Rusza rozbudowa szkół w Przebieczanach i Bodzanowie. Prace...

Rusza rozbudowa szkół w Przebieczanach i Bodzanowie. Prace pochłoną prawie 10 mln zł

Zdjęcie autora materiału
Jolanta Białek

Dziennik Polski 24

Tak ma wyglądać po rozbudowie SP w Bodzanowie

Tak ma wyglądać po rozbudowie SP w Bodzanowie ©materiały Urzędu Gminy Biskupice

Dwie szkoły w gminie Biskupice zostaną rozbudowane do lata 2020 roku. W Bodzanowie powstanie sala gimnastyczna i dodatkowe sale lekcyjne. W Przebieczanach - nowe skrzydło oświatowego budynku.
Tak ma wyglądać po rozbudowie SP w Bodzanowie

Tak ma wyglądać po rozbudowie SP w Bodzanowie ©materiały Urzędu Gminy Biskupice

Prace rozpoczną się w najbliższych dniach. Przedsięwzięcie w Przebieczanach pochłonie blisko 4,280 mln zł, a roboty w Bodzanowie będą jeszcze droższe - o 100 tys. zł.

- Jest już decyzja, że jako jedyna gmina z Małopolski otrzymamy dofinansowanie z rezerwy budżetowej premiera. To dotacja na rozbudowę szkoły w Przebieczanach, w wysokości milion złotych - mówi wójt Biskupic Henryk Gawor.

Natomiast na wykonanie nowej bazy sportowo-edukacyjnej przy Szkole Podstawowej w Bodzanowie gmina stara się pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Sportu. Brakujące pieniądze na kosztowne inwestycje będą pochodzić z budżetu Biskupic.

Rozbudowa przebieczańskiej podstawówki rozpocznie się w pierwszej połowie lipca. Do maja 2020 roku, kiedy zaplanowano zakończenie prac, szkoła urośnie niemal dwukrotnie. W ramach tych robót zaplanowano m.in. także modernizację dróg w rejonie budynku oraz wykonanie tam parkingu.

O potrzebie powiększenia szkolnej bazy w Przebieczanach wiadomo od lat. Rozpoczęcie tej inwestycji zapowiadano jeszcze w 2016 roku, ale ostatecznie zdecydowano się poczekać na możliwość pozyskania na bardzo kosztowne roboty funduszy zewnętrznych. W międzyczasie udało się nieco poprawić - ale tylko doraźnie - sytuację przebieczańskich uczniów. Gmina odnowiła gruntownie pobliski budynek komunalny (kiedyś mieścił się tam komisariat policji, a potem ośrodek pomocy społecznej) i od stycznia tego roku przeniesiono tam zajęcia dwóch klas przedszkolnych SP.

Dodatkowy oświatowy obiekt będzie teraz „jak znalazł”, bo rozbudowa głównego budynku podstawówki spowoduje, że w roku szkolnym 2018/2019 lekcje trzeba będzie prowadzić w innym miejscu.

- W tej sprawie trwają jeszcze rozmowy. Prawdopodobnie wynajmiemy dla szkoły od prywatnego właściciela budowany teraz obiekt przy sklepie „Morelka” w Tomaszkowicach. Jeśli jednak ten obiekt nie będzie gotowy na wrzesień, uczniowie będą mogli korzystać z pomieszczeń w tomaszkowickim „Dworku Emilii”. Natomiast przedszkolaki pozostaną w budynku komunalnym - powiedział nam Henryk Gawor.

Inwestycja przy Szkole Podstawowej w Bodzanowie rozpocznie się również w pierwszych dniach lipca. Powstanie tam - za budynkiem szkoły - hala sportowa o wymiarach 24 na 12 metrów. Zaprojektowano także przewiązkę łączącą sportowy obiekt z podstawówką oraz dodatkowe sale lekcyjne (również dla oddziału przedszkolnego).

W nowej części szkoły wydzielone zostaną także pomieszczenia dla stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, które w tej miejscowości mają obecnie właściwie żadnego lokum. Nowe bodzanowskie obiekty mają być gotowe w kwietniu 2020 roku.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo