Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robot pomoże chodzić [WIDEO]

Iwona Krzywda
Konstruktor Grzegorz Piątek demonstruje możliwości Prodrobota
Konstruktor Grzegorz Piątek demonstruje możliwości Prodrobota Anna Kaczmarz
Nauka. Krakowska Akademia Wychowania Fizycznego rozpoczyna współpracę z twórcami innowacyjnego zautomatyzowanego trenażera chodu.

Rektor AWF profesor Andrzej Klimek i prezes firmy Prodromus Bartłomiej Waligór-ski podpisali wczoraj list intencyjny, inaugurujący wspólne działania nad dalszym rozwojem unikatowego urządzenia. Prodrobot, stworzony przez absolwenta AGH Grzegorza Piątka, ma za zadanie wspomagać leczenie osób wymagających intensywnej rehabilitacji kończyn dolnych.

Autor: Anna Kaczmarz

Przeznaczony jest dla dzieci o wzroście 115 - 150 cm i wadze nieprzekraczającej 50 kg. Ruch z jego wykorzystaniem odbywać się może w trybie chodzenia, jazdy na rowerze, wykonywania przysiadów i wymachów nóg, z wybraną szybkością i długością kroku.

Dzięki zastosowanej technologii trenażer pozwala na stymulowanie trzech stawów - biodrowego, kolanowego i skokowo-goleniowego. Sercem urządzenia jest przełożony na język oprogramowania wzorzec chodu, niemal idealnie odzwierciedlający ruch zdrowego człowieka. Jego powstanie to efekt współpracy konstruktora Piątka z profesorem AWF Wiesławem Chwałą, specjalistą w zakresie biomechaniki i patologii chodu.

- Nasza pracownia od 11 lat prowadzi badania trójwymiarowej analizy ruchu. Udało nam się zebrać jedną z największych w Europie baz, dotyczącą lokomocji ludzkiej i na jej podstawie stworzyliśmy wzorzec chodu dla Prodrobota - tłumaczy profesor Chwała.

Innowacyjność trenażera doceniona została m.in. na Międzynarodowych Targach Sprzętu Rehabilitacyjnego, gdzie urządzenie zdobyło złoty medal. Latem firma uzyskała status wytwórcy sprzętu medycznego i wprowadziła robota do sprzedaży. Jego koszt to około 250 tysięcy. Jeden z egzemplarzy trafił już do podopiecznych Fundacji „Zdążyć z Pomocą”.

Drugi robot dla dorosłych

Na ocenę efektów, jakie przynosi terapia z udziałem trenażera, jest jeszcze zbyt wcześnie. Prodrobot na pewno zdążył już pomóc bliźniakom, dla których Piątek stworzył prototyp swojego urządzenia. Po dwuletniej terapii obaj chłopcy stanęli na własnych nogach.

Udowodnić, że trenażer sprawdza się także w przypadku innych chorych, pozwolą badania zaplanowane w ramach współpracy pomiędzy firmą Prodromus i AWF. Wezmą w nich udział dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami chodu.

Połączone siły teoretyków i praktyków mają również umożliwić dalsze doskonalenie urządzenia, a w przyszłości stworzenie drugiej wersji, z której korzystać mogliby także starsi pacjenci. - Mamy odpowiednią wiedzę, by stworzyć trenażer również dla nich, ale to wymaga czasu i odpowiednich funduszy - mówi Piątek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski