Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przydatne i w dzień, i w nocy

Anastazja Bezduszna
Rolety mające pełnić funkcję estetyczną powinny odpowiadać kolorystycznie charakterowi wnętrza
Rolety mające pełnić funkcję estetyczną powinny odpowiadać kolorystycznie charakterowi wnętrza Fot. 123rf
Rolety. Zdecydowana większość z nich jest produkowana w taki sposób, aby maksymalnie uprościć późniejszy montaż w mieszkaniu

Rolety oferują nam spore możliwości, jeśli chodzi o sam materiał – do ich tworzenia producenci wykorzystują między innymi tekstylia, bambus, drewno, a nawet papier. Ich zaletą jest fakt, że mogą stanowić albo neutralne i wtapiające się w ogólny wygląd ściany tło, albo pełnić funkcję dekoracyjną w momencie, gdy zdecydujemy się na rolety w intensywnych kolorach lub z ciekawym deseniem.

Rozwiązania standardowe – dla kogo?
Osobę, która po raz pierwszy dokonuje wyboru rolety, mnogość systemów i możliwości może przyprawić o przysłowiowy zawrót głowy. Tymczasem wielość opcji działa na korzyść klienta. Wystarczy zapoznać się z kilkoma wskazówkami, by właściwie wybrać, a następnie zamontować roletę wewnętrzną.

Typ montażu: na ścianie, suficie lub oknie powinien zostać dostosowany do osobistych preferencji i potrzeb. Do wyboru mamy zarówno rozwiązania standardowe, jak rolety klasyczne i minirolety, którym poświęcamy tutaj najwięcej miejsca, jak również produkty bardziej specjalistyczne, do których można zaliczyć rolety w kasecie czy do okien połaciowych. Zawsze warto przemyśleć także kwestię wyboru mechanizmu, za pomocą którego będziemy zasłaniać i odsłaniać okna. Sklepy oferują najczęściej systemy koralikowy i automatyczny.

Jednym z najbardziej znanych i wciąż popularnych rodzajów są rolety klasyczne, przeznaczone do montażu na ścianie lub suficie. Warto rozważyć zakup w takim systemie, gdy chcemy zasłaniać duże powierzchnie i wnęki okienne lub okna o nietypowych kształtach. Słabą stroną tej opcji jest tylko brak możliwości uchylenia lub otworzenia okna przy opuszczonej rolecie. Są jednak sposoby pozwalające ten problem ominąć. – Aby móc swobodnie otwierać zasłonięte okno, można zamontować roletę bezpośrednio na jego skrzydle.
Do
tego celu służą uniwersalne uchwyty montażowe, których przymocowanie nie wymaga wywiercenia otworów w oknie i z tego względu nie naraża klienta na utratę gwarancji u __producenta okna –
wyjaśnia Leszek Jarema, ekspert marki Prakto. – Jeśli jednak zdecydujemy się na montaż rolety na ścianie, należy pamiętać, by upewnić się, w jakiej kondycji jest tynk. Można to łatwo sprawdzić, pukając w wybrane miejsce. Głuchy odgłos będzie ostrzeżeniem, że możemy doprowadzić do kruszenia się ściany w miejscu wiercenia.

Wersja prostsza w montażu
Rolety mini charakteryzują się znacznie mniejszym w porównaniu z roletami klasycznymi mechanizmem zwijającym oraz średnicą rurki 17 mm (w roletach klasycznych – 25 mm). Są one przeznaczone do montażu bezpośrednio na skrzydle okna, bez konieczności wiercenia w nim otworów. Całość trzyma się na haczykach.

– Przed montażem mini-rolety upewnijmy się, czy okno, na którym chcemy ją zamontować, zachowuje poziom. Do tego celu wystarczy poziomica. Jeśli okaże się, że poziom ucieka, zadbajmy o to, by ustawić roletę w sposób, który to skoryguje _– wyjaśnia Leszek Jarema. _– Gdy roleta zostanie zamocowana pod kątem, będzie krzywo się zwijać, co może doprowadzić do __blokowania się tkaniny, zniszczenia jej oraz pojawienia się prześwitów bocznych.

Jaki mechanizm regulacji wybrać?
Oferty producentów obejmują zwykle wspomniane już standardowe systemy koralikowe lub bardziej innowacyjne systemy automatyczne. _– Mechanizm sprężynowy umożliwia regulację wysokości rolety za pomocą jednego pociągnięcia. System ten szczególnie sprawdza się u rodzin z dziećmi, ponieważ nie naraża ich na wyrządzenie sobie krzywdy w __wyniku nagłego puszczenia rolety lub łańcuszka _– wyjaśnia Leszek Jarema.

Większość modeli rolet jest tworzona w sposób, który ma ułatwić montaż, dlatego zanim z góry zwątpimy w swoje umiejętności, porównajmy oferty, zapoznajmy się z instrukcją dostępną na stronie producenta, dopytajmy ekspertów.

Nowoczesne rolety w stylu eko
We wnętrzach urządzonych w stylu ekologicznym łatwo poczuć klimat najodleglejszych zakątków Ziemi. Ich atmosferę tworzą przedmioty wytworzone z naturalnych surowców. To dlatego w pokojach eko przeważają dodatki wykonane z bambusa, rattanu, drewna czy wikliny.

W ten trend wpisują się również rolety. W zależności od wybranego modelu roletę bambusową montuje się na ścianie lub ramie okna. W pierwszym przypadku będziemy potrzebować śrubek i wiertarki, w drugim – dodatkowych uchwytów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski