Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Resort finansów szykuje ustawę o kredytach

Zbigniew Biskupski
Pośrednik kredytowy będzie musiał mieć ubezpieczenie OC z limitem do 750 tys. euro
Pośrednik kredytowy będzie musiał mieć ubezpieczenie OC z limitem do 750 tys. euro Fot. archiwum
Finanse. Ministerstwo chce wprowadzić nowe przepisy o kredytach hipotecznych, tak by wyeliminować większość wad umów kredytowych.

Na etapie przygotowania i zawierania umowy ma być wyeliminowana istniejąca obecnie patologia wynikająca z faktu, iż klient ufa sprzedawcy, którego jedynym interesem jest uzyskanie maksymalnie wysokiej prowizji od sprzedanych produktów kredytowych.

Pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego
W tym celu na pośrednikach oraz przedstawicielach kredytowych spocznie wiele nowych obowiązków. Pośrednicy kredytowi będą objęci obowiązkiem rejestracji oraz posiadania polis odpowiedzialności cywilnej, a ponadto będą podlegać kontroli KNF.

Przy czym pośrednictwo będzie rozumiane bardzo szeroko, np. już samo tylko doradzanie przy zaciąganiu kredytu podlegać będzie obowiązkowi wpisu do rejestru oraz posiadania ubezpieczenia OC. Niebagatelne będą też wymagane limity gwarantowanej odpowiedzialności: do równowartości 460 tys. euro z tytułu jednej umowy i 750 tys. euro jako górnej granicy odpowiedzialności pośrednika. Pośrednicy i przedstawiciele kredytowi będą musieli pokazać klientowi, że mają uprawnienia (np. wpis do rejestru pośredników), a nadto poinformować ile i jaką prowizję otrzymują od instytucji kredytowej.

Jeśli będą działać na rzecz kilku kredytodawców, muszą dodatkowo poinformować, w imieniu którego kredytodawcy występują z ofertą oraz jaką prowizję otrzymują od wszystkich pozostałych. Nadto osoby zarządzające pośrednikami i przedstawicielami kredytowymi będą poddane obowiązkowi egzaminacyjnemu z posiadanych kompetencji na szczeblu KNF.

Nie dość tego. Dla tej grupy kredytów na zupełnie innych zasadach niż obecnie dla kredytów konsumenckich będzie wyliczana i przedstawiana rzeczywista roczna stopa procentowa. W tym całkowite koszty kredytu muszą być zaprezentowane w oparciu o reprezentatywny przykład, który będzie oparty na bazie wyliczeń z 2/3 wcześniej zawartych umów kredytowych podobnego typu.

Likwidacja różnic w zdolności kredytowej
Banki będą miały też ograniczoną swobodę w ustalaniu kryteriów jakie stosują obecnie przy ustalaniu zdolności kredytowej klienta. Wprowadzenie w ustawie jednolitych kryteriów ma wyeliminować patologiczne przypadki, że ta zdolność kredytowa, ustalana w różnych bankach, różni się często nawet o 30-40 proc. Obecnie założenia są konsultowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski