Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa Kroniki

Redakcja
FOT. PAWEŁ STACHNIK
FOT. PAWEŁ STACHNIK
MATEUSZ BRYŁA - prezes Koła Naukowego Integra działającego przy Katedrze Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, organizator Festiwalu Robotyki ROBOCOMP, który odbył się w sobotę

FOT. PAWEŁ STACHNIK

- Trudno zbudować robota?

- Zależy, jaki ma on być. Ale zrobienie prostego robota nie jest ani trudne, ani kosztowne. Wystarczy kilkaset złotych. Ja pierwszego skonstruowałem za niecałe sto zł.

- Maszyny odgrywają coraz większa rolę w naszym życiu. Jest jakaś dziedzina, do której robotyka jeszcze nie wkroczyła?

- To prawda, roboty funkcjonują nie tylko w przemyśle, budownictwie, medycynie, komunikacji, wojsku itd. Podstawowe układy inteligentne zbudowane na rezonatorach są nawet w tak prostych urządzeniach jak czajniki do gotowania wody. Gdyby nie układy elektroniczne, nie mielibyśmy pralek, mikrofalówek i zmywarek. A wszystko to jest przecież częścią robotyki.

- W**czym jeszcze wyręczają nas roboty?**

- Wkraczają tam, gdzie człowiek nie może sobie poradzić. W medycynie stosowane są na przykład mikroroboty, które wpuszcza się do ludzkiego organizmu (do układu pokarmowego albo krwiobiegu) i walczą tam one z niepożądanymi elementami. Roboty wjeżdżają do wnętrz wulkanów, zanurzają się w oceanach na głębokości niedostępne dla człowieka, ratują ludzi z miejsc zasypanych lub skażonych, rozbrajają ładunki wybuchowe.

- Czy rozwiązania zastosowane w**maszynach uczestniczących wfestiwalu stosowane są też wprofesjonalnych robotach?**

- Oczywiście. Roboty zbudowane przez studentów z całej Polski i zgłoszone do festiwalu wykorzystują np. takie same silniki, układy napędzające i systemy zasilania, jak profesjonalne roboty przemysłowe. Jedyna różnica to skala wielkości.

- A**jak jest z**oprogramowaniem?

- Podobnie. Algorytmy stosowane w festiwalowej konkurencji micromouse (roboty muszą jak najszybciej pokonać labirynt) to jedne z najczęściej stosowanych rozwiązań, które wykorzystuje się w przemyśle, planowaniu produkcji, badaniach operacyjnych. Nawet niektóre mapy GPS opierają się na tym algorytmie.

- Kiedy roboty zastąpią człowieka?

- Nigdy, bo są rzeczy, których nie są w**stanie zrobić.

- Na**przykład?**

- Choćby, gdy w grę wchodzą czynniki związane z cechami i uczuciami ludzkim, gdy trzeba podjąć ważne decyzje w medycynie czy wojsku. Taka odpowiedzialność może spoczywać tylko na człowieku.

Rozmawiał PAWEŁ STACHNIK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski