Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Racławice. Świątynia pamiętająca kosynierów

Zbigniew Wojtiuk
Osiemnastowieczny kościół z drewnianą dzwonnicą
Osiemnastowieczny kościół z drewnianą dzwonnicą Fot: Zbigniew Wojtiuk
Racławice. Nowe ogrodzenie ma uchronić zabytkowy kościół przed niszczącą wilgocią. Odnawiane są także obrazy, figury i ambona.

Biała, strzelista bryła kościoła pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła. Za nią od wschodu, widoczna jest dzwonnica. Świątynia z końca XIV wieku, niegdyś drewniana i kryta gontem, spłonęła od pioruna w II połowie XVIII wieku. Wkrótce po pożarze parafia podjęła trud wznoszenia nowej. Drewno zastąpiła cegła wypalana w pobliskiej cegielni. Budowę ukończono w 1778 roku.

Kościół posiada wystrój późnobarokowy, ołtarz i chór. Konsekrowany był w 1877 r. przez biskupa diecezji kieleckiej, ks. Tomasz Teofila Kulińskiego. Wysokiej klasy zabytkami zdobiącymi wnętrze są: obraz malowany na desce "Święta Rozmowa" (pracownia nieznana) oraz figura gotycka pierwszego męczennika św. Szczepana.

Zwraca również uwagę obraz św. Izydora - patrona rolników, przedstawionego tu nie w chłopskiej siermiędze, ale w paradnej krakowskiej sukmanie. To przypomnienie i świadectwo, że sukmana, podobnie jak kosa i strój krakowski, stały się dla Racławic symbolami dni kościuszkowskiej chwały. Tradycja związana z Kościuszką była szczególnie kultywowana w latach międzywojennych. Małżeństwa zawierano w strojach krakowskich.

Jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz, gospodarza do trumny kładziono w sukmanie. - Mimo upływu ponad 200 lat tradycje są tu nadal żywe. W Wielki Piątek straż przy Grobie Chrystusa pełnią kosynierzy, a ministranci służący do mszy w czasie ważniejszych uroczystości, nakładają na komże krakowskie kierezje. Kosynierzy są także ozdobą corocznej procesji w święto Bożego Ciała. I wraca czas, że znów śluby są zawierane w strojach krakowskich - mówi proboszcz parafii, ks. Krzysztof Gałecki.

Obok kościoła stoi XVIII wieczna drewniana dzwonnica. Znajduję się w niej dwa dzwony, z których większy, odlany w 1547 r. ogłaszał alarm w dniu 4 kwietnia 1794 r., przed zwycięską bitwą stoczoną na okolicznych polach pod wodzą Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi.

Dzwon ten szczęśliwie nie uległ rekwizycji w czasie obu wojen światowych. W 1916 r. Austriacy zabrali tylko jeden, mniejszy dzwon. Na jego miejsce parafianie zakupili ze składek w 1935 r. nowy dzwon a Honorowy Obywatel Racławic, premier II RP Walery Sławek swoim sponsoringiem przyczynił się do zakupu trzeciego dzwonu.

Kościół racławicki zlokalizowany jest na teranie podmokłym i mimo przeprowadzonych, co jakiś czas prac odwadniających wymaga stałych zabiegów restauratorskich i zabezpieczających. - Dwa lata temu poszła polami wielka woda od Górki Kościejowskiej. Ogrodzenie dosłownie spłynęło z wodą.

Na szczęście dzięki pieniądzom z ubezpieczenia, funduszowi na usuwanie skutków powodzi i ofiarom parafian, trwa obecnie odbudowa ogrodzenia. Będzie ono zaizolowane od spodu, co lepiej uchroni je przed podmakaniem i wilgocią - zaznacza ksiądz proboszcz.

Kontynuowane są też prace konserwatorskie wewnątrz świątyni. Już odnowione i zakonserwowane zostały dwa obrazy: Święta Rozmowa i Ukrzyżowanie. Dawny blask odzyskał także krzyż podwieszony przed głównym ołtarzem, Do odnowy została zabrana figura św. Szczepana, obraz św. Marii Magdaleny i stylizowana na gotyk ambona.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski