Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przywrócą Rudawę na ulicy Retoryka? Pomysł nowej rzeki w centrum Krakowa zgłoszony do budżetu obywatelskiego 2024

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Powstał pomysł, by przywrócić rzekę Rudawę na ul. Retoryka w Krakowie.
Powstał pomysł, by przywrócić rzekę Rudawę na ul. Retoryka w Krakowie.
"Rzeka na Retoryka! Przywróćmy bieg Rudawy!" - Akcja Ratunkowa dla Krakowa poinformowała, że projekt pod takim hasłem składa do budżetu obywatelskiego 2024. Miejscy aktywiści przypominają, że to pomysł, który został już przygotowany w 2018 roku, ale do dziś nie doczekał się realizacji. Przejdź do GALERII, by zobaczyć jak płynęła Rudawa ponad 100 lat temu.

- Przywróćmy wspólnie bieg Rudawy! Nie wszyscy wiedzą, że nieco ponad 100 lat temu pod ulicą Retoryka płynęła rzeka. Czas ją przywrócić i stworzyć przyjazne miejsce dla wszystkich - informuje Akcja Ratunkowa dla Krakowa.

Projekt zakłada symboliczne przywrócenie biegu rzeki Rudawa znajdującej się pod ul. Retoryka wraz z odświeżeniem ciągu pieszego i stworzeniem namiastki parku rzecznego. Założenie jest takie, że inwestycja zostałaby zrealizowana w obecnym pasie zieleni.

- Projekt ten został już przygotowany w 2018 roku przez Zarząd Zieleni Miejskiej, jednak nie doczekał się realizacji. Po 6 latach chcielibyśmy zatem stworzyć to miejsce sami, jako mieszkańcy. Projekt zakłada również przeprowadzenie konsultacji społecznych, które były zapowiadane, ale według naszych informacji, nigdy się nie odbyły - dodaje Akcja Ratunkowa dla Krakowa.

Przypomnijmy, że w 2018 roku Zarząd Zieleni Miejskiej przedstawił wstępny pomysł rewitalizacji ul. Retoryka. "To jedna z najpiękniejszych ulic Krakowa. Niewielu z krakowian pewnie wie, że niegdyś płynęła tędy rzeka Rudawa. Zarząd Zieleni Miejskiej doceniając piękno tego miejsca i niezwykły urok secesyjnych kamienic autorstwa Teodora Talowskiego chciałby przywrócić mu na nowo blask i znaczenie" - przekonywali urzędnicy.

6 lat temu ZZM przedstawił wizualizacje, które, jak podkreślali wtedy urzędnicy, były bardzo wstępnym pomysłem na rewitalizację ul. Retoryka. "Pomysł ten rzecz jasna, jak zawsze, poddany będzie dyskusji z mieszkańcami. Ale już teraz mamy nadzieję, że spotka się z Waszą aprobatą i wsparciem" - zapowiadali urzędnicy z ZZM.

Pod Kopcem Kościuszki powstaje nowa miejska przestrzeń parkowa.

Wielka przemiana pod Kopcem Kościuszki. Będzie tam park z ko...

Rudawa powstaje z połączenia potoków Dulówki, Krzeszówki i Rudawki, wypływających z Wyżyny Olkuskiej w okolicach Trzebini, Krzeszowic i na południowo-zachodnich krańcach wsi Rudawa, następnie płynie przez Rów Krzeszowicki, gdzie przepływa przez Niegoszowice, Kochanów i Zabierzów, pod Szczyglicami przedziera się przez Garb Tenczyński i uchodzi w Krakowie do Wisły między Półwsiem Zwierzynieckim a Zwierzyńcem koło klasztoru Norbertanek.

Na terenie Krakowa Rudawa poprowadzona jest sztucznym korytem obwałowanym wraz z bulwarami. Po obu stronach rzeki, począwszy od Salwatora, wzdłuż Błoń ku Mydlnikom ciągną się bulwary. Wiodą nimi asfaltowe alejki spacerowe oraz drogi rowerowe. W dalszej części Rudawa i jej bulwary przebiegają pośród ogródków działkowych i bujnej zieleni Woli Justowskiej.

Przed uregulowaniem rzeki w latach 1910–1912 Rudawa przepływała przez Kraków kilkoma odnogami. Rozlewiska na obszarze Błoń nazywano wówczas Niecieczą ze względu na brak głównego nurtu. Północną odnogą była Młynówka Królewska. Południowa prowadziła do klasztoru Norbertanek w miejscu współczesnego przekopu. Do XIX wieku Rudawa przepływająca przez teren krakowskich Błoń wylewała co roku wiosną, zamieniając je w grzęzawisko.

Fontanna młodości czyli przełomowe odkrycie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Przywrócą Rudawę na ulicy Retoryka? Pomysł nowej rzeki w centrum Krakowa zgłoszony do budżetu obywatelskiego 2024 - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski