Razem damy radę. O grabieniu i kombinacji

Razem damy radę. O grabieniu i kombinacji

Zbigniew Bartuś

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Nie zastanawiało Was nigdy, Drodzy Czytelnicy, dlaczego odsetek obywateli, w tym przedsiębiorców, płacących w terminie wszystko, co się państwu należy, jest najwyższy w krajach, w których podatki są dość wysokie? Przyczyny są dwie.
Razem damy radę. O grabieniu i kombinacji
Pierwsza: w takiej Danii obywatel kupuje od państwa usługi (drogi, policję, ochronę zdrowia, obsługę w urzędach) zdając sobie sprawę, że jakość kosztuje. W Polsce usługi publiczne są lepsze niż przed laty za sprawa samorządów, natomiast te państwowe są ciągle takie sobie lub złe. Co zniechęca do oddawania rządowi ciężko zarobionych złotych.

Przyczyna druga: zachowanie fiskusa. W krajach, w których skarbówka działa zgodnie z jasnymi, przewidywalnymi zasadami, ludzie państwu ufają i starają się być wobec niego uczciwi. Jeśli zaś państwo w kółko kombinuje, jak cię po chamsku ograbić, to ty zaczynasz kombinować, jak się nie dać. Proste.


Przy okazji tworzenia Nowej Ordynacji Podatkowej warto się zastanowić, jakim chcemy być krajem. Wedle resortu finansów, między urzędnikami a podatnikami ma u nas zapanować nieomal sielanka, jak w Danii. Ale niektóre pomysły ewidentnie podrzucił ministerialnym urzędnikom stary „dobry” specjalista od chamskiego grabienia uczciwych.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Krótki tekst dlatego mój musk go nie łapie (jego imiennik podobno już się przeniósł do przyszłości)

coraz mniej łapie, bo choć ma dwie rączki małe do zabawy doskonałe to do grabienia się nie nadają. (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jak sobie kupię państwo czy usługi państwa to będę miał raj ? Jak gangsterzy ?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo