18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Rehabilitacja czeka na kontrakt

EWA TYRPA
Zofia Surówka i Helena Targosz w sali kinezyterapii FOT. EWA TYRPA
Zofia Surówka i Helena Targosz w sali kinezyterapii FOT. EWA TYRPA
Udostępnij:
MOGILANY. Mieszkańcy gminy od początku stycznia będą mogli poprawiać swoją sprawność ruchową w nowo otwartej Poradni Rehabilitacyjnej w Mogilanach. Takiego miejsca zazdrościli sąsiednim gminom np. Skawinie i Świątnikom Górnym. Tam, a także do Krakowa jeżdździli dotychczas na rehabilitację.

Zofia Surówka i Helena Targosz w sali kinezyterapii FOT. EWA TYRPA

- Dojazdy są bardzo uciążliwe, zwłaszcza dla osób starszych, które nie mają samochodów bądź nie mogą ich prowadzić. Często na dotarcie na rehabilitację tracą wiele godzin. Zamiast odpocząć po zabiegach, jadą w ciasnocie tramwajami i autobusami, wracają zmęczone i wtedy zabiegi niewiele pomagają - mówią Zofia Surówka i Helena Targosz.

Z ich opinią zgadza się Krzysztof Rutkowski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, prowadzącego poradnię. - Rośnie zapotrzebowanie na rehabilitację. Społeczeństwo starzeje się i przybywa też młodych ludzi wymagających pomocy na przykład po wypadkach czy z dolegliwościami kręgosłupa - mówi dyrektor zakładu, który na razie będzie tę placówkę prowadził odpłatnie. - Staramy się o kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia. Do czasu jego przyznania będziemy zmuszeni pobierać opłaty za zabiegi, ale ceny będą możliwie najniższe - zapewnia Rutkowski.

Nie wiadomo czy tej placówce uda się uzyskać kontrakt na świadczenia rehabilitacyjne w trakcie 2014 r. - Konkursy będą ogłoszone pod koniec przyszłego roku, kiedy skończy się trzyletni okres kontraktowania na świadczenia rehabilitacyjne - informuje Aleksandra Kwiecień z biura prasowego w Małopolskim Oddziale NFZ. Dyrektor Rutkowski nie traci nadziei na pojawienie się dodatkowych pieniędzy i ogłoszenie wcześniej uzupełniających konkursów.

- Jeśli ceny nie będą wygórowane, to może się okazać, że po odliczeniu kosztów dojazdu i straty czasu, zabiegi nie będą bardzo kosztowne. Na pewno wyznaczony termin zabiegów nie będzie tak długi, jak w wielu placówkach, gdzie czeka się nawet pół roku - dodają Zofia Surówka i Helena Targosz.

Nowa placówka powstała na powierzchni 280 m kw. w przyziemiu budynku urzędu gminy. Wcześniej znajdował się tu magazyn gospodarczy.

- Zastanawialiśmy się jak pożytecznie zagospodarować to miejsce. Wtedy dyrektor Krzysztof Rutkowski przyszedł do mnie z propozycją budowy obiektu rehabilitacyjnego w pobliżu ośrodka zdrowia. Postanowiliśmy pomieszczenia piwniczne przeznaczyć pod tę placówkę i nieodpłatnie użyczyć ośrodkowi zdrowia - mówi Krzysztof Musiał, wójt gminy Mogilany.

W nowym miejscu są gabinety: masażu, fizykoterapii, kinezyterapii. Na miejscu przyjmować będą: ortopeda, reumatolog, neurolog, chirurg, lekarz rehabilitacji medycznej.

Adaptacja pomieszczeń z wyposażeniem kosztowała około 500 tys. zł. Gmina otrzymała prawie 170 mln zł dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pozostałą kwotę dołożył ośrodek zdrowia.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
ptica
Z artykułu wynika , że Gmina zrobiła złoty interes. 170 mln dotacji, a wydane tylko pół miliona ;-)
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie