Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regeneracyjna sobota

Redakcja
Krzysztof Gurba, sekretarz zarządu NSZZ "Solidarność" Region Małopolska wymienia, oprócz historycznych, jeszcze dwa argumenty przemawiające za przyjęciem ustawy: konieczność dostosowania prawa do norm obowiązujących Unii Europejskiej oraz "argument rodzinny".

Sejm o skróceniu tygodnia pracy

 (INF. WŁ.) Dzisiaj pod głosowanie Sejmu trafi ustawa przewidująca skrócenie czasu pracy z 42 do 40 godz. tygodniowo. Według związkowców, ma to być wypełnienie postulatu o wolnych sobotach zawartego w porozumieniach sierpniowych. Organizacje pracodawców uważają natomiast, że uchwalenie tej ustawy obniży wydajność i konkurencyjność polskich przedsiębiorstw oraz zwiększy poziom bezrobocia.
 - Ludzie będą mieli więcej czasu dla siebie. Wolne soboty pozwolą pracownikom zregenerowć siły, co z kolei przełoży się na wydajność pracy - mówi Gurba.
 Według pracodawców, skrócenie czasu pracy o dwie godziny zwiększy koszty polskich przedsiębiorstw o 5-7 proc.
 - Jeżeli dzisiaj rentowność nie przekracza 2 proc., to nałożenie dodatkowych obciążeń postawi w trudnej sytuacji dużą część firm, a niektóre z nich doprowadzi na skraj bankructwa
- mówi Jeremi Mordasewicz, prezes Business Centre Club.
 Jego zdaniem, przedsiębiorcy, chcąc uniknąć dodatkowych kosztów, nie zrewaloryzują pensji pracowniczych o wskaźnik inflacji. Pracodawcy zapowiadają również, że będą nakłaniać pracowników do zakładania własnych firm, z którymi wynegocjują warunki kontraktu.
 - Pracownik powinien być rozliczany nie według liczby przepracowanych godzin, ale według efektywności - mówi Krzysztof Gurba.
 Andrzej Wilk z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych przytacza natomiast statystyki, według których koszt pracy w Polsce jest największy spośród wszystkich krajów kandydujących do UE. Skrócenie tygodnia pracy jeszcze bardziej zmniejszy konkurencyjność krajowych firm.
 - W UE, gdzie poziom rozwoju gospodarki jest znacznie większy niż u nas, czas pracy nie może przekroczyć 48 godz. Oprócz Francji nikt nie zdecydował się skrócić tygodniowego wymiaru do 40 godz. - mówi Andrzej Wilk.

(ET)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski