Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raje podatkowe nie będą już wkrótce dostępne dla polskich firm

Marian Cholewiński
Podatki. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw podatkowych, mający uniemożliwić wyprowadzanie dochodów przez firmy do tzw. rajów podatkowych. Takie przenoszenie dochodów do zagranicznych spółek-córek ma na celu uniknięcie płacenia podatków.

Już w zeszłym roku z listy rajów podatkowych Ministerstwa Finansów zostały usunięte: Baliwat Guernsey, Jersey i Wyspy Man. Z niektórymi z krajów stosujących niższe podatki Polska zawarła umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych. To Belize i Wspólnota Bahamów. Obecnie rząd zamierza całkowicie uniemożliwić stosowanie niekorzystnych dla budżetu praktyk, polegających na transferze zysków za granicę, bez opodatkowania.

Zgodnie z nowymi przepisami polska firma będzie musiała uwzględnić w podstawie opodatkowania dochody kontrolowanych przez siebie spółek zagranicznych, położonych w kraju, w którym poziom opodatkowania jest co najmniej o 25 proc. niższy od stawki obowiązującej w Polsce. Dotyczy to firm działających nie tylko w rajach podatkowych, ale też w krajach o niższych podatkach niż w Polsce i państwach, z którym Polska nie ma umowy o wymianie informacji podatkowych. Wykazane dochody spółek-córek mają być objęte 19-procentową stawką.

Jak ocenia Bartosz Jasiołek, dyrektor działu doradztwa prawno-podatkowego PwC w Krakowie, założeniom projektu nowelizacji ustaw podatkowych można przyklasnąć. – Jednak po bardziej szczegółowej analizie proponowanych zmian można dojść do wniosku, że szereg pojęć użytych w proponowanych przepisach jest skomplikowanych i niejednoznacznych – mówi Bartosz Jesionek. – Wiele firm, mających spółki zależne za granicą będzie musiało teraz dokładnie się zastanowić, czy, zgodnie z wprowadzonymi zmianami podatkowymi, ich zagraniczne inwestycje będą wolne od opodatkowaniu w Polsce czy też jednak nie – podsumowuje Bartosz Jasiołek.

Inni eksperci podatkowi też zwracają uwagę na niedociągnięcia w nowych przepisach. Np. tam, gdzie jest mowa o tym, że „wyłączeniu z opodatkowania mają podlegać dochody zagranicznych spółek, o ile prowadzą w tym państwie rzeczywistą działalność gospodarczą”.

– W tej sytuacji podatnik będzie musiał udowodnić fiskusowi, że rzeczywiście prowadzi za granicą działalność, czyli posiada lokal, jego wyposażenie, oraz odpowiednią liczbę pracowników – komentuje Magdalena Za-siewska z PwC Warszawa. Dostosowanie się do tych wymagań będzie prowadziło albo do zwiększenia kosztów działania firm prowadzących dotychczas działalność zagraniczną tylko „na papierze”, bądź do ich rezygnacji z tzw. optymalizacji podatkowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co z ofertami pracy sezonowej? Jakie stawki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski