Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytania do eksperta w zakresie gastroenterologii

Redakcja

Pytania mozna zadawać wysyłając maila na adres [email protected] lub smsa na numer 72355 o treści pytanie.treść pytania (koszt smsa zawierającego 160 znaków to 2.46 zł z VAT). **W treści pytania prosimy podać wiek pacjenta.**

Pytanie:

Od czasu do czasu odczuwam bóle w dolnej części brzucha, towarzyszy temu także ból kości ogonowej oraz mięśni. Stąd moje pytanie, czy problemy z kręgosłupem i chroniczne napięcie mięśni mogą wywoływać zaburzenia układu trawiennego typu wzdęcia, zaparcia, biegunka.

Odpowiedź:

Tak - bóle brzucha, szczególnie podbrzusza ale również zaparcia, biegunki  mogą być związane ze stanami "napięcia nerwowego" - choroba taka określana jest jako zespół jelita drażliwego.
Dolegliwości kręgosłupa mogą powodować i najczęściej powodują "napięcie nerwowe". "Chroniczne napięcie nerwowe mięśni brzucha" związane jest również - najczęściej - z napięciem nerwowym.
Wstępnie - z dużą ostrożnością - należy rozpoznać u Pani chorobę jak powyżej. Psychoterapia, leki uspakające, leki p-depresyjne często wystarczają. U Pani dodatkowo należy wykonać USG brzucha i RTG kręgosłupa - obowiązkowo.
Musi się Pani jednak zgłosić do lekarza podstawowej opieki i gastrologa.

Pytanie:

Czy mogłabym wiedzieć do kogo mam się udać w sprawie diagnozy, badań i ewent. leczenia candidy układu pokarmowego?
10 lat temu miałam wykonywaną chyba ‘gastroskopie’, która dowiodła, że mam duże kolonie candida w przewodzie pokarmowym, jelitach.
Pamiętam że byłam na antybiotykach i diecie chyba przez pół roku, ale niewiele z tego wyszło.
Od tamtego czasu niewiele się chyba zmieniło, jestem chronicznie zmęczona, przejadam się słodyczami, mam nadwagę.
Chciałabym poważnie podejść do rozwiązania tego problemu.
Proszę łaskawie o wskazówki jak się do tego zabrać?
Jakie badania podjąć i w jakich najlepszych do tego problemu  jednostkach leczniczych w Krakowie?

Odpowiedź:

* W sprawie diagnozy przewodu pokarmowego należy udać się do gastrologa - ale oczywiście najpierw do lekarza pierwszego kontaktu.
Tytułem wstępu. Przewód pokarmowy przypomina ekosystem np lasu. Brak czy zmniejszenie się jednego rodzaju zwierząt ma wpływ na wiele pozostałych gatunków zwierząt czy nawet roślin. Podobnie jest w przewodzie pokarmowym. Zmniejszenie się ilości "fizjologicznych " bakterii powoduje rozrost grzybów.
* Czy leczyć grzybicę przewodu pokarmowego lekami p-grzybiczymi? Tylko w wyjątkowych przypadkach np. u osób wyniszczonych z obniżoną odpornością. U osób "zdrowych" wystarczy urozmaicona dieta i nie stosowanie antybiotyków. Bo podstawowa przyczyna "grzybicy" przewodu pokarmowego to właśnie nadmierne stosowanie antybiotyków.
* Jeśli chodzi o Pani problemy zdrowotne to wydają się wynikać z otyłości, złej diety i być może "złego" trybu życia.
Zalecał bym dietę tzw. śródziemnomorską - to jest dominacja jarzyn (surowych i gotowanych), mięso białe (ryba, indyk, kura), mało mięsa czerwonego. Do tego kasza, ryż (ciemny), chleb również ciemny. Posiłki muszą być częste - 4-5 x dziennie w mniejszych ilośćiach. Mała kolacja. Ze względu na otyłość ograniczyć chleb i ziemniaki. Niezwykle ważna "rzecz" - to codzienny wysiłek fizyczny np spacer, pływanie przynajamniej przez 20
minut. I na koniec może dobrzy byłoby skontaktować się ze specjalistami od leczenia otyłości.

Pytanie:

Od 2005 roku leczę się na jelita, w 2008 roku postawiono diagnozę Lesniewski Crohn w 2012 postawiono znak ? czyli obserwację  w kierunku choroby crohna. Byłam leczona asamax 3 razy po 2 tabl, sulfalazyną, sterydami enkorton w różnych dawkach które mi szkodziły, entocor 3mg 3 razy dziennie przez 2 lata uszkodziło mi wzrok mam jaskrę, po leczeniu imunosupresją wystąpiła leukopemia, złapałam wirusa Cytomegali obecnie przebyte, 2 razy podano mi krew, ciągły brak żelaza, anemia,biegunki. Po tym jak ostatnio trafiłam w lutym do szpitala gdzie  15-20 razy byłam w toalecie obraz kolonoskopi nic nie wykazał, było ok, cholesterol  powyżej 280, podano żelazo, loperamid lek zmieniono na Pentase 2 gramy. Na początku było dobrze biegunki się zmniejszyły ale po 6 miesiącach znowu wzamaga się chodzenie do toalety do 8 razy dziennie. Między czasie zdiagnozowano spondyloartropatie nie mogę być leczona przeciwzapalnie po są większe biegunki, imunosupresji nie podano Metypret ,metotrexsat bo biore Pentase. Zwiększono na 3 razy po gramie. Co w takim przypadku mam zrobić by nie cierpieć dalej.

Odpowiedź:

Proponuję ponowne badania lokalizacyjne: gastroskopię, kolonoskopię z oceną jelita krętego, do rozważenia jest kapsułkowe badanie jelita cienkiego i enteroskopia 2-balonowa. Po lokalizacji zmian zapalnych i po analizie wyników histopatologcznych  należy uściślić rozpoznanie kliniczne. Przy pełnym niepowodzeniu immunosupresji (rozumiem, że chodzi o azathioprynę lub 6 -merkaptopurynę) leczenie powinno opierać się na lekach biologicznych, a przy jego niepowodzeniu rozważamy oszczędzajace leczenie chirugiczne.

Pytanie:

Od kilku lat choruje na Crohna, jestem pod opieka lekarza, choroba póki co jest w miarę ujazmiona, mam pytanie , czy przetoka okoloodbytnicza musi zostać zoperowana? Ma postać guzka ( właściwie dwóch ) czasem ulewa ropa kiedy naciskam to miejsce, nie boli ?

Odpowiedź:

Przetoki okołoodbytnicze mogą być  bezpośrednią manifestacją choroby Crohna lub mogą zaistnieć jako powikłanie przewlekłej biegunki. Leczenie polega na łączeniu antybiotykoterapii systemowej i miejscowej z leczeniem chirurgicznym. W przypadku przetok będących bezpośrednim nastepstwem choroby Crohna proponuję leczenie biologiczne.

Pytanie:

Od kilku lat choruje na chorobe Lesniowskiego-crohna. Zastanawiam sie czy kiedys bede mogła normalnie jeść czy czeka mnie ciągła dieta? Choroba cały czas postepuje i ciężko o reemisje.

Odpowiedź:

Dieta w nieswoistych zapaleniach jelit powinna być bogatobiałkowa, z normalna zawartością błonnika w okresie remisji. W okresie zaostrzeń należy unikać pokarmów mlecznych z laktozą. Unikanie laktozy w okresie remisji jest indywidualnie zalecane i zależy od osobniczo zmiennej aktywności laktazy w jelicie.

Pytanie:

Objawy rozpierający ból 4 palce, w lewo od pępka, piekący posmak w ustach, w nocy cieknie mi z ust. Kolonoskopia niczego nie wykazała. Proszę o pomoc.

Odpowiedź:

Objawy sugerują chorobę żołądka. Proponuję wykonanie gastroskopii połączonej z testem ureazowym na Helicobacter pylori.

Pytanie:

Mój problem zaczął się pod koniec sierpnia. Pojawiły się nagłe ostre bóle brzucha, problemy z oddawaniem moczu (małe porcje co 20-30 minut i uczucie ciągłego parcia), biegunka a potem zaparcia po których przez około tydzień występowało krwawienie z odbytu podczas wypróżniania. Podczas konsultacji z urologiem wykryto u mnie przepuklinę pachwinową schodzącą do moszny. Przez te 3 miesiące dwukrotnie powracały problemy z pęcherzem, a za każdym razem wyniki badania ogólnego moczu były dobre, posiew moczu ujemny, a antybiotyki nie przynosiły skutku i problem znikał sam po ok 1-2 tygodniach. Kilkakrotnie pojawiały się krwawienia z odbytu, w tym jeden raz bardzo obfite. Gastroenterolog kazała przyspieszyć operację przepukliny by móc jak najszybciej wykonać kolonoskopię gdyż z przepukliną takiego badania się nie przeprowadza.

Bóle brzucha, raz większe raz mniejsze ale towarzyszą mi praktycznie bez przerwy. Zlokalizowane raz w dolnej, raz w górnej części jamy brzusznej (ściskanie), a często i po bokach (bóle kujące jak kolki). Dodatkowo cały czas towarzysza mi wzdęcia (mimo lekkostrawnej diety), duża ilość gazów i przelewania w brzuchu. Okresami pojawia się też swędzenie okolic odbytu.

Obecnie po jestem po zabiegu zaopatrzenia przepukliny i czekam na kolonoskopię, jednak termin jest bardzo odległy. Tydzień po operacji bóle brzucha powróciły w takiej formie jak poprzednio (nie są to już bóle w okolicach rany). Dodatkowo występuje teraz problem z wypróżnianiem - odbywa się co 3-4 dni (przed operacją regularnie, 1 raz dziennie) i dodatkowo cały czas odczuwam parcie na odbyt (pojawia się już nawet chwile po wypróżnieniu). Co jakiś czas pojawia się też swędzenie okolic odbytu, które przechodzi po zastosowaniu maści na hemoroidy.

Tak więc moje pytanie jest następujące: Co mogę zrobić w kierunku poprawy stanu zdrowia, zanim wykonam kolonoskopię ? Czy powinienem zrobić jakieś prostsze badania proktologiczne, lub badania na obecność jakichś bakterii/grzybów ? Jeśli tak to jakie ? A może jakieś jeszcze inne badania ? Dotychczas robiłem tylko wielokrotne badania moczu, USG brzucha (prawidłowy obraz narządów) i z racji rodzinnych problemów z wrzodami badanie na Helicobakter (wynik ujemny)Z racji złożoności problemu nie bardzo wiem do jakiego specjalisty się udać, a mój problem uniemożliwia mi niestety na razie normalne funkcjonowanie i jeżeli nic szybko się nie zmieni zmusi do urlopu na studiach.

Bardzo proszę o jakąś radę.
Mateusz, lat 21

Odpowiedź:

Proponuję jak najszybsze wykonanie kolonoskopii w celu wykluczenia zmian organicznych jelita grubego. Do czasu badania proszę o wprowadzenie diety z normalną zawartościa błonnika (300-400g/d warzyw i owoców) i ograniczeniem latozy. Jednocześnie powinny byc wykonane badania kału na obecność lamblii, pasozytów i bakterii enteropatogennych z z toksynami A i B Clostridium difficile.

Pytanie:

Mam pytanie dotyczące mojego przełyku.Bardzo często męczy mnie zgaga. W związku z tym w styczniu ubiegłego roku zostałem skierowany na gastroskopię, na której stwierdzono chorobę wrzodową dwunastnicy i przepuklinę rozworu przełykowego. Zalecono; emanera 40mg, amotaks 1000mg i metronidazol 250 mg. Przeleczono i chwilę miałem spokój. Potem jeszcze raz robiłem w sierpniu 2011r gastroskopię; tu z kolei; w antrum zmiany zapalne, plackowate zaczerwienienie śluzówki z kilkoma nadżerkami i przepuklina rozworu przełykowego. Wykryto też chelikobakter pyroli. Leki i po badaniu krwi nie stwierdzono tej bakterii. W pażdzierniku20011 miałem u Bonifratrów zabieg usunięcia woreczka żółciowego{myślałem że po tym będzie lepiej} teraz nie ma dnia by nie nękała mnie zgaga, szczególnie w nocy, gdy po prostu zrywam się z łóżka dławiąc się śliną. Zażywam też dorażnie Zalanzo, co troche łagodzi dolegliwości. W przełyku jeden wielki ogień. Mam 52 lata i pytanie czy już tak będzie do końca życia. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. Tadek

Odpowiedź:

Proszę o wykonanie testu oddechowego na obecość bakterii Helicobacter w żołądku. Eliminacja bakterii ma podstawowe znaczenie w diagnostyce choroby wrzodowej dwunastnicy. Warunkiem przeprowadzenia testu jest wcześniejsze zatrzymanie leczenia lekami blokującymi wydzielanie kwasu. Objaw zgagi i objawy nocne sugerują rozpoznanie choroby refluksowej, która ma przewlekły charakter i może być nasilana przez refluks żółciowy do żółądka po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Proponuję konsultację gastrologiczną i ciągłe leczenie farmakologiczne choroby refluksowej.  Przy niepowodzeniu leczenia zachowawczego możliwe jest leczenie operacyjne nasilonej choroby refluksowej po wykonaniu badań czynnościowych przełyku: manometrii i pH metrii.

Pytanie:

Bardzo prosiłabym o odpowiedź dot. przypadku mojej mamy, która ma 60 lat. Od kilkunastu lat miewała incydenty - wymioty/biegunki - które lekarze składali na karb przekwitania, zmian hormonalnych, stresu, nadżerek na żołądku, drażliwego jelita, hemoroidów etc. Wymioty i biegunki nasiliły się pod koniec 2011 r., w lutym 2012 r. okazało się, że ma kamień w woreczku i poddała się operacji - niestety biegunki i wymioty wróciły. Wykonała więc gastroskopię z pobraniem wycinka z dwunastnicy. Wynik: kosmki pogrubiałe, wybroczyny krwawe, niwielkie nacieki i brak większej ilości limfocytów - obraz niecharakterystyczny. Z krwi alergia na gluten też nie została potwierdzona - wynik 0,06 (do 1 ujemny). Od września mama stosowała dietę bezglutenową i bezlaktozową, ale nie wiemy do tej pory, czy ma ALERGIĘ, czy NIETOLERANCJĘ na gluten i laktozę, ponieważ gastrolog nie potrafił w oparciu o wyniki określić tego jednoznacznie. Wpradzie wymioty i biegunki od momentu wprowadzenia diety zaczęły być sporadyczne ale dieta powoduje u mamy duży dyskomfort psychiczny - nie ma zbyt wiele sił i energii, ponieważ w jej pożywieniu są niewielkie ilości cukrów i tłuszczów, natomiast preparaty witaminowe powodują nudności. Moje pytanie- jak opracować dietę, aby mama odzyskała siły i energię? Wycięcie woreczka ogranicza nam możliwości. Bezglutenowy chleb, makaron i wędlina, trochę masła, domowe dżemy, ryże, chrupki kukurydziane i ryżowe, gotowany kurczak lub wieprzowina, gotowane ziemniaki, brokuły i marchewki, przecier pomidorowy, trochę cukru do herbaty - bazujemy na razie na tym, ale to jest na pewno za mało i zaczyna być monotonne, co powoduje frustracje u mamy. Dodatkowo ograniczają nas śladowe ilości mleka i glutenu w wielu produktach.

Odpowiedź:

Do rozpoznania choroby trzewnej (celiakii) niebędna jest analiza poziomu przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej lub przeciwciał przeciw endomusium (EMA) we frakcjach IgA i IgG w kontekście zmian endoskopowych i klinicznych. Niestety poziom przeciwciał spada po wprowadzeniu diety bezglutenowej co utrudnia obecną diagnostykę. Proponuję badanie haplotypu HLA DQ2, DQ8 co może całkowice wykluczyć celiakię. Informację o zdrowym żywieniu w chorobie trzewnej  proszę czerpać z dostępnych wydawnictw PZWL.

Pytanie:

Mam pytanie dotyczące problemów trawiennych. Są to dolegliwości (nie jakiej bóle) do których się przyzwyczaiłam.  Staram się eliminować z jadłospisu potrawy, po których mam dolegliwości, ale teraz prawie po wszystkim jest mi niedobrze ( odbijanie, ulewanie, nudności). Mam wrażenie, że wszystko zalega w żołądku, bo wieczorem jest mi niedobrze to co zjadłam w południe.  Tylko jajko gotowane mogę zjeść bezkarnie. Kiełbasa, (nawet parówki), ser wędzony!, cebula, czosnek, surowe jabłko, mleko gotowane, ciasteczka "sklepowe" masło - o tych rzeczach powinnam zapomnieć. Śniadanie składające się z tosta z masłem i dżemem, lekka kawa z mlekiem  też powodują dolegliwości. Kilka razy zdarzył mi się bardzo ostry ból w nadbrzuszu( bardzo wysoko) - promieniujący, który ustępował  po krótkim czasie. Miałam robioną kolonoskopię, wszystko jest w porządku.

Odpowiedź:

Zgłaszane objawy takie jak odbijanie, nudności i dyskomfort w nadbrzuszu sugerują udział choroby błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy. Proponuję wykonanie badania gastroskopowego  z testem ureazowym na Helicobacter pylori. Gastroskopia  różnicuje zapalne i czynnościowe przyczyny dyspepsji. W przypadku przewlekłych dolegliwości dyspeptycznych należy również wykluczyć podstawowe nietolerancje pokarmowe z zaburzeniami trawienia laktozy i toksycznym działaniem glutenu ze zbóż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski