Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rosną szanse przyjęcia ustawy antysmogowej [WIDEO]

Maciej Pietrzyk
Ustawa antysmogowa ma pomóc w walce o czystsze powietrze
Ustawa antysmogowa ma pomóc w walce o czystsze powietrze Anna Kaczmarz
Powietrze. - Nie ma zagrożenia, że przepisów nie uda się uchwalić do końca obecnej kadencji - zapewnia małopolski poseł Tadeusz Arkit (PO). Trzymamy za słowo!

Późnym popołudniem rozpoczęło się wczoraj w Sejmie pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska. To oznacza coraz większe szanse na przyjęcie jeszcze w tej kadencji przepisów umożliwiających skuteczniejszą walkę ze smogiem.

Pierwsze czytanie tzw. ustawy antysmogowej odbywa się na połączonym posiedzeniu dwóch komisji - ochrony środowiska oraz samorządu terytorialnego.

- Zakończymy je do końca tego posiedzenia. Musimy wprowadzić jedynie kilka poprawek sygnalizowanych przez Biuro Analiz Sejmowych, które jednak istoty ustawy nie zmieniają - tłumaczy małopolski poseł Tadeusz Arkit (PO), jeden z autorów projektu.

Prace nad zmianą prawa będą kontynuowane na kolejnym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowano na 4-5 sierpnia.
- Wtedy najpewniej odbędzie się drugie i trzecie czytanie projektu ustawy oraz głosowanie w tej sprawie - mówi poseł Arkit. - Nie ma zagrożenia, że przepisów nie uda się uchwalić do końca obecnej kadencji - zapewnia parlamentarzysta z Chrzanowa.

WIDEO: Kraków najbardziej zatrutym miastem, ale w całej Polsce "jakby każdy wypalał kilka papierosów dziennie"

Źródło: Fakty TVN/x-news

Wszystko wskazuje więc na to, że jeszcze przed zaplanowanymi na 25 października wyborami parlamentarnymi ustawa trafi na biurko nowego prezydenta Andrzeja Dudy. - Liczę, że prezydent podpisze ustawę. W końcu nie chodzi w niej o politykę, ale o zdrowie mieszkańców. Prezydent sam jest z Krakowa i doskonale zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji - mówi poseł Arkit.

Nowelizacja ustawy umożliwia gminom ustalenie na swoim terenie norm dla pieców opalanych węglem. - Ważne jest to nie tylko w przypadku Krakowa, ale przede wszystkim innych gmin w Małopolsce, gdzie nie ma możliwości wprowadzenia zakazu palenia węglem - zwraca uwagę Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Ustawa ma także doprecyzować przepisy, które dają gminom możliwość wprowadzenia zakazu palenia węglem.

Obecne prawo jest nieprecyzyjne, co doprowadziło do tego, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie unieważnił uchwałę małopolskiego sejmiku w sprawie zakazu dla węgla. Wyrok nie jest prawomocny.

Z projektu ustawy zniknęła natomiast trzecia zmiana, umożliwiająca tworzenie w miastach stref z zakazem wjazdu dla starych, trujących samochodów. Okazała się zbyt kontrowersyjna dla części posłów i gdyby nie została wykreślona, przepisów antysmogowych nie udałoby się przyjąć przed wyborami.

Ustawa antysmogowa jest uchwalana na ostatnich posiedzeniach tej kadencji Sejmu, choć gotowa była już w lutym br. Do ubiegłego tygodnia nie mogła jednak doczekać się nadania numeru druku, co uniemożliwiało jej rozpatrywanie. Winę za to ponoszą między innymi nasi posłowie, którzy poza nielicznymi, jak poseł Arkit, umywali ręce od tego problemu. Dotyczyło to w równiej mierze polityków koalicji, jak i opozycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski