Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytania do eksperta w zakresie urologii

Redakcja
Mam pytanie:

Dzień dobry, chciałabym prosić o informacje, gdzie w Krakowie znajduje sie przychodnia, szpital czy inna placówka medyczna zajmująca sie problemem nietrzymania moczu. Myślę o specjalistach, również wykonujących - jeśli to wskazanie - zabiegi chirurgiczne pozwalające pozbyć  sie tej dolegliwości nabytej po menopauzie.__Dziękuję z góry za odpowiedz,
Irena S.

Problemami nietrzymania moczu zajmujemy się w krakowskim Szpitalu Bonifratrów. Dolegliwości o których Pani pisze leczymy zachowawczo, a w razie potrzeby oferujemy 3 metody chirurgicznego leczenia, w tym metodę TVT.
Zapraszamy na konsultacje.

*

Dzień Dobry,
od kilku lat mam problem ze złogami w nerkach (piasek i "inkrementy" od 4-6mm - zazwyczaj po jednym w każdej nerce). Co jakiś czas schodzi mi to  - co objawia się bólem w nerkach i dyskomfortem przy sikaniu, do tego często piecze i pojawia sie automatycznie stan zapalny - i w nerkach i pęcherzu - oczywiście leczone antybiotykami, powtarza mi się taka sytuacja 3-ci raz już w ciągu 7 lat.
Teraz też jakieś 3 miesiące temu było leczenie antybiotykami, po czym zrobiono mi USG. Nadal mam piasek oraz kamyk (inkrement) 6mm. Mam stosować Rowatinex oraz nospa forte. Rowatinex mam jeść 3 miesiące, w tej chwili już stosuję prawie 2 miesiące. I wtedy mam wykonać ponowne usg czy jest nadal ten inkrement. Oczywiście picie większej ilości wody co pilnuję ze strachu przed powrotem bólu, choć mam wrażenie że nie zawsze to pomaga.
Mam pytanie, czy takie leczenie jest wystarczające, czy może powinnam je wzmocnić. Jakie byłby dodatkowe zalecenia. Czy lepiej "rozbić" ten inkrement.
Mam jeszcze jeden problem, od czasu porodu 2,8 lat temu przy pełnym pęcherzu jak się zaśmieję popuszczam mocz (czegoś takiego nie miałam
wcześniej!) i nie potrafię nad tym zapanować, a także mam wrażenie że jak zrobię siku to wstając już z toalety muszę dosikać parę kropel (albo takie mimi siku) bo nie mogę utrzymać - tak jakbym na odchodnym posikiwała się kropelkami - więc tak naprawdę w ubikacji, raz mi się zdarzyło - na początku kiedy to zauważyłam- posikać tymi kropelkami bieliznę. Niepokoi mnie to. Czy powinnam zrobić jakąś diagnostykę i jaką?
Mam lat 33, waga 58kg, 1 dziecko. Z zawodu jestem Specjalistą w dziale sprzedaży - od czasu do czasu jeżdżę w delegacje (powiedzmy raz w miesiącu).
Do tej pory leczenie przez internistę.
Pozdrawiam,
Edyta R.

Urolog dr Adam Kwinta: Kamica piaskowa kwalifikuje się do leczenia zachowawczego, takiego jak Pani prowadzi, a nie do "rozbijania" . Powstaje ona na tle genetycznym oraz powtarzających się infekcji w drogach moczowych. Stąd wskazane jest wykonywanie okresowych posiewów moczu, bowiem bakterie stanowią jądro krystalizacji dla kamienia.W razie "urodzenia" konkrementu ważna jest jego analiza mineralogiczna - dopiero po jej uzyskaniu można wdrożyć właściwą profilaktykę.
Dolegliwości z oddawaniem moczu mogą być związane z przewlekłą infekcją w drogach moczowych, wysiłkowym nietrzymaniem moczu, lub pęcherzem nadreaktywnym. Taką diagnostykę różnicową musi przeprowadzić urolog, aby wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne.

*

Na jakiej podstawie stwierdza się/rozpoznaje się zaburzenia prostaty?
Henryk z Krakowa

Urolog dr Adam Kwinta: Kierujemy się objawami, takimi jak oddawanie moczu w nocy, zwężeniem i przerywanym strumieniem moczu. Trzeba wykonać badania: USG jamy brzusznej z zaleganiem moczu i PSA, badania: moczu ogólnego i posiewu moczu.

*

Podejrzewam u siebie zapalenie cewki moczowej - odczuwam dyskomfort (pieczenie) przy jednocześnie częstym oddawaniu moczu - jakie badania powinnam wykonać czy jest konieczna wizyta u urologa?
Dagmara F.

Urolog dr Adam Kwinta: Trzeba wykonać badanie moczu ogólne i posiew moczu. Czasami oprócz wizyty u urologa onieczny jest mikrobiologiczny wymaz z cewki moczowej oraz wizyta u ginekologa, bowiem większość infekcji cewki i pęcherza u kobiety są to tzw. infekcje wstępujące, których przyczyną są zmiany w biocenozie pochwy ( wykonanie badania - czystości pochwy)
                      

*

Witam.
Mam lat 69.Od 5 lat jestem pod kontrolą urologa. Przed leczeniem z własnej inicjatywy badałem krew na PSA. Np. w roku 2004 miałem PSA=2,92.(63 lata-per rectum- bezpieczne).
Przełom nastąpił w roku 2005 -po zapaleniu oskrzeli  i ujawnieniu się nagle zapalenia dróg moczowym (niesamowite parcie na pęcherz    z równoczesnym parciem w odbytnicy).Być może proces tego schorzenia , zapoczątkowany został wskutek kąpieli w bardzo zimnym Bałtyku w poprzednim roku. Wizyta u urologa , antybiotyki oraz znaczne powiększenie gruczołu(USG 45x44x46) prostaty PSA=4,32.Lek= Kamiren, zmiana na bazethan, alfulek, tamsulosini a obecnie od stycznia 2009 SYMLOSIN 0,4 mg.PSA=4,09 i nadal tak się utrzymuje.(0statnio dnia 6.08.2010 r, PSA-4,01.).
Oddaje mocz przeciętnie co 3-4 godziny. W nocy ok.3 rano wstaję  w tym celu.
Libido mam obniżone. Nie odczuwam  bólu przy oddawania moczu. Natomiast wskutek stresu lub napięć nerwowych, które powodują ,iż następuje zwarcie w przewodzie moczowym na styku z gruczołem i wówczas mam trudność w wydaleniu moczu i potrzeba powtórnej „poprawki” w tym zakresie(ale bez bólu) -co ustępuje po kilkunastu minutach i jest „normalnie”.
Jednak kilka dni temu, wskutek wypicia kawy a następnie naparu z pokrzywy oraz zażycia tabletek przeciw nadciśnieniu (enarenal oraz amlozek-równocześnie)- nastąpiły „ataki” parcia częstej potrzeby oddawania moczu co 30 min z równoczesnym parciem na odbyt.
Zażyłem wówczas UROSEPT  2 tabletki. Te objawy ustąpiły za kilka godzin. I jest „normalnie”. A nawet nastąpiło polepszenie , bowiem oddaje mocz co 5 godzin z lepszym strumieniem.
Czyżby mam utajone ”ognisko” zapalenia, czyli przewlekłość w tym zakresie.?
Bardzo proszę Panie Doktorze poradzić-jakie zioła nalazłoby używać przy zachowaniu leku SYMLOSIN?
Czy MAXIGRA, będzie nieszkodliwa w celu poprawy erekcji?
Czy mając tendencje do nadciśnienia (nadpobudliwość) –można stwierdzić, iż jest to jedna z przyczyn wzrostu gruczołu prostaty.?
Z pozdrowieniami; WALTER

Urolog dr Adam Kwinta: Symlosin można kojarzyć z terapią ziołami. Porady ustala się indywidualnie - można skorzystać z Poradni Ziołolecznictwa Szpitala Bonifratrów. Zażywanie leku Maxigra przy nadciśnieniu tętniczym trzeba skonsultować z internistą.

*

Dzień dobry,
mam 32 lata. Od 3 lat cierpię na zapalenie gruczołu krokowego. Choroba została późno zdiagnozowana i brak leków w odpowiednim momencie sprawił, że mam pogorszony komfort życia. Przez kilkanaście miesięcy brałem różne antybiotyki na przemian i miałem robione (na przemian) masaże gruczołu. Wyniki posiewu nasienia były w końcu jałowe. Od niemal 1,5 roku nie biorę żadnych leków, a prostata zmniejszyła się i mniej boli.
Proszę o informację, czy mam wykonać jakieś dodatkowe badania (np. USG stercza) i do kogo mam się zwrócić z dalszym leczeniem?
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
Wojciech

Urolog dr Adam Kwinta: Przy nawracających stanach zapalnych stercza warto przeprowadzić konsultację z mikrobiologiem co do wdrożenia szczepionki - preparat gotowy Urovaxom, lub autoszczepionki.Poradę można uzyskać z Zakładzie Mikrobiologii CMUJ przy ul Czystej.

Pozdrawiam
Adam Kwinta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski