Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa muzułmanów w naszych więzieniach. Miłośnicy bitek wołowych czy przyszli terroryści?

Piotr Subik
Archiwum
Bezpieczeństwo. Przez areszty i więzienia krakowskiego okręgu Służby Więziennej przewinęło się w tym roku ok. 80 więźniów, co do których można przypuszczać, że są wyznawcami islamu. Czy nasze zakłady karne staną się wylęgarnią islamskich radykałów? - Nie jest to wykluczone - mówi ekspert ds. terroryzmu Andrzej Mroczek.

Służba Więzienna nie może pytać osadzonych o wyznanie. Ale każdy wyznawca Proroka ma prawo wybrać zgodną z religią dietę bez mięsa wieprzowego. I w jednostkach penitencjarnych podlegających Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Krakowie (obejmuje teren Małopolski i Świętokrzyskiego) dzieje się tak coraz częściej. Na ok. 5 tys. osadzonych obecnie za wyznawców islamu uznać można 40 (0,8 proc.). Wielu zmiany wyznania dokonało już za kratami. Drugie tyle wyszło już na wolność lub zostało przeniesionych. A przypomnijmy, niezależnie od szacunków, liczba wyznawców islamu wśród Polaków nie przekracza 0,1 proc.

- Obserwujemy to zjawisko od dwóch lat, wcześniej było marginalne - przyznaje mjr Tomasz Wacławek, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie.

- Na Zachodzie - w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, od dawna mówi się, że ekstremalne grupy islamistyczne rekrutują członków wśród więźniów. Przecież ostatnich zamachów w Paryżu dokonały osoby mocno związane ze środowiskami przestępczymi - zwraca tymczasem uwagę w anonimowej rozmowie pracownik Służby Więziennej z Krakowa. Major Wacławek twierdzi jednak, że w krakowskim okręgu SW zdarzało się, iż osadzeni otrzymywali w paczkach Koran lub czasopisma o islamie, ale nigdy nie były to materiały ekstremistycznych grup. A to świadczyłoby o przenikaniu islamistów do środowiska przestępczego.

Nikt tego nie powie otwarcie, ale „moda na islam” wynika z chęci polepszenia sobie życia w więzieniu. Odmianą dla więźniów jest np. mięso wołowe podawane zamiast wieprzowego. Jednak inny scenariusz bez trudu potrafi sobie wyobrazić ekspert z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas Andrzej Mroczek. -_ Więźniami kieruje pragmatyzm, wyznanie tak naprawdę nie gra roli. Przechodzę na islam i dostaję z zewnątrz paczki, pieniądze itd.
Ale coś za
coś, po wyjściu z więzienia będę się musiał zrewanżować. I __wtedy pojawi się problem, zwłaszcza że organizacje ekstremistyczne to dobra alternatywa dla ludzi bez perspektyw. Bo będą mogli robić to, co robili dotychczas bezkarnie - _mówi Mroczek. Problem stanie się większy, kiedy do naszych więzień będą częściej trafiać nielegalni imigranci z Bliskiego Wschodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski