Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Różowe skrzyneczki na Politechnice Krakowskiej z darmowymi podpaskami i tamponami dla studentek i pracownic

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Różowe skrzyneczki pojawiły się na Politechnice Krakowskiej
Różowe skrzyneczki pojawiły się na Politechnice Krakowskiej materiały PK
Dziesięć różowych skrzyneczek ze środkami higieny osobistej dla członkiń społeczności Politechniki Krakowskiej - studentek i pracownic - zamontowano w budynkach tej uczelni. "Różowa skrzyneczka" to akcja społeczna fundacji pod taką samą nazwą, promująca powszechny dostęp do bezpłatnych podpasek i tamponów w przestrzeni publicznej. - Politechnika dołącza do niej dzięki inicjatywie organizacji studenckiej Erasmus Student Network PK i pierwszej edycji "Budżetu studenckiego na PK", z którego skrzyneczki zostały sfinansowane - informuje rzeczniczka PK Małgorzata Syrda-Śliwa.

Jak przypomina uczelnia, akcję wieszania w instytucjach i innych miejscach publicznych w całej Polsce różowych skrzyneczek wypełnionych darmowymi podpaskami i tamponami promuje od 2019 roku Fundacja "Różowa skrzyneczka". Ma to być odpowiedź na tzw. ubóstwo menstruacyjne.

- Za ideą stoją m.in. badania społeczne, z których wynika, że jednej na pięć kobiet w Polsce nie stać na comiesięczne kupowanie podpasek, tamponów i innych środków menstruacyjnych. Co trzecia, którą dotyka ubóstwo, rezygnuje z zakupu tych środków na rzecz innych niezbędnych do życia produktów. Brak środków na zakup podpasek sprawia, że jedna na sześć uczennic opuszcza lekcje w szkole, gdy ma okres, a co dziesiąta w ogóle nie wychodzi z domu w trakcie miesiączki - tłumaczy rzeczniczka PK.

Różowe skrzyneczki wygrały w głosowaniu

Różowe skrzyneczki na Politechnice Krakowskiej to projekt, który zwyciężył w I edycji Budżetu Studenckiego na PK, wzorowanego na budżecie obywatelskim. Studenci i doktoranci mogli sami wskazać inicjatywy, które uważają za ważne i warte zrealizowania na uczelni, a następnie w głosowaniu wybrali projekt, który zostanie zrealizowany. Budżet Studencki na PK jest wspólną inicjatywą Fundacji Politechniki Krakowskiej, uczelni i Samorządu Studenckiego. Spośród kilku projektów zgłoszonych do jego I edycji projekt różowych skrzyneczek - zaproponowany przez Weronikę Zielińską z Erasmus Student Network PK - zdobył największą liczbę głosów.

Zakup skrzyneczek oraz środków higienicznych do nich został sfinansowany ze środków Fundacji Politechniki Krakowskiej. Skrzyneczki działają zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar. Teraz, gdy skrzyneczki już są na PK, w ich bieżące uzupełnianie - oprócz promotorów akcji - mogą włączać się wszyscy członkowie społeczności PK.

Różowe skrzyneczki zawisły w 10 damskich toaletach w budynkach dydaktycznych Politechniki Krakowskiej na kampusie przy ul. Warszawskiej (m.in. na I i III piętrze budynku Wydziału Architektury, na II piętrze w Studium Języków Obcych, na IV piętrze głównego budynku Wydziału Inżynierii Lądowej, na parterze budynku Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki - obok windy czy na I piętrze w Galerii Gil). Wkrótce kolejne mogą też trafić do budynków przy ul. Podchorążych i na Wydział Mechaniczny.

Uczelnia techniczna z przewagą kobiet

**Politechnika Krakowska należy do tych uczelni technicznych w Polsce, w których udział studentek w całej społeczności studenckiej jest wyższy niż średnia dla uczelni technicznych i każdego roku rośnie.[/b ]Według ostatnich danych (na grudzień 2022 roku) kobiety stanowią blisko 38 procent w ogólnej liczbie studentów I i II stopnia na PK. Liczba kobiet rośnie stale na wszystkich wydziałach, a są już takie, na których panie stanowią zdecydowaną większość. Tak jest np. na Wydziale Architektury (80 procent osób studiujących to kobiety) czy na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej (77 procent). Wśród osób kształcących się na studiach doktoranckich liczba kobiet jest zbliżona do liczby mężczyzn.
Politechnika Krakowska - jak przypomina rzeczniczka uczelni - była jedną z pierwszych uczelni w Polsce, które podjęły prace nad Planem równości i jedną z pierwszych, która taki Plan przyjęła - w 2022 roku.

[b]Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy". "To porównanie jest uprawnione"**

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski