MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozwijaj talent dziecka

DD
Nie ograniczajmy dziecięcej wyobraźni i radości tworzenia Fot. Ingimage
Nie ograniczajmy dziecięcej wyobraźni i radości tworzenia Fot. Ingimage
Zdaniem psychologów zabawy plastyczne są sposobem stymulowania rozwoju dziecka we wszystkich ważnych obszarach: rozwijają psychomotorykę, są siłą napędową do kształtowania wyobraźni i wrażliwości.

Nie ograniczajmy dziecięcej wyobraźni i radości tworzenia Fot. Ingimage

Podczas zabawy dziecko uczy się wyrażać własne pragnienia, oczekiwania, emocje, nabywa zdolności negocjacji i rozwiązywania problemów. Umiejętności te będą dziecku potrzebne w dalszych etapach życia. - Często to, co wydaje się nam zwykłą zabawą, np. lepienie z plasteliny, spełnia bardzo ważną rolę m.in. w rozwoju ręki, która później będzie potrzebna do pisania w zeszycie szkolnym - zwraca uwagę Kamila Lenkiewicz, psycholog dziecięcy, jeden z ekspertów poradnika on-line dla rodziców. Poradnik "Rozwijaj talent dziecka" jest dostępny pod internetowym adresem www.astrarozwijatalent.pl.

Głównym elementem poradnika są propozycje zabaw opracowane przez plastyka. Pomysły pokazane są na zdjęciach krok po kroku tak, by zachęcić rodziców do wspólnej zabawy z dziećmi i pokazać, że można w prosty sposób tworzyć kreatywne i unikalne prace plastyczne. Na stronie internetowej mogą znaleźć propozycje o różnym stopniu trudności - od bardzo prostych z wykorzystaniem podstawowych materiałów plastycznych, takich jak farby, kredki czy plastelina, po prace bardziej zaawansowane z wykorzystaniem masy papierowej, gliny samoutwardzalnej czy modeliny.

Psycholog Kamila Lenkiewicz podkreśla, że zachęcanie dziecka do rysowania powoduje uwrażliwienie go na otaczający świat oraz uczy spostrzegawczości i uważności na innych. - Rysowanie, malowanie, wycinanie, wyklejanie czy konstruowanie jest skomplikowanym zadaniem, w którym dziecko rozwija posiadane już umiejętności, ale też staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań.

Kamila Lenkiewicz wskazuje również fakt, że ćwiczenia plastyczne dostarczają okazji do rozwoju emocjonalnego dziecka, istotnego z punktu całościowego funkcjonowania człowieka. Rysunek często staje się jedną z form wyrażania negatywnych emocji: złości, agresji, buntu, lęku czy smutku. W trakcie zabawy farbami, kredkami, plasteliną i innymi materiałami rozwijamy także kreatywność. To cecha przydatna w dorosłym życiu - podkreśla plastyczka Paulina Menc. Poradnik wspiera m.in. Andrzej Pągowski. Znany plakacista zaznacza, że dzieci trzeba obserwować, inspirować i zachęcać do samodzielnej twórczości. - Zajęcia plastyczne z dzieckiem nie służą temu, żeby nauczyć go rysować, ale otworzyć i zainspirować do tworzenia, wzmocnić poczucie wartości. Nie mówmy dziecku, że nie potrafi - to krzywdzące, zniechęci się. Dzieci lubią rysować, więc pozwólmy wyrażać się im tak, jak potrafią. Nie róbmy z nich na siłę artystów, ale obserwujmy postępy - a jeśli uważamy, że są wyjątkowo uzdolnione, zasięgnijmy opinii plastyka.

(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski