Jacek Kmiecik
Szwecja ograła towarzysko na Solnej Mołdawię 3:1
Szwecja ograła towarzysko na Solnej Mołdawię 3:1 Joel Marklund/Bildnryran/aftonbladet.se
Najbliższy rywal Biało-Czerwonych w eliminacjach Euro 2024 reprezentacja Mołdawii rozegrała w Solnej, obecnie dzielnicy Sztokholmu, towarzyski mecz, w którym gospodarze – drużyna narodowa Szwecji wygrała 3:1 przy pustej 50-tysięcznej Friends Arenie. Spotkanie w czwartkowy wieczór obejrzało z trybun zaledwie 10 tysięcy widzów.

Dwa gole dla zwycięzców strzelił ofensywny pomocnik Bolonii Jesper Karlsson w 9. i 74. minucie. Kolejną bramkę dla Szwedów zdobył obrońca Celticu Glasgow Gustaf Lagerbielke w 18. minucie. Honorowe trafienie dla Mołdawian zaliczył napastnik Heerenveen Ion Nicolaescu w 39. minucie po strzele z pola karnego i asyście obrońcy Artura Craciuna z Puszczy Niepołomice.

Mołdawski bramkarz obronił rzut karny

W 74. minucie po faulu Ioana-Calina Revenco na Lagerbielke w „szesnastce” rzut karny wykonywany przez pomocnika Al Ettifaq Robina Quaisona obronił bramkarz rumuńskiego Chindia Targoviste Dorian Railean, choć za chwilę musiał wyjmować piłkę z siatki po drugim golu Karlssona dogranym przez Emila Holma.

Podopieczni selekcjonera Siergieja Kleszczenko poza zdobyciem gola przez Nicolaescu stworzyli sobie dwie dogodne sytuacje – w pierwszej minucie doliczonego czasu gry pierwszej połowy po dośrodkowaniu Craciuna obrońca Karpat Lwów Władysław Baboglo ze środka pola karnego nie trafił głową w górny róg bramki, a w 60. minucie napastnik Grenoble Virgiliu Postolachi strzelił zza pola karnego obok słupka. Dwie próby strzału napastnika Chindii Targoviste Maxima Cojocaru po podaniu Baboglo w 38. minucie i główka Craciuna ze środka pola karnego po dośrodkowaniu Wadima Raty w 39. minucie zostały zablokowane.

Agresywna, wręcz brutalna gra Mołdawian

Pod koniec meczu w 87. minucie obrońca gości, Craciun został wyrzucony z boiska, otrzymując drugą żółtą kartkę za brutalny faul przy ślizgu na Karlssonie.

Mołdawianie, mimo że było to spotkanie typowo sparingowe, potraktowali je niezwykle poważnie, jako decydujący sprawdzian przed niedzielnym meczem o wszystko z reprezentacją Polski. O ich postawie i bezpardonowej grze świadczyć może ukaranie ich przez fińskiego sędziego Anttiego Munukki aż siedmioma żółtymi kartkami przy żadnym upomnieniu Szwedów. Żólte kartki obejrzeli MCojocaru (41. minuta), Babogo (52), Denis Marandici (66), Craciun (67), Mihail Platica (71), Revenco (73) oraz drugą Craciun (87).

Szwecja – Mołdawia 3:1 (2:1)