Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rabka-Zdrój rządzi! Tam uczą najlepiej

Anna Kolet-Iciek
Archiwum
Kultura. Do najlepszych liceów wcale nie muszą przychodzić najzdolniejsi uczniowie. Liczy się przede wszystkim pasja nauczycieli. Szkoda że nikt ich za to nie nagradza

Dotarliśmy do najnowszych badań pokazujących prawdę o poziomie nauczania w małopolskich liceach. Okazuje się, że najlepszymi placówkami w naszym regionie wcale nie są elitarne krakowskie ogólniaki, ale szkoły położone w mniejszych miejscowościach. Dwa pierwsze miejsca w naszym rankingu zajmują licea z Rabki-Zdroju.

Czytaj także: Szukasz dobrego liceum? Wiemy, w których szkołach uczą najlepiej >>

Nasz ranking małopolskich liceów sporządziliśmy w oparciu o wskaźnik edukacyjnej wartości dodanej (EWD) z 2014 roku. Określa on przyrost wiedzy i postępy czynione przez uczniów. Przy tworzeniu rankingu uwzględniliśmy wyniki uczniów z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz humanistycznych.

EWD pozwala oszacować wkład szkoły, a nawet konkretnego nauczyciela w wyniki uczniów na egzaminie. Zdaniem ekspertów to jedyny tak obiektywny sposób oceny pracy szkoły. Pokazuje on, czy liceum rozwija umiejętności i wiedzę powierzonego przez rodziców ucznia, czy wręcz przeciwnie - marnuje potencjał tkwiący w młodzieży. EWD obliczane jest poprzez porównanie wyników ucznia "na wejściu" (po egzaminie gimnazjalnym) i "na wyjściu", czyli oceny uzyskane na maturze.

W naszym rankingu najlepszym małopolskim ogólniakiem jest I LO w Rabce-Zdroju. Szkoła ma najwyższą edukacyjną wartość dodaną spośród małopolskich placówek ponadgimnazjalnych.

Joanna Lichoń, zastępca dyrektora najlepszej szkoły w naszym regionie mówi, że tak wysokie wyniki jej szkoła zawdzięcza przede wszystkim świetnej kadrze nauczycielskiej, która potrafi pracować także z uczniami słabszymi. - Bo to nie jest tak, że przychodzą do nas wyłącznie wybitnie uzdolnieni uczniowie, takich mamy zwykle około 20 proc., z pozostałymi nauczyciele muszą naprawdę ciężko pracować - podkreśla Joanna Lichoń.

Zobacz również: Najlepsze szkoły w regionie tarnowskim >>

- Ważna jest też atmosfera panująca w szkole - dodaje. - Uczniowie uczą się chętniej w przyjaznej atmosferze, kiedy widzą, że nauczyciele są dla nich życzliwi.

Tuż za rabczańską "jedynką" uplasowało się II LO z tej samej miejscowości. - Nasza recepta na sukces to codzienna żmudna praca, a do tego świetni nauczyciele i uczniowie chętni do nauki - mówi Irena Jaworska, dyrektor II LO.

Swoich nauczycieli i uczniów chwali również Janina Turek, dyrektorka I LO w Wadowicach, które w naszym rankingu zajęło 3. miejsce. - Nasi uczniowie wiedzą, po co przychodzą do szkoły, a nauczyciele są zawsze dla nich. Moja rola polega na tym, by mobilizować jednych i drugich oraz pilnować, by wszystkim chciało się chcieć - podkreśla dyrektorka wadowickiej szkoły.

Janina Turek żałuje jednak, że za tak dobrą pracę nie może dodatkowo wynagrodzić swoich nauczycieli. Otrzymują oni dodatki motywacyjne w takiej samej wysokości, jak nauczyciele w innych, często gorszych szkołach. Średnio wychodzi 90 zł brutto miesięcznie. - Taka kwota nie motywuje - podkreśla Janina Turek.

W Małopolsce blisko 90 szkół, na 167 sklasyfikowanych w rankingu, ma ujemną wartość EWD - czyli wypuszcza gorszych uczniów niż przyjmuje. W naszym zestawieniu najsłabiej wypadło LO w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. Kiedy pytamy dyrektora liceum o powód tak kiepskiego wyniku, słyszymy, że winni są... uczniowie o niskich aspiracjach.

- Można robić wiele, ale jak uczniowie nie są zainteresowani nauką, to nie osiągnie się dobrych wyników - mówi Jan Kilian, dyrektor II LO w Dąbrowie Tarnowskiej.

Co robi szkoła, by zachęcić uczniów do nauki? Dyrektor zapewnia, że już jakiś czas temu wdrożył programy naprawcze, a pierwsze efekty są już widoczne. - Z roku na rok nasze wyniki są nieco lepsze - zapewnia Jan Kilian.

Nasz ranking został utworzony na podstawie danych Instytutu Badań Edukacyjnych, który oblicza wartości EWD dla szkół. Analizą nie został objęty tylko niewielki odsetek placówek.

Najlepsze Licea Małopolski
1. I Liceum Ogólnokształcące im. E. Romera w Rabce-Zdroju
2. II Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. J. Tischnera w Rabce-Zdroju
3. I Liceum Ogólnokształcące im. M. Wadowity w Wadowicach
4. VIII Prywatne Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Krakowie
5. V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie
6. III Liceum Ogólnokształcące im. J. Kochanowskiego w Krakowie
7. VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Krakowie
8. Liceum Ogólnokształcące w Centrum Edukacyjnym Radosna Nowina 2000 w Piekarach
9. Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Krakowie
10. III LO im. A. Mickiewicza w Tarnowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski