MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta rodzinna

EP
ZUS radzi

Renta rodzinna to jeden z najdobitniejszych przejawów solidarności społecznej. Chroni zwłaszcza najmłodszych.
Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała przyznane prawo do renty lub emerytury albo pracowała i spełniała określone warunki przewidziane przepisami ustawy emerytalnej.
- Renta rodzinnaprzysługuje dzieciom własnym, przysposobionym, przyjętym nawychowanie iutrzymanie przedosiągnięciem pełnoletniości. Renta przysługuje również małżonkom i____rodzicom - wyjaśnia Wiesława Lempska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Dzieci mają prawo do renty rodzinnej do ukończenia 16. roku życia bez żadnych warunków. Natomiast po ukończeniu 16 lat prawo to przysługuje pod warunkiem kontynuowania nauki w szkole lub na wyższej uczelni (jednak nie dłużej, niż do osiągnięcia 25. roku życia, przy czym jeżeli dziecko skończyło 25 lat np. w styczniu, a ukończy studia w czerwcu, to renta rodzinna będzie wypłacana do tego momentu).
Prawo do renty mają jednak nie tylko dzieci zmarłego rodzica. Ma je również wdowa, jeżeli w chwili śmierci męża osiągnęła 50 lat albo miała orzeczoną całkowitą lub częściową niezdolność do pracy. Rentę rodzinną może uzyskać także wdowa wychowująca dzieci uczące się, ale tylko do ukończenia przez nie 18. roku życia.
- Prawo dorenty rodzinnej ma również małżonka rozwiedzionalub wdowa, która dodnia śmierci męża nie pozostawała znim we wspólności małżeńskiej, czyli znim nie zamieszkiwała, nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego. Osoba taka ma prawo dorenty, jeżeli oprócz warunków wymienionych wcześniej, czyli np. warunku wieku, miała wdniu śmierci męża prawo doalimentów z____jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową - tłumaczy Wiesława Lempska.
Prawo przewiduje wypłatę renty także wdowie, która nie spełnia wymienionych warunków, ale brakuje jej niezbędnych źródeł utrzymania. W takiej sytuacji ma ona prawo do tzw. renty okresowej. Renta okresowa jest wypłacana przez rok od chwili śmierci męża. Natomiast, jeżeli wdowa udowodni, że uczestniczy w szkoleniu, które ma na celu uzyskanie przez nią kwalifikacji do zawodu, to wówczas prawo do renty ma nawet przez 2 lata od chwili śmierci męża. Podobne warunki musi spełniać wdowiec.
Wysokość renty jest uzależniona od liczby osób uprawnionych do jej pobierania. Minimalna wysokość renty rodzinnej wynosi obecnie 636, 29 zł brutto. (EP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski