Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się batalia o głosy mieszkańców. Co Tarnów zyska z budżetu obywatelskiego?

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Rodzina Nalewajków w miejscu, gdzie mogłaby powstać tężnia solankowa. - Tarnów zyskałby dodatkową atrakcję - przyznają
Rodzina Nalewajków w miejscu, gdzie mogłaby powstać tężnia solankowa. - Tarnów zyskałby dodatkową atrakcję - przyznają Paweł Chwał
Czternaście zgłoszonych przez tarnowian pomysłów ostatecznie powalczy o głosy mieszkańców w siódmej edycji Budżetu Obywatelskiego w Tarnowie. Do podziału jest w tym roku 2,1 mln złotych.

Propozycji wpłynęło w sumie 21, ale siedem z nich odpadło w trakcie weryfikacji.

- Pomysły, które nie zostały dopuszczone do dalszego etapu działań związanych z tegorocznym BO, czyli z głosowania zostały odrzucone, bo nie spełniały wymogów formalnych - wyjaśnia Daniela Motak, rzeczniczka prasowa tarnowskiego magistratu.

W przypadku dwóch wniosków liczba dostarczonych podpisów była niewystarczająca. Nie było tam wymaganych 100 podpisów lub nie zawierały numerów PESEL osób popierających propozycję. To uniemożliwiło, weryfikację wiarygodności podpisów tych osób.

Pięć innych propozycji wykluczono z dalszej procedury, bo dotyczyły jednostek organizacyjnych miasta m.in. filii biblioteki, przedszkola, stadionu sportowego, na które zgodnie z regulaminem nie można obecnie przeznaczać środków z Budżetu Obywatelskiego.

Spośród 14 pozytywnie zweryfikowanych wniosków, najwięcej - sześć - dotyczy rekreacji.

Cztery projekty zawierają propozycje zadań prospołecznych, trzy, czyli remontów obiektów i prac na rzecz poprawy stanu infrastruktury drogowej, jeden dotyczy parku.

- Tarnów to piękne miasto. Wybraliśmy je jako bazę hotelową i wypadową do tego, by zobaczyć również inne atrakcje Małopolski - mówi rodzina Nalewajków z Kierza koło Lublina, którą spotkaliśmy wczoraj na Górze św. Marcina.

Turyści z zadowoleniem przyjęli m.in. informację o tym, że gdy następnym razem odwiedzą miasto, to po zwiedzeniu ruin zamku być może będą mogli już odpocząć w sąsiedztwie planowanej w tym miejscu tężni solankowej.

To konstrukcja z drewna i tarniny wytwarzająca specyficzny mikroklimat, który pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego i we wzmocnieniu systemu odpornościowego.

Autorzy projektu jako doskonałą lokalizację na tężnię wskazują dawny amfiteatr znajdujący się vis-a-vis restauracji.

- Pomysł zaproponował Jerzy Pal. Ja podzwoniłem po różnych firmach, które specjalizują się w tego typu konstrukcjach. Okazało się, że 500 tys. zł z Budżetu Obywatelskiego to kwota wystarczająca do tego, by na Marcince postawić niedużą tężnię - mówi Henryk Słomka-Narożański.

Inne projekty, na które można zagłosować to: kontynuacja rozbudowy Parku Westerplatte, prowadzenie Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnych, budowa kompleksu rekreacyjno-sportowego dla mieszkańców Tarnowa na os. Legionów, utworzenie placu zabaw w Klikowej, modernizacja infrastruktury miejskiej na Strusinie, kolejny etap budowy bulwarów nad Wątokiem w rejonie ul. Burtniczej, utworzenie centrum edukacyjno-kulturalnego, rozbudowa ulic Wiśniowej, Czereśniowej, Poziomkowej i Harasymowicza, budowa nowych boisk i placu zabaw na os. Westerplatte, utworzenie miejsca dla rodzin - Tarnowskiego Klubu Rodziców i Dzieci.

Jest też pomysł zakupu nowego fortepianu do Sali Lustrzanej, który byłby wizytówką Tarnowa, modernizacja parkingów na os. Zielonym, plac zabaw w Krzyżu. Wartość wszystkich dopuszczonych do głosowania projektów wynosi w sumie 5,3 mln złotych.

Od dzisiaj autorzy 14 projektów mogą rozpocząć kampanię promocyjną. Na głosowanie mieszkańcy będą mieć czas od 18 do 27 czerwca. Wyniki poznamy dwa dni później. Głosowanie - podobnie, jak przed rokiem - odbywać się będzie wyłącznie drogą internetową.

- Uprawnieni będą mieszkańcy Tarnowa, ujęci w stałym rejestrze wyborców oraz ci, którzy ukończyli 16 lat i posiadają Tarnowską Kartę Miejską w wersji Premium - wylicza Daniela Motak.

Dodaje, że tych, którzy ze względu na ograniczoną sprawność, stan zdrowia lub wiek nie będą mogli samodzielnie oddać głosu, a zgłoszę taką chęć, odwiedzą urzędnicy z urządzeniem mobilnym i im to umożliwią.

Osoby, które nie mają internetu, będą mogły głosować m.in. za pośrednictwem infokiosków rozmieszczonych w różnych częściach miasta.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozpoczyna się batalia o głosy mieszkańców. Co Tarnów zyska z budżetu obywatelskiego? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski