MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pustaki ważniejsze od domów?

EKT
Na posiedzeniu w tym miesiącu zarząd odmówił gminie uzgodnienia planu dla miejscowości Zielonki. Taką samą decyzję podjął w lutym. SKO uchyliło ją i skierowało do ponownego rozpatrzenia przez zarząd, który po raz drugi postanowił odmówić uzgodnienia projektu planu dla tego obszaru (gmina Zielonki opracowywała plan zagospodarowania dla 40 obszarów - nieuzgodniony obejmuje większą część Zielonek). Swoje stanowisko zarząd uzasadnia istnieniem na tym terenie podlegającego ochronie złoża surowców ilastych ceramiki budowlanej, ujętym w "Bilansie zasobów kopalin i wód podziemnych w Polsce" opracowanym przez Ministerstwo Środowiska.

Zielonki

Po raz drugi gmina Zielonki odwoła się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego od postanowienia Zarządu Województwa Małopolskiego w Krakowie w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego.

"Utwory zalegające w złożu - trzeciorzędowe iły, stanowiące kopalinę główną, uznano za surowiec przydatny do produkcji pustaków ceramicznych, jednego z rodzajów drążonych wyrobów ceramicznych" - napisano w uzasadnieniu. Stanowiskiem zarządu zdziwione są władze gminy. - Duża część tego terenu jest zabudowanadomami idrogami. Pozatym projekt planu uzgadniany był ze wszystkimi instytucjami iwówczas nikt go nie kwestionował. Projekt tylko powtarza ujęcie tych terenów jako budowlane zplanu z1993 r. -odtego czasu ludzie stawiali na____nim domy - mówi wójt Zielonek Bogusław Król.
Jeden z właścicieli domów powiedział nam, że nie dziwiłby się takiej decyzji, gdyby był tu teren krajobrazowy czy parkowy, ale chodzi wyłącznie o działalność komercyjną, bo pustaki w żadnym stopniu nie są produktem deficytowym i ważniejszym od osadnictwa ludzi, którzy na pewno wyrządzą środowisku mniejszą krzywdę niż eksploatacja gliny. Pustaki można produkować z wielu innych surowców.
Inni mieszkańcy ironizują: - Jeśli państwo stać nawykup stojących tu domów wartych pokilka milionów zł każdy izapłatę odszkodowań zazmianę przeznaczenia działek -to bardzo prosimy. Mamy też inne rozwiązanie: jeśli nie będzie planu, to będziemy ubiegać się owydanie nam "wuzetek", doczego gminabędzie zobowiązana, nie mając uchwalonego planu.
Brak planu spowalnia nie tylko budowę prywatnych domów, ale też inwestycje komunalne, które mogą powstawać jedynie w drodze "uli" (ustalenia lokalizacji inwestycji). Uzyskiwanie takich pozwoleń wydłuża procedurę o wiele miesięcy. Wójt Król jako przykład podaje nową studnię w Zielonkach, gdzie niedawno odkryto ogromne zasoby tak bardzo potrzebnej wody (w gminie sytuacja jest krytyczna - wójt wydał zarządzenie ograniczające korzystanie z wody). Ponieważ nie ma planu zagospodarowania, gmina będzie mogła ją uruchomić po uzyskaniu "wuzetki". Tekst i fot.: (EKT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski