Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pstryk i... płacimy

Smol
Tarnowscy kierowcy muszą mieć się na baczności. Od dziś policja drogowa rozpoczyna kontrole przy użyciu fotoradarów umieszczonych na pięciu słupach na terenie miasta.

TARNÓW. Od dziś "słupy" fotografują kierowców

   Policjanci dopełnili już wszystkich formalności z tym związanych. Potrzebna była jeszcze legalizacja producenta fotoradarów dla pięciu słupów oraz podłączenie ich do prądu. W związku z dopełnieniem tych warunków, w ubiegłym tygodniu w pięciu miejscach stanęły tablice informacyjne mówiące o tym, że to właśnie tu kierowcy przekraczający dozwoloną prędkość będą fotografowani przez urządzenie. Przypomnijmy, że fotoradary na słupach ustawiono przy ulicach Krakowskiej, Słonecznej, Poniatowskiego, Koszyckiej i Jana Pawła II.
   - Dodatkowo w tych miejscach może być prowadzona kontrola przy użyciu fotoradarów na statywie - _informuje zastępca naczelnika tarnowskiej policji drogowej, Paweł Twardy. - A fotoradary umieszczone na słupach mogą przy tym pracować dwustronnie, czyli fotografować kierowców jadących także przeciwnym pasem jezdni.
   Jak powiedział nam Paweł Twardy, to właśnie w dniu dzisiejszym ruszy rejestracja wykroczeń drogowych z użyciem fotoradarów umieszczonych na słupach.
   Policjanci tłumaczą przy tym, że zgodnie z wymogami prawa drogowego, nie ma wcale obowiązku stawiania takich tablic w miejscach, gdzie kierowcy są kontrolowani przez fotoradary. Ich ustawienie ma natomiast także działanie prewencyjne. Chodzi o to, aby kierowcy w najbardziej niebezpiecznych miejscach opamiętali się i ściągnęli nogę z gazu.
   - _Pierwsze mandaty za przekroczenie prędkości dla sfotografowanych przez fotoradary na słupach posypią się na kierowców być może jeszcze dziś - _dodaje naczelnik Paweł Twardy. - Jest to jedynie kwestia ustalenia przez nas właściciela auta, któremu fotoradar zrobił zdjęcie oraz wykonania telefonu do tej osoby. Jeśli ten ktoś nie ma na przykład telefonu, to wyślemy mu wezwanie drogą pocztową.
   W Tarnowie fotoradary na przenośnych statywach rejestrowały naruszenia prędkości już od sierpnia ub. roku. Od tamtego czasu sekcja ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji wszczęła około 1,2 tysiąca postępowań zakończonych mandatami lub wnioskami do Sądu Grodzkiego, dla których podstawę stanowiły zdjęcia wykonane przez przenośne fotoradary. - _W tych przypadkach nie stosujemy pouczeń - _tłumaczy naczelnik Twardy.
- Gdy wykroczenie zostanie zarejestrowane, to pozostaje już tylko mandat lub skierowanie wniosku do sądu._
   Kierowcy sfotografowani przez fotoradary muszą liczyć się z tym, że zapłacą mandat nie tylko za przekroczenie prędkości, ale także za inne wykroczenia, które zostaną utrwalone przy okazji na zdjęciu, na przykład za brak świateł czy niezapięte pasy bezpieczeństwa. - _Jakość fotografii wykonywanych przez fotoradary jest bardzo dobra i pozwala uzyskać duże zbliżenia - _poinformował nas starszy sierżant Dariusz Kuchciński z sekcji ruchu drogowego KMP w Tarnowie.
   Na tablicach ustawionych w pięciu miejscach Tarnowa pojawiła się także informacja o fotoradarach w języku angielskim.
(Smol)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski