Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnictwo ekologiczne w praktyce

PB
W miniony piątek zakończyło się w Żegocinie dwudniowe, wyjazdowe seminarium pod hasłem "Polskie rolnictwo ekologiczne w praktyce". Zorganizowało je Koło Miejskie Polskiego Klubu Ekologicznego w Gliwicach, będące członkiem Koalicji Na Rzecz Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego. Koalicja ta powstała w 1998 roku i zrzesza w tej chwili 22 różne organizacje, głównie kluby ekologiczne. Jej członkiem jest między innymi bocheńskie koło Polskiego Klubu Ekologicznego.

Żegocina. Wyjazdowe seminarium

   Większa część zajęć miała miejsce na terenie gminy Żegocina, ale jego uczestnicy odwiedzili również Zdonię, Rożnów, Lipnicę Górną i Wolicę. Celem seminarium było podsumowanie rezultatów projektu, zatytułowanego "Promocja rolnictwa ekologicznego jako element przygotowania Polski do Unii Europejskiej", osiągniętych w okresie od 1 lipca 2001 do 30 czerwca 2002. - Chcieliśmy też pokazać naszym gościom, że wieś polska ma unikalny charakter, że zachowała się tu tradycyjna kultura - mówiła Maria Staniszewska prezes Koła Miejskiego Polskiego Klubu Ekologicznego w Gliwicach i jednocześnie główna organizatorka wyjazdowego seminarium. - Trzeba podkreślić, że nasz zagraniczny partner - Instytut Europejskiej Polityki Środowiskowej z Londynu, jest życzliwie zainteresowany Polską.
   W seminarium wzięło udział prawie 50 osób, w tym goście z Litwy, Łotwy, Danii, Węgier, Niemiec i Wielkiej Brytanii. W pierwszym dniu seminarium jego uczestnicy złożyli wizytę w gospodarstwie Haliny i Bogusława Furtków w Zdoni koło Zakliczyna oraz Haliny i Jana Hajduków w Rożnowie nad Dunajcem. Po obiedzie przejechali do Żegociny i tu w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki odbyli sesję dyskusyjną. Drugi dzień pobytu uczestnicy seminarium rozpoczęli od wyjazdu z Żegociny do Lipnicy Górnej, do gospodarstwa Zofii i Józefa Wnęków. Potem przejechali autokarem do gospodarstwa agroturystycznego "Agro-Bella" Jadwigi i Leopolda Grabowskich w Bełdnie, gdzie dokonano podsumowania rezultatów projektu "Promocja rolnictwa ekologicznego jako element przygotowania Polski do Unii Europejskiej".
   - Podstawowym celem projektu było zapełnienie luki informacyjnej na temat rolnictwa ekologicznego - mówiła Maria Staniszewska. - Jego odbiorcami były zarówno władze szczebla centralnego, jak i samorządy lokalne oraz sami rolnicy. Projekt był realizowany poprzez cykl konferencji, wyjazdów seminaryjnych, szkoleń dla rolników. Wzięło w nich udział ponad 400 osób. Co kwartał wydawano periodyk, który był wysyłany posłom, senatorom i marszałkom województw. Problemy, nurtujące Koalicję Na Rzecz Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego, przedstawiano też listownie Ministerstwu Rolnictwa i innym instytucjom. Uruchomiono w Gliwicach - Pozarządowy Ośrodek Informacji o Rolnictwie Ekologicznym. Zdołano także uzyskać poparcie Prezydenta RP dla rozwoju rolnictwa ekologicznego oraz umieścić przedstawiciela Koalicji w Komitecie Monitorującym Program "SAPARD".     
   Osiągnięcia te były możliwe dzięki współpracy Koła Miejskiego PKE z Gliwic i czterech organizacji: Instytutu Europejskiej Polityki Środowiskowej z Londynu, Polskiego Klubu Ekologicznego - Okręg Lubuski z Nowej Soli, PKE - Koło w Bochni oraz Związku Gmin Rolniczych i Ekologicznych. (PB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski