Puchar Świata w Legnano: Aleksandra Jarecka na trzecim miejscu

Jacek Żukowski
17.01.2019 krakowawf, szpadzistka, nz  aleksandra zamachowska, fot. andrzej banas / polska press
17.01.2019 krakowawf, szpadzistka, nz aleksandra zamachowska, fot. andrzej banas / polska press Andrzej Banas / Polska Press
12.11. Aleksandra Jarecka (AZS AWF Kraków) zajęła 3. miejsce w zawodach Pucharu Świata w szpadzie we włoskim Legnano. To były pierwsze zawody PŚ w nowym sezonie, a dla Jareckiej pierwsze od dwóch lat.

Krakowianka wróciła na planszę po dwóch latach przerwy związanej z urlopem macierzyńskim. To był jej pierwszy start i od razu zakończył się wynikiem na podium!

Jarecka w pierwszej walce wygrała z Vivian Man Wai Kong z Hongkongu 15:9. Następnie pokonała kolejno Turczynkę Aleynę Erturk 15:10, Estonkę Irinę Embrich 15:12, a w ćwierćfinale po bardzo zaciętym meczu Chinkę Yiwen Sun, mistrzynię olimpijską z Tokio z 2021 r - 15:14.

Zawodniczka akademickiego klubu dopiero w półfinale musiała uznać wyższość Szwajcarki Pauline Brunner, ulegając jej 11:15. Szwajcarka zajęła w zawodach drugą lokatę, w fina Margheritą Gucci Vincenti reprezentującą USA 8:15. Brunner wcześniej w ćwierćfinale pokonała drugą zawodniczkę z AZS AWF Kraków - Renatę Knapik-Miazgę 15:8. Druga z naszych akademiczek zakończyła rywalizację na 7. pozycji.

Wracając do Jareckiej, to jej trzecie podium zawodów PŚ w karierze. W 2020 r. wygrała zawody w Hawanie, a teraz powtórzyła wynik z 2019 roku kiedy to była trzecia w Barcelonie.

Na pierwszej rundzie turniej główny zakończyły Kinga Zgryźniak oraz Martyna Swatowska-Wenglarczyk. W eliminacjach odpadły natomiast dwie członkinie drużyny aktualnych mistrzyń świata – Ewa Trzebińska i Magdalena Pawłowska. Polki po zdobyciu tytułu są już praktycznie pewne awansu na igrzyska w Paryżu. W niedzielę czeka ich turniej drużynowy.

Jacek Żukowski "Gazeta Krakowska", "Dziennik Polski"
Zdjęcia: Andrzej Banaś