Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjaźnie i ulgowo

Elżbieta Cegła
Opactwo benedyktynów w Tyńcu jest jednym z kilkudziesięciu miejsc przyjaznych seniorom
Opactwo benedyktynów w Tyńcu jest jednym z kilkudziesięciu miejsc przyjaznych seniorom Fot. Adam Wojnar
Inicjatywa. W Małopolsce jest mnóstwo miejsc przyjaznych seniorom, co potwierdzają też specjalne certyfikaty. I nie chodzi tylko o obiekty bez barier architektonicznych.

Dla osoby niepełnosprawnej największym wyzwaniem jest pokonanie przede wszystkim barier architektonicznych. Niestety wciąż jeszcze w zbyt wielu obiektach te bariery istnieją, nie mówiąc o tym, że nadal powstają w nowych budynkach użyteczności publicznej. A przecież nie powinny, nie każdy inwestor przywiązuje jednak wagę do problemu wielkiej wagi dla wielu z nas. Na szczęście jednak jest to margines, bowiem przyjazne wszystkim budowle i przestrzeń publiczna stanowią już dziś wymóg czasu i standard.

Kraków konkursowy

W 2011 roku władze samorządowe województwa małopolskiego oraz gminy Kraków postanowiły zachęcić urzędy administracji publicznej, instytucje i organizacje, firmy do tworzenia miejsc przyjaznych seniorom. Miejsca takie mogą również rekomendować osoby fizyczne.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej oraz Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa przygotowały więc kampanię pn. Miejsce przyjazne seniorom. Czyli jakie? W grę wchodzą niemal wszystkie – od aptek, przychodni zdrowia, ośrodków pomocy społecznej, poprzez ośrodki kultury, biblioteki, kina, kawiarnie, po kluby fitness, studio tańca z opactwem włącznie.

Cel jest jeden – odpowiadać na potrzeby osób starszych poprzez dostosowanie architektury oraz oferowanie produktów, usług, zniżek specjalnie skierowanych do tej grupy ludzi. Chodzi o tworzenie miejsc, w których osoby dojrzałe, zwłaszcza te już nieaktwyne zawodowo czują się dobrze i swobodnie, są godnie traktowane i obsługiwane.

Z myślą właśnie o nich przygotowuje się więc program różnych form aktywności intelektualnej, społecznej, fizycznej, organizuje różne wydarzenia i przedsięwzięcia służące rozwijaniu kontaktów oraz zacieśnianiu więzi między ludźmi różnych środowisk i w różnym wieku.

Manko ze zniżką

Kto osiągnął ustawowy wiek emerytalny, ten może liczyć na różne przywileje. Do tych najpopularniejszych należą przede wszystkim ulgi w komunikacji kolejowej, autobusowej, miejskiej. Emeryci (a także renciści, kombatanci, inwalidzi i in.) mogą kupować ze zniżką bilety.

Do zniżek uprawniają również specjalne karty. Podczas ubiegłorocznego dnia seniora w Małopolsce zaprezentowano specjalną Małopolską Kartę Seniora, którą bezpłatnie może sobie wyrobić każdy mieszkaniec województwa, który ukończył 60 lat. Karty (jest także ogólnopolska) nabyć można na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, a także podczas różnych wydarzeń organizowanych dla osób po 60. roku życia.

Ta swoistego rodzaju wejściówka gwarantuje zniżki i rabaty w wielu miejscach. Honorują ją m.in.: uzdrowiska, ośrodki zdrowotno-medyczne, szkoły językowe, restauracje, kawiarnie, kina, teatry, centra sportu, zdrowia i urody, dostawcy Internetu, operatorzy telefonii komórkowej.

Małopolska Karta Seniora powstała z inicjatywy Stowarzyszenia MANKO, działającej od 15 lat w Krakowie prężnej organizacji pozarządowej zajmującej się problematyką zdrowotną we współpracy z samorządem województwa małopolskiego. Gra warta świeczki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski