jej ruchy i odpowiednio kieruje ruchem wskaźnika myszy na monitorze). Nie zabrakło też specjalistycznego oprogramowania, stworzonego z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. Na komputerach zainstalowano m.in. programy udźwiękawiające, które czytają dane z ekranu i podają komunikaty przez syntezator mowy, a także program powiększający obraz od 2 do 16 razy. Wszystkie komputery mają ponadto stały dostęp do Internetu.
   Pracownia komputerowa kosztowała 51 tysięcy złotych i została ufundowana przez firmę Prokom Software, która wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem stworzyła program "e-Kids Network". - Polega on na zbudowaniu sieci siedmiu specjalistycznych pracowni komputerowych dla dzieci niepełnosprawnych w największych polskich miastach (podobne pracownie działają już w Gdyni, Warszawie i Białymstoku) - _podała Anna Kolankowska z Zarządu Głównego PCK, koordynatorka programu "e-Kids Network". - Dzięki nim dzieci będą mogły połączyć naukę z zabawą, rozwijać swe zainteresowania i przezwyciężyć niepełnosprawność._(PSZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski