Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radziszów. Dzieci i dorośli będą mogli leczyć się w nowoczesnym ośrodku rehabilitacyjnym

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Ruszyła budowa Ośrodka Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej w Radziszowie. Będzie placówką Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. św. Ludwika w Krakowie.

Brak snu wpływa na empatię i hojność

od 16 lat

Młodzi pacjenci wbili pierwsze łopaty pod budowę Ośrodka, który będzie pomagać dzieciom i dorosłym wymagającym rehabilitacji m.in. po przebyciu COVID-19.

Powstanie na terenie Małopolskiego Centrum Rehabilitacji Dzieci „Solidarność”, gdzie w warunkach szpitalnych terapią jest objętych około 80 dzieci, cierpiących na schorzenia narządów ruchu, m.in. z wadami postawy jak skoliozy, po wypadkach komunikacyjnych, z porażeniem mózgowym. W MCR w warunkach ambulatoryjnych z rehabilitacji korzysta 140 dorosłych osób.

- Dla nich w nowym ośrodku będzie podwojona liczba miejsc, co ma niezwykłe znaczenie przy tak ogromnym zapotrzebowaniu na rehabilitację, także po przebytym covidzie – zapowiada Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski.

Podczas ceremonii poświęcenia placu budowy i wbicia pierwszych łopat przez młodych pacjentów, podkreślał że w gminie Skawina kojarzonej z przemysłem, będzie nowoczesne miejsce ratujące zdrowie mieszkańców Małopolski, choć na rehabilitację przyjeżdżają tu dzieci z całej Polski.

Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny i Zdzisława Bała, sołtys Radziszowa, widzą też w Centrum większe możliwości rehabilitacji mieszkańców oraz element promocji gminy.

Budynek powstał w 1937 roku. Kilkakrotnie był modernizowany. i zmieniał charakter profilu leczniczego, a od 41 lat mieści się szpital rehabilitacyjny dla dzieci. W 2016 r. placówka została przyłączona do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. św. Ludwika w Krakowie. Obiekt powstał na wzgórzu, gdzie krętą droga wjazd nie jest łatwy, a w samym obiekcie jest kilka poziomów.

- W nowym będzie tylko poziom zerowy, co ułatwi poruszanie się pacjentom, a nowoczesna aparatura zdiagnozuje stan przed rehabilitacją i porówna jaki nastąpił po niej postęp. Bardzo ważnym aspektem będzie zwiększenie dostępności do świadczeń rehabilitacyjnych – powiedział nam Stanisław Stępniewski, dyrektor WSS św. Ludwika.

Dopowiedział, że Centrum w Radziszowie jest jedyną placówką w Małopolsce prowadzącą rehabilitację neurologiczną. Po zbudowaniu Ośrodka Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej, będzie najnowocześniejszą z szerokim zapleczem diagnostycznym i terapeutycznym.

W ośrodku znajdzie się jedyne w Małopolsce laboratorium trójwymiarowej analizy ruchu.
Placówka powstanie na powierzchni ponad 1400 m kw.

- To też bodziec dla pracowników, którzy będą się rozwijać i już się cieszą, że będą pracować w najlepszych warunkach – dodał dyrektor Stępniewski.

Dorota Węglowska, zastępczyni dyrektora w Radziszowie, zaznacza, że pacjenci będą tu przyjmowani i kwalifikowani na podstawie skierowań, wystawionych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Inwestycja kosztująca ponad 20 mln zł będzie współfinansowana z unijnych programów, przeznaczonych m.in. na walkę ze skutkami epidemii COVID-19.

Ks. Stanisław Kamionka, proboszcz parafii w Radziszowie, poświęcając plac budowy, modlił się za zdrowie dzieci, o pogodę i łaskę bożą nad inwestycją, by została oddana w terminie.

- Na podstawie dotychczasowej współpracy z wykonawcą uważam, że nie ma zagrożenia opóźnienia inwestycji – powiedziała nam Jadwiga Czeczótko, kierowniczka projektu budowy z ramienia MCRD w Radziszowie.

A termin jest bardzo krótki. Budowa wraz z wyposażeniem obiektu ma potrwać do końca 2023 roku. Wykonawca rozpocznie ją od wyburzenia budynków gospodarczych, znajdujących się na inwestycyjnym terenie.

Ośrodek Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej zacznie funkcjonować od początku 2024 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski