MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowy Stambuł. Także dla Polaków?

Redakcja
LEKKOATLETYKA. Od dzisiaj do niedzieli odbędą się w Atakoey Atletizm Salonu w Stambule 14. halowe mistrzostwa świata. Zgłoszono 681 zawodniczek i zawodników z 172 krajów.

Ta liczba ekip jest rekordem imprezy. Do tej pory prym dzierżyła Walencja w 2008 r. - 147 krajów. W Stambule do rywalizacji przystąpi 349 mężczyzn i 334 kobiety. W gronie największych gwiazd będą m.in. Etiopka Meseret Defar, która powalczy o piąty z rzędu tytuł na 3000 m. Z kolei Rosjanka Jelena Isinbajewa liczy na czwarte złoto w skoku o tyczce.

Polacy z 14 osobami w składzie mają szanse na kilka medali, największe Tomasz Majewski w kuli, 800-metrowcy Adam Kszczot i Marcin Lewandowski, także Karolina Tymińska w pięcioboju. - Wcześniej nie zamierzałem jechać na te mistrzostwa - mówi Adam Kszczot. - Jednak zimą przyszły dobre wyniki, mam najlepszy czas w hali w tym roku na świecie 1.44,57, więc nastąpiła zmiana planów. W Turcji moim celem jest medal. Lewandowski jest z kolei posiadaczem trzeciego wyniku na świecie - 1.45,40. Polaków przedziela Etiopczyk Mohammed Aman 1.45,40.

Tomasz Majewski w kuli (21,27 w hali w tym sezonie) zmierzy się z aktualnym mistrzem świata ze stadionu Niemcem Davidem Storlem (21,40), jak i byłymi mistrzami Christianem Cantwellem (21,53) i Reese Hoffą (21,81), obaj z USA.

W reprezentacji znalazł się jeden lekkoatleta z Małopolski - Jakub Krzewina, 23-letni 400-metrowiec z AZS AWF Kraków. Został halowym mistrzem Polski, w Stambule pobiegnie w sztafecie 4x400 m. Wkład krakowski do ekipy mógł być okazalszy. Niewiele brakło do minimum PZLA biegaczkom z AZS AWF Kraków Wioletcie Frankiewicz i Katarzynie Broniatowskiej, kontuzja wyeliminowała ich klubowego kolegę, 400-metrowca Jana Ciepielę. - Poza Marcinem Marciniszynem nasza sztafeta jest mocno odmłodzona - mówi Jakub Krzewina. - Trudno więc prognozować, niemniej powalczymy o finał.

Najliczniej obsadzoną konkurencją nad Bosforem będzie bieg na 60 m kobiet: 67 zawodniczek z 57 krajów. Najmniej uczestników jest w wielobojach, z założenia po 8 kobiet i mężczyzn. Nagradzanych finansowo w MŚ będzie pierwszych 6 miejsc w konkurencji, złoto wyceniono na 40 tys. dolarów.

W historii halowych MŚ Polacy wywalczyli 20 medali. Dwa razy złote - Sebastian Chmara w wieloboju w 1999 r. i sztafeta 4x400 m w 2001 r. (Piotr Rysiukiewicz, Piotr Haczek, Jacek Bocian i Robert Maćkowiak). Dwa lata temu w Dausze były brązy Anny Rogowskiej o tyczce i Adama Kszczota na 800 m.

Jan Otałęga

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski