18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przygotowania do cudu narodzin

NAT
Jedne panie chcą przełamać strach, inne dokształcić przyszłego tatę lub dokonać odpowiedniego wyboru metody porodu. Szkoły rodzenia przeżywają prawdziwe oblężenie. Do tych bezpłatnych trzeba zapisywać się nawet dwa miesiące wcześniej.

W Krakowie rodzi się coraz więcej dzieci. W 2000 roku przyszło na świat 11,5 tysiąca maluchów, a sześć lat później już ponad 13 tysięcy. Pod koniec 2007 roku liczba noworodków sięgnie prawdopodobnie 14 tysięcy. Według analityków GUS jest to spowodowane faktem, że na dziecko decydują się osoby urodzone w wyżu demograficznym, czyli z przełomu lat 70. i 80.
O tym, że dzieci rodzi się coraz więcej, doskonale wiedzą organizatorzy kursów dla przyszłych matek. - Zainteresowanie zajęciami jest bardzo duże. Odbieramy mnóstwo telefonów z pytaniami o terminy. W tym momencie panie przyjmujemy na luty - przyznaje Beata Marzec, prowadząca Szkołę Rodzenia im. dr Jadwigi Beaupre przy Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. R. Czerwiakowskiego. To najstarsza tego typu placówka w Krakowie. Powstała w 1957 roku.
-**Kilkadziesiąt lat temu w szkole, którą w Nowej Hucie założyła dr Jadwiga Beaupre, młode matki oprócz pielęgnacji dziecka mogły nauczyć się również szycia i gotowania. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Teraz panie oczekują przede wszystkim rzetelnej informacji - mówi Beata Marzec.
Zazwyczaj kurs trwa około 4 - 6 tygodni. Zajęcia składają się z wykładów teoretycznych i ćwiczeń. Standardowo przyszłe mamy dowiadują się o szczegółach dotyczących rozwoju dziecka w łonie matki, przebiegu ciąży, jej patologii, fazach porodu fizjologicznego i zabiegowego oraz połogu. Niektóre szkoły umożliwiają zwiedzanie oddziału położniczego.
- Kobiety w ciąży są obecnie o wiele bardziej świadome tego, co dzieje się z ich ciałem. Bardzo dużo czytają, korzystają z Internetu i na zajęcia przychodzą już z dużą wiedzą teoretyczną. Często jednak są to informacje nie do końca prawdziwe i właśnie tutaj mają okazję je zweryfikować - podkreśla Joanna Ostachowska, koordynator Szkoły Rodzenia "Ujastek".
Program szkoleń jest poszerzany o tematy, które aktualnie interesują pacjentki. Wykłady są prowadzone głównie przez położne, lekarzy (pediatra, ginekolog, anestezjolog, neonatolog) i psychologów. W niektórych szkołach, jak np. "Ujastek" i "Gemelli", w ramach zajęć teoretycznych wykłada także prawnik. - Pozytywnie zaskoczyła mnie różnorodność zajęć. Spotkanie z prawnikiem przybliżyło nam, jakie obowiązki ma wobec nas pracodawca. Uważam, że warto uczestniczyć w szkole rodzenia, nawet jeśli pierwszy poród ma się już za sobą, bo w medycynie wciąż się coś zmienia. Przykładowo, kilka lat temu w szkołach rodzenia nie mówiono o bankach krwi pępowinowej - przekonuje Ewa Byrska, oczekująca obecnie pierwszego dziecka.
W ćwiczeniach mogą brać udział panie od około 26. - 28. tygodnia ciąży. Zazwyczaj wymagane jest zezwolenie od lekarza prowadzącego, a zajęcia praktyczne prowadzone są przez fizjoterapeutę. Szkoły zapewniają dodatkowo ćwiczenia na basenie (np. SR im. dr Jadwigi Beaupre), muzykoterapię i masaż.
- Gimnastyka polegała na ćwiczeniach oddechowych, rozciągających i relaksacyjnych. Poznałyśmy pozycje, które pozwolą odciążyć kręgosłup. Moim zdaniem zbyt pobieżnie zostały potraktowane zajęcia praktyczne z opieki nad noworodkiem. Chętnie dowiedziałabym się więcej - ocenia swój kurs pani Joanna.
Wybrane placówki, (m.in."Szkoła Matek" przy ZOZ dla Szkół Wyższych)oferują zajęcia dla kobiet w ciąży wysokiego ryzyka. Prowadzone są też kursy indywidualne - w przypadkach specjalnych: w ciąży zagrożonej, dla ciężarnych w późnym wieku, dla kobiet z uczuleniami i innymi dolegliwościami.
Szkoły przygotowują do porodów rodzinnych. Przywilejem przyszłych matek, a w niektórych szkołach nawet wymogiem, jest uczestnictwo w zajęciach bliskiej osoby. - Najczęściej jest to przyszły ojciec, choć niekoniecznie. Zdarza się, że panie przychodzą z siostrą, mamą czy przyjaciółką - mówi Anna Przybylska, założycielka Rodzinnego Centrum Położniczego "Koala".
Szkoła prowadzona od roku przez panią Annę to przejaw nowej tendencji. - W Warszawie takich szkół jak moja - odpłatnych, przyjmujących na zajęcia maksymalnie 4 - 5 par jest już wiele. W Krakowie "Koala" jest pionierem - zauważa Przybylska. - Tylko w naprawdę małej grupie uczestnicy mają poczucie intymności i nie boją się zadawać żadnych pytań - uważa. Dla matek po porodzie położna uruchomiła działające 24 godziny na dobę pogotowie laktacyjne.
NATALIA ADAMSKA
Urząd Miasta dla mieszkanek Krakowa
Urząd Miasta Krakowa dofinansowuje uczestnictwo mieszkanek Krakowa i ojców dzieci w Szkołach Rodzenia. Program profilaktyki i edukacji przedporodowej obejmuje lata 2007 - 2009 i jest realizowany w placówkach: *NZOZ Szpital na Siemiradzkiego im. R. Czerwiakowskiego; *NZOZ Ginekologii i Położnictwa Gemelli; *Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera; *Szpital Miejski Specjalistyczny im. G. Narutowicza; *Szpital Specjalistyczny im. St. Żeromskiego; *Szpital Położniczo-Ginekologiczny "Ujastek". (NAT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski