MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rachunek za zdrowie (2)

Redakcja
Każdy pracownik przed przystąpieniem do pracy musi przejść odpowiednie szkolenie bhp. Jeśli mimo to ulegnie wypadkowi przy pracy, przysługuje mu odszkodowanie pieniężne.

Pracodawcy nie ujawnili informacji nt. 11 proc. wypadków śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych!

W pierwszym odcinku tekstu napisaliśmy m.in., w jakich sytuacjach wypadek może zostać uznany za wypadek przy pracy, wymieniliśmy przepisy prawne, w oparciu o które następuje wypłata odszkodowania, podaliśmy też rodzaje świadczeń i małopolskie statystyki dotyczące wypadków. Dzisiaj skupiamy się m.in. na ogólnopolskiej statystyce. Piszemy też o wypadkach w pracy rolniczej.
 Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie, wywołane przyczyną zewnętrzną, które zaszło w związku z pracą. Wszystkie elementy, tzn. nagłość, przyczyna zewnętrzna i związek z pracą muszą zaistnieć jednocześnie, aby zdarzenie, któremu uległ pracownik, mogło być zakwalifikowane jako wypadek przy pracy.

To nie wypadek

 Zgodnie z wykładnią przyjętą w orzecznictwie Sądu Najwyższego, nie może być zakwalifikowany jako wypadek przy pracy: wypadek przy uprawianiu sportu, chociaż odbywa się w godzinach pracy, wypadek, jakiemu uległ pracownik w czasie dobrowolnego korzystania w organizowanej przez zakład pracy lub związek zawodowy imprezie rozrywkowej lub wypoczynkowej, samobójstwo pracownika w zakładzie, wypadek, jakiemu uległ pracownik służby zdrowia wykonujący zawód na swój rachunek, wypadek, jakiemu uległ pracownik w czasie przebywania w godzinach pracy poza zakładem, wypadek w wyniku bójki na tle osobistym itp.
 Z drugiej strony obowiązuje zasada, że wypadki zdarzające się podczas załatwiania spraw prywatnych w godzinach i miejscu pracy są objęte ochroną prawną z tytułu wypadków przy pracy. To samo dotyczy wypadków, które powstały przy wykonywaniu czynności kolidujących z prawem.

Lekkie, ciężkie, śmiertelne

 Wypadki lekkie to takie, które powodują niezdolność do pracy w okresie do 28 dni. Ciężkie - w wyniku których następują ciężkie uszkodzenia ciała, a mianowicie, utrata wzroku, słuchu mowy lub inne, albo rozstrój zdrowia, naruszający podstawowe funkcje organizmu, a także choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, trwała lub znaczna niezdolność do pracy w zawodzie, albo trwałe poważne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała.
 Wypadki śmiertelne to te, w wyniku których następuje śmierć na miejscu lub
do 6 miesięcy od chwili wypadku.

Cztery łyki statystyki

 Według danych GUS, w 1999 r. liczba poszkodowanych w wypadkach ciężkich w 1999 r. była o 30 proc. niższa niż w roku 1998 (1999 - 1323 osób; w 1998 - 1862). W takim samym stopniu spadł również wskaźnik częstotliwości wypadków ciężkich i wyniósł 0,11.
 Na wypadki przy pracy najczęściej narażeni są pracownicy zatrudnieni w górnictwie i kopalnictwie (2,4 razy częściej niż przeciętny pracownik), w działalności produkcyjnej, budownictwie, rolnictwie, łowiectwie i leśnictwie oraz rybołówstwie. Warto zwrócić uwagę na stałą i wyraźną tendencję spadkową wskaźnika wypadków w sekcji górnictwo i kopalnictwo - przez ostatnie 6 lat wskaźnik ten zmniejszył się ponaddwukrotnie. W pozostałych z wymienionych sekcji (z wyjątkiem rybołówstwa i rybactwa) wskaźnik uległ niewielkiemu obniżeniu lub utrzymuje się na stałym poziomie.
 Wskaźniki częstotliwości wypadków śmiertelnych i ciężkich w wymienionych wyżej sekcjach (z wyjątkiem rybołówstwa i rybactwa) również wykazują w ostatnich latach tendencje spadkowe, z tym, że w odniesieniu do wypadków ciężkich są one wyraźniejsze.
 Wskaźniki wypadków w sekcji rybołówstwo i rybactwo (szczególnie w odniesieniu do wypadków ciężkich i śmiertelnych) podlegają znacznym wahaniom. Wynika to z faktu, iż w sekcji tej wypadkom śmiertelnym i ciężkim ulega rocznie kilka osób (w 1999 r. 3 śmiertelne
i 4 ciężkie) i każdy wypadek powoduje znaczną zmianę wskaźnika. Podobnie tłumaczyć można wahania wskaźnika wypadków śmiertelnych w górnictwie i kopalnictwie, gdzie często wypadki te są wypadkami zbiorowymi.
 Analiza danych statystycznych pozwala stwierdzić, że zagrożenie wypadkami przy pracy w ostatnich latach maleje.
 Największy wzrost wskaźnika wypadków śmiertelnych odnotowano w sekcjach: pośrednictwo finansowe (niemal o 65 proc.) oraz inna działalność usługowa, komunalna, socjalna i indywidualna (o 53 proc.).
 Statystyka w zakresie wypadkowości nie jest jednak pełna. Z kontroli, przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy wynika, iż pracodawcy nie przekazali do WUS statystycznych kart dot. 11 proc. zaistniałych w ich zakładach wypadków śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych!

Rolnicy oddzielnie

 Według danych KRUS, spośród 51 247 zgłoszonych w 1999 r. zdarzeń wypadkowych, za wypadki przy pracy rolniczej uznano 31 906. Ich liczba wzrosła o ponad 7 proc. Wzrósł także o prawie 7 proc. wskaźnik częstotliwości tych wypadków.
 Największą grupę stanowiły upadki (53,1 proc.), a w dalszej kolejności pochwycenie lub uderzenie przez ruchome części maszyn i urządzeń (12,3 proc.) oraz uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta (10,9 proc.)
 Wypadki śmiertelne najczęściej zdarzały się na skutek przejechania, uderzenia, pochwycenia przez środki transportu w ruchu (32,7 proc.), nagłych zachorowań (16,3 proc.) oraz upadku (11,3 proc.)
 Głównymi przyczynami wypadków, podobnie jak w latach ubiegłych, były niewłaściwe nawierzchnie podwórza i drogi, bałagan w obejściu gospodarskim, zły stan techniczny maszyn i urządzeń oraz ich konserwacja dokonywana w trakcie pracy, często przez osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji i oprzyrządowania, praca bez ochron indywidualnych i właściwej odzieży roboczej, wykonywanie pracy po spożyciu alkoholu, pośpiech, lekceważenie zagrożeń oraz wykonywanie prac przez dzieci i osoby w podeszłym wieku.
 W 1999 r. przyznano
142 jednorazowe odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego zachorowaniem na chorobę zawodową (w 1998 r. - 141, w 1997 r. - 139). W 23 przypadkach odmówiono jednorazowych odszkodowań z powodu braku ubezpieczenia w KRUS, w 6 przypadkach - z powodu braku uszczerbku na zdrowiu.
 Przedstawione dane liczbowe dotyczą jedynie około 1400 tys. rolników ubezpieczonych w KRUS, tj. ok. 40 proc. ogólnej liczby rolników indywidualnych. Wypadki pozostałej, ponad 2-milionowej populacji rolników nie są objęte statystyką. Nawet te niekompletne dane wskazują jednak na dramatycznie zły poziom bezpieczeństwa pracy w sektorze prywatnego rolnictwa.
 ELŻBIETA BOREK

Mniej wypadków

 Według danych GUS, w 1999 r. zarejestrowano 98 774 osoby, które uległy wypadkom przy pracy oraz wypadkom traktowanym na równi z nimi. Odnotowano istotny spadek wskaźnika częstotliwości wypadków (liczba poszkodowanych na 1 tys. pracujących), który wyniósł 8,37.
 W 1999 r. w wypadkach przy pracy straciło życie
528 pracowników (o 123 mniej niż w poprzednim roku).
 Wskaźnik częstotliwości wypadków śmiertelnych spadł do poziomu 0,045 (spadek
o 18 proc. w stosunku do roku 1998).
 W 1999 r. zarejestrowano
1 257 wypadków dzieci do lat 15 w gospodarstwach rolnych, tj. o 177 mniej niż rok wcześniej. W wypadkach tych zginęło 10 dzieci.

W UE bezpieczniej

 W Polsce na milion zatrudnionych 65 osób traci życie wskutek wypadków przy pracy, podczas gdy w Unii Europejskiej - średnio 39 osób. Straty z tego powodu są bardzo wysokie, według niektórych szacunków wynoszą 5-7 proc. krajowego produktu brutto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski