Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renowacje na podstawie księgi

(PS)
Czym żył Kraków. W numerze z 30 lipca 1930 r. "Ilustrowany Kurier Codzienny" pisał o odkryciu cennych fresków z XVII w. w kościele Karmelitów na Piasku w Krakowie.

Malowidła odkryto w trakcie renowacji kościoła. Podczas odnawiania murów i oczyszczania kaplic w trzech z nich natrafiono na wykonane w połowie XVII w. freski. Opowiadały one o życiu i cudach patrona zakonu karmelitów proroka Eliasza. Jak stwierdzili eksperci, malowidła były artystyczną wersją sztychów z książki wydanej w Antwerpii w 1680 r. Napisał ją po łacinie i ozdobił rysunkami o. Daniel od Matki Boskiej, dwukrotny prowincjał karmelitów prowincji flandryjsko-belgijskiej.

Odnaleziona w bibliotece księga służyła teraz konserwatorom pracującym nad odnowieniem - prof. Julianowi Makarewiczowi i Mieczysławowi Gąsieckiemu - "za drogowskaz przy zachowaniu pierwotnego kolorytu, tonu i świeżości".

Obrazy freskowe umieszczone były na łuku po trzy, a każdy środkowy przedstawiał jakąś scenę z życia św. Eliasza. Po bokach umieszczone były portrety papieży, na sklepieniu zaś znalazły się charakterystyczne sceny biblijne zaczerpnięte ze Starego Testamentu.

Prócz scen z Pisma św. na murach pokazano także cuda dokonane przez proroka osadzone w ówczesnej rzeczywistości historycznej, bliskiej wspomnianemu o. Danielowi, autorowi książki, na której wzorowano freski. I tak np. jedna ze scen przedstawia epidemię dżumy w 1656 r.

Pod nią widoczny był napis w języku polskim: "Biskup z całem duchowieństwem, senat ze wszystkim pospulstwem [sic!] sławnego miasta apuańskiego obierają oyca Eljasza za patrona y opiekuna swego y zaraz połowa ludu w onym mieście powietrzem zarażonego uzdrowiona jest y plaga powietrzna zupełnie ustała".

Ciekawy był też fresk czerpiący temat z polskiej historii, przedstawiający wręczenie korony królewskiej Michałowi Korybutowi Wiśniowieckiemu przez św. Magdalenę de Pazis.

W momencie ukazania się artykułu jedna z kaplic była już odnowiona, dwie dalsze czekały na swoją kolej. Stroną architektoniczną prac kierował architekt Czesław Mączyński. Odnawianie rozpoczął aktualny prowincjał zakonu o. Elizeusz Sanchez-Paredes, z pochodzenia Hiszpan, a w jego zastępstwie działania prowadził przeor o. Gabriel Wielgus.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski