Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roman Fleszar i jego...

kis
Roman Fleszar jest młodym tarnowskim artystą. Ukończył PLSP w Tarnowie i studia na wydziale malarskim ASP w Poznaniu a także Akademii Goetz-Daderian w Paryżu. Jego obrazy można oglądać w Galerii Miejskiej w Pasażu, ale trzeba się pospieszyć, gdyż wystawa czynna będzie tylko przez dwa tygodnie.

...człowiek w słońcu

Temat człowieka pochłania artystów od zarania wieków. Pojawia się też w pracach Romana Fleszara._ Artysta w swych - z rozmachem zaprojektowanych i zrealizowanych obrazach - jest sensualistą, w bezpośrednim, najprostszym tego słowa znaczeniu. Widzi malarstwo i jego sens w zmysłowym przetwarzaniu na płótnie szeroko rozumianej natury. Wypełnia płótna zjawiskami, które mają swój malarski ekwiwalent. (Liść namalowany będzie tylko farbą, dopóki nie wejdzie w relacje z innymi elementami na płótnie, by stać się kolorem). Z nich tworzy dramatyzm obrazu, zgodnie z porządkiem plastycznym, napięciami emocjonalnymi formy, koloru, światła i powietrza. Wreszcie sama gra tych elementów dla wywołania frapujących, swoistych efektów, stwarza niszę szczególnej przestrzeni, odrębną wizję rzeczywistości Fleszara - malarza i naturalnego odkrywcy. Obrazy - zdaje się mówić Roman Fleszar - mają swoją funkcję równoważną: grania na emocjach widza i takież emocje przekazuje od artysty. Tematem ich jest natura, ale nie fotografia, klisza, topograficzny kształt, czy zapis. Nie odwzorowanie, lecz sytuacja emocjonalna, aura, nastrój, w które "zaplątany" jest człowiek - _recenzuje to malarstwo Andrzej Skoczylas.
Artysta prezentował już swoje prace we Francji, Słowenii, Włoszech, ale też i w wielu miastach naszego kraju - od Tarnowa przez Bochnię, Krynicę po Zamość i Warszawę. Malarstwo wzbudza ciekawość, a zwiedzający uzupełniają prywatne kolekcje obrazami, które - posłużmy się jeszcze jednym fragmentem recenzji Leszka Mądzika - nie są abstrakcją, odczuciem tylko estetycznym. Barwa tworzy KOSMOS-nie mroczny, nie w czerni, ale w świetle dnia, by nie powiedzieć: w słońcu. Jego epicentrum jest człowiek, nie portretowany, ale Każdy.
tekst i zdj. (kis)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski