Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psycholog na ratunek

Redakcja
Uczniowie I LO w Krakowie przywieźli do Radziszowa dary przygotowane w ramach akcji "Szlachetna paczka dla powodzian" Fot. Piotr Subik
Uczniowie I LO w Krakowie przywieźli do Radziszowa dary przygotowane w ramach akcji "Szlachetna paczka dla powodzian" Fot. Piotr Subik
- Problemy z psychiką tych, którzy stracili dorobek życia w wyniku powodzi mogą nie ujawnić się od razu. Teraz większość jest skupiona na ratowaniu tego, co się da. Ale kiedy pierwsze emocje opadną, może dać o sobie znać depresja - mówi Agnieszka Biela, wicedyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie. Dlatego w różnych miejscach już organizowana jest pomoc psychologiczna. Nie zawsze jednak ludzie mają odwagę sami zgłosić się do specjalisty.

Uczniowie I LO w Krakowie przywieźli do Radziszowa dary przygotowane w ramach akcji "Szlachetna paczka dla powodzian" Fot. Piotr Subik

POMOC. Mieszkańcom gmin, którzy ucierpieli w wyniku powodzi potrzebne jest nie tylko wsparcie materialne

W PCPR w Krakowie pracuje 3 psychologów. Mogą oni udzielać porad, zarówno w siedzibie placówki jak i u osób poszkodowanych w terenie. Dostępni są również popołudniami. Agnieszka Biela zapewnia, że istnieje także możliwość prowadzenia terapii. - W pierwszej chwili ktoś, kto nagle znalazł się w trudnej sytuacji może nie mieć świadomości, że potrzebuje pomocy. Jeśli chce z kimś porozmawiać najczęściej wybiera sąsiadów lub księży - podkreśla wicedyrektor Biela. Dodaje, że 4 psychologów jest gotowych do pomocy również w Centrum Wspierania Rodziny przy ul. Karmelickiej w Krakowie.

Na wsparcie psychologów mogą liczyć mieszkańcy gminy Skawina. Maria Alechnowicz, kierowniczka Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, zapewnia, że do dyspozycji powodzian są specjaliści zatrudnieni w działających tu Centrum Wspierania Rodziny, a także Specjalistycznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej. - Na naszym terenie zalanych zostało wiele domów, prognozowane są kolejne opady deszczu. To ludzi przeraża. Dlatego dodatkowo uruchomiliśmy dyżury psychologów w Urzędzie Miasta i Gminy - informuje kier. Alechnowicz. Poszkodowani w wyniku powodzi mogą uczestniczyć w dwóch rodzajach terapii: krótko- i długoterminowej.

O możliwości skorzystania z pomocy psychologicznej ludzie byli powiadamiani przez sołtysów, ale także pracowników socjalnych MGOPS w Skawinie. Ogłoszenia pojawiały się też na stronie internetowej tej placówki.

Z bolesną i często trudną do zaakceptowania rzeczywistością zmagają się również mieszkańcy gminy Liszki. Izabela Macałka, kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, przyznaje, że jest grupa osób cierpiących na depresję. Jednak nie zawsze sami przyjdą po pomoc psychologa. - Często jest tak, że pracownicy socjalni, którzy prowadzą wywiady środowiskowe sami wychwycą ten problem. Jedyną odwagą, jaką wykazują się powodzianie jest to, że na pytanie "Czy potrzebuje pan, pani wsparcia", odpowiadają "tak" - mówi kier. Macałka.

Zdarza się, że pracownicy GOPS-u sami, widząc, że ktoś ciągle płacze, ma problemy z koncentracją, wciąż mówi tylko o tragedii, sami sugerują pomoc psychologa. Izabela Macałka nie ma wątpliwości, że przy każdym rodzaju stresu jest ona niezbędna. - Człowiek w obliczu klęski, w sytuacji, kiedy w jednej chwili traci wszystko, nie jest w stanie sam sobie poradzić. Jedni czekają, że ktoś im pomoże, ale na przykład drudzy myślą, że tego typu wsparcie nie jest im potrzebne - zauważa kier. Izabela Macałka.

Ale zwraca też uwagę, że kryzys w psychice nie musi pojawić się od razu. Są sytuacje, że w pierwszej chwili ludzie skupiają maksimum swoich sił na odbudowywaniu czy remoncie domów. Stany lękowe, depresyjne mogą się jednak nasilić na różnych etapach - za miesiąc, a może nawet 16 maja przyszłego roku, w rocznicę powodzi.

W Liszkach, z ofertą pomocy, pojawił się psycholog - wolontariusz. GOPS przekazuje poszkodowanym kontakt zarówno do niego, jak i do psychologów w krakowskim PCPR. Dodatkowo, jak zauważa Izabela Macałka, pomocą służy też psycholog zatrudniony w Urzędzie Gminy, który na co dzień zajmuje się wsparciem dla osób uzależnionych i ich rodzin.
Przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej podkreślają, od stanu psychiki zależy jak człowiek będzie funkcjonował w nowej dla niego rzeczywistości. Magdalena Uchto

[email protected]

Potrzebna pomoc psychologa - zadzwoń

- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie: 423 47 84, 634 42 66 (wewn. 574) lub tel. kom. 500 141 746

- Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie: 276 34 10

- Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Skawinie: 276 38 40

- Miejsko - Gminny OPS w Skawinie: 276 21 37

- Gminny OPS w Liszkach: 280 05 95

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski