Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Setki uczniów edukowało się w jednostkach podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Krakowie

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
W jednostkach podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Krakowie w spotkaniach w ramach programu edukacyjnego wzięło udział 600 uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 1692 uczniów szkół podstawowych.
W jednostkach podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Krakowie w spotkaniach w ramach programu edukacyjnego wzięło udział 600 uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 1692 uczniów szkół podstawowych. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie
Spośród tysięcy uczniów z całej Polski, również i uczniowie krakowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych wzięli udział w programie edukacyjnym „W SŁUŻBIE PRAWU” realizowanym w roku szkolnym 2022/2023. Spotkania m. in. w jednostkach podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Krakowie miały za zadanie pokazać młodzieży, że zakład karny nie jest przyjemnym miejscem, a za swoje czyny zawsze trzeba ponieść odpowiedzialność. Uczniowie w ramach programu brali udział zarówno w spotkania organizowanych w swoich szkołach, jak również w jednostkach penitencjarnych.

- Tysiące uczniów z całej Polski wzięło udział w spotkaniach związanych z edukacją prawną młodzieży i prewencją przestępstw, realizowanych poprzez prowadzenie ciekawych zajęć w szkołach, jak i na terenie jednostek penitencjarnych. W jednostkach podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Krakowie w spotkaniach w ramach programu edukacyjnego wzięło udział 600 uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 1692 uczniów szkół podstawowych - podaje Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie.

Zajęcia w szkołach podstawowych

Funkcjonariusze Służby Więziennej spotykali się z uczniami klas podstawowych na terenie szkół, w których uczą się na co dzień. Najmłodsi podczas zajęć mieli możliwość zapoznania się zagadnieniami prawnymi, zobaczyć czym są środki przymusu bezpośredniego, a także środki ochronne. Podczas każdych zajęć młodzież poznała również pracę funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz wysłuchała jak wygląda jednostka penitencjarna „od środka” oraz jakie jest wyposażenie osadzonych przyjmowanych w zakładzie karnym.

- Tego typu spotkania z funkcjonariuszami Służby Więziennej to świetna lekcja dla uczniów, ale i dla nauczycieli. Mogą oni zobaczyć co dzieje się z człowiekiem, kiedy nie przestrzega on prawa – dodał gen. insp. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej.

Spotkania w jednostkach penitencjarnych

Młodzież brała również udział w spotkaniach na terenie jednostek penitencjarnych, które składały się z kilku części. Pierwsza obejmowała ogólne zagadnienia związane z prawem karnym. Uczniowie nauczyli się m.in odróżniać zbrodnie od występku. Kolejnym punktem wizyty uczniów na terenach jednostek penitencjarnych było spotkanie z osadzonymi. Młodzież poznała różnie historie i powody, dla których Ci młodzi ludzie znaleźli się w więzieniu.

Następnie uczniowie mieli okazję zobaczyć warunki odbywania kary pozbawienia wolności. Kilkuosobowa cela wypełniona tylko najpotrzebniejszymi i dozwolonymi rzeczami osadzonych nawet w najmniejszym stopniu nie przypominała pokoju nastolatka. Uczniowie zobaczyli również jak wygląda sala widzeń, pole spacerowe, kaplica, a także oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od alkoholu. Młodzież dowiedziała się m.in jak wygląda rozkład dnia osadzonego, jak często może kontaktować się lub widzieć z rodziną.

- Zajęcia mają uświadomić młodzieży szkolnej, że podejmowana przez nich aktywność w grupie rówieśniczej może wpłynąć na ich plany w przyszłości. Poznając historie i losy skazanych, którzy czasem nieświadomie łamali prawo i obecnie przebywają w jednostkach penitencjarnych pokazuje jak podejmowanie ryzykownych decyzji wpływa na plany w przyszłości lub w skrajnych przypadkach uniemożliwia ich realizację – powiedział mjr Artur Farat, z Okręgowego Inspektoratu SW w Krakowie.

„Szanuj zasady – chroń życie”

W jednostkach penitencjarnych okręgu krakowskiego odbywały się też lekcje bezpieczeństwa w ramach projektu pt. „Szanuj zasady – chroń życie” we współpracy z Inspekcją Transportu Drogowego. Podczas spotkania młodzież poznała codzienną pracę Inspektorów i ich obowiązki służbowe, jednak głównym celem było wyjaśnienie uczniom zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać będąc użytkownikiem ruchu drogowego – zarówno jako kierowca, ale i jako pieszy.

Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Setki uczniów edukowało się w jednostkach podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski