MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rektorów krakowskich państwowych szkół wyższych zapytaliśmy, jakie problemy uważają za najistotniejsze dla swoich uczelni w perspektywie nowego roku akademickiego

ml
Prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ, Akademia Górniczo-Hutnicza:

     - Najważniejszym przedsięwzięciem będzie informatyzacja miasteczka studenckiego. Chcemy przyłączyć do sieci Internetu i za jej pośrednictwem do zasobów uczelnianych praktycznie wszystkich studentów mieszkających w naszym miasteczku, a dzięki dostępnym laboratoriom na terenie uczelni również pozostałych studentów. Mamy zamiar, zamiast np. różnego rodzaju skryptów, materiałów do ćwiczeń, instrukcji laboratoryjnych, zamieścić w naszym serwerze internetowym stosowne stronice www, pozwalające na dostęp interaktywny. To pozwoliłoby, w znacznym stopniu, oprzeć proces przygotowania do nauki studentów na koncepcji nauczania wykorzystującego środki teleinformatyki. Oczywiście nie zamiast kontaktu z profesorem czy asystentem na ćwiczeniach, lecz jako element przygotowawczy.
     Prof. KAZIMIERZ FLAGA, Politechnika Krakowska:
     - Jak zmienić nastawienie wicepremiera Balcerowicza do nauki i szkolnictwa wyższego? Zadziwia mnie - i nie tylko mnie - że profesor nie rozumie problemów i specyfiki szkół wyższych. Chcę jasno powiedzieć, że polityka finansowa rządu w tym względzie - to polityka zabójcza, prowadząca prostą drogą do zapaści intelektualnej kraju. Może to zabrzmi zbyt ostro, ale prawdziwie - my, rektorzy wyższych uczelni polskich mamy dość traktowania nas jak pariasów!
     Prof. TADEUSZ GRABIŃSKI, Akademia Ekonomiczna:
     - Od trzech lat budujemy nowy kompleks sportowo-dydaktyczny. Częściowo przejmujemy go w tym roku do eksploatacji. Po raz pierwszy inauguracja roku akademickiego odbędzie się też w innej niż dotychczas, nowej, większej sali, dzięki czemu i studenci będą mogli wziąć udział w tej uroczystości. Pozostaje jeszcze budowa basenu i czterech sal dydaktycznych - i to jest właśnie jedno z zadań na nowy rok.
     Prof. KAZIMIERZ KOSINIAK-KAMYSZ, Akademia Rolnicza:
     - Wydolność finansowa uczelni już dawno została przekroczona. Są trudności z podejmowaniem decyzji rozwojowych, a nawet określaniem możliwości bieżącej egzystencji. Szczególnie dotyczy to kwestii płacowych i inwestycyjnych. Uczelnie rolnicze mają jeszcze ten problem, że zaznacza się brak spójności między nauką a polityką resortu rolnictwa. Cały czas poszukujemy dochodów ze źródeł pozabudżetowych.
     Prof. FELIKS KIRYK, Wyższa Szkoła Pedagogiczna:
     - Będziemy podejmować kierunki kształcenia i profile przygotowania nauczycieli tak, by odpowiadały zadaniom reformy szkolnictwa. W świetle reformy konieczne są też studia podyplomowe dla dyrektorów w zakresie kierowania nowoczesną szkołą czy zarządzania oświatą. Te zadania są ogromne. Natomiast ich realizacja, bez zastrzyku finansowego, będzie niezmiernie trudna. Zwłaszcza że chronicznie cierpimy na deficyt finansowy i zastój inwestycyjny.
     Prof. JANUSZ ZDEBSKI, Akademia Wychowania Fizycznego:
     - Mam nadzieję, że zapadnie decyzja o zorganizowaniu olimpiady zimowej w Zakopanem! Bo wówczas powstałaby w szybkim terminie nowoczesna, wielofunkcyjna hala sportowa na terenie AWF, służąc w przyszłości nie tylko uczelni, ale i miastu, i Małopolsce. Mam też nadzieję, że w nowym roku akademickim w widoczny sposób "pchniemy" do przodu budowę pawilonu dydaktycznego; inwestycja jest zaawansowana, już przykryta dachem. Mam wreszcie nadzieję, że budżet spojrzy łaskawszym okiem na wyższe uczelnie... To ciągłe naciąganie przykrótkiej kołdry jest już doprawdy ogromnie męczące.
     Prof. JACEK POPIEL, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna:
     - Oddajemy do użytku salę nowego teatru PWST. Jest to zarazem zwieńczenie wieloletnich starań związanych z remontem i budową obiektów kompleksu przy ul. Straszewskiego 21-22. Inauguracja, która będzie miała miejsce 12 października, to zarazem otwarcie przed uczelnią nowego okresu. Nowa sala jest w pełni profesjonalna, ma blisko 300 miejsc na widowni, w związku z czym będzie tu funkcjonował teatr prezentujący całkiem inne propozycje artystyczne niż dotychczas.
     Prof. STANISŁAW RODZIŃSKI, Akademia Sztuk Pięknych:
     - Ten rok akademicki będzie rokiem jubileuszowym 180-lecia istnienia ASP. Wykład inauguracyjny wygłosi rektor UJ, ponieważ w 1818 roku właśnie z wydziału filozofii sztuk wyzwolonych Uniwersytetu nasza Akademia powstała. Jubileuszowi towarzyszyć będą liczne artystyczne prezentacje i wydawnictwa: m.in. z końcem października otwieramy w Pałacu Sztuki wystawę pedagogów Akademii, będziemy realizować drugą edycję wspólnej wystawy pedagogów ASP Krakowa i Warszawy (ta inicjatywa obu uczelni jest próbą dialogu Kongresówki z Galicją), podsumowaniem roku będzie wspólna wystawa pedagogów i studentów.
     Ponadto kontynuujemy inwestycję przy ul. Paderewskiego.
     Prof. MAREK STACHOWSKI, Akademia Muzyczna:
     - Spośród spraw organizacyjnych na pierwszy plan wysuwa się przeprowadzka do nowego budynku. Tam też będzie miało miejsce oficjalne otwarcie sali koncertowej. Będzie to też prawdziwe królestwo dla organów, bowiem bodaj żadna inna katedra w kraju nie ma tak pięknego i wspaniałego lokum.
RozmawiaŁa:
KATARZYNA ŚLIWA
Współpraca: (ml)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski