Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszy lawina uwag do studium

Małgorzata Mrowiec
Planowanie. Miejscy aktywiści krytykują to, jak wygląda po poprawkach projekt studium zagospodarowania Krakowa

Miejscy aktywiści, działacze organizacji ekologicznych czy społecznych wertują teraz nową wersję studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa. Studium to dokument, który określi, jak miasto będzie się rozwijać do 2030 roku. Jego projekt, z poprawkami naniesionymi po rozpatrzeniu uwag, jest właśnie ponownie wyłożony do publicznego wglądu.

- Pierwsze wrażenie jest takie, że zdecydowanie uwagi składane przez stronę społeczną w małym stopniu zostały uwzględnione. W odpowiedzi na nie wprowadzono tylko zmiany kosmetyczne - przekazuje swoje spostrzeżenia Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody.

Organizacja ta była jednym ze współorganizatorów Maratonu Pisania Uwag do Studium, gdy zaprezentowano pierwotną wersję projektu. Z maratonu pochodziło ponad 200 pism z bardzo rozbudowanymi uwagami, szerokimi opisami. W dużej mierze uwagi te dotyczyły obrony zieleni przed zabudową. Przypomnijmy: ponadto jedną czwartą z 8,5 tys. wszystkich uwag do studium stanowiły te złożone w obronie ogrodów działkowych, które - zgodnie z projektem - mogły zniknąć, bo była tam dopuszczona zabudowa.

- I na plus można zaliczyć miejskim planistom, że "oddali" część z tych terenów ogrodów działkowych, którym groziła likwidacja. Innych plusów w zmienionym projekcie nie widzę - mówi gorzko Waszkiewicz.
Wytyka, że po uwagach organizacji społecznych pojawiły się tylko wąskie paski ochrony terenów cennych przyrodniczo. Dotyczy to np. okolic łąk w Prokocimiu wokół stawów i źródliska Potoku Bieżanowskiego.

- Wąski pasek ochrony, a dookoła staną bloki - prezes TnROP tłumaczy, że przecież nie o to chodziło.
Wylicza też kolejne rejony, gdzie pojawiły się - w stosunku do pierwszej wersji projektu - nowe tereny przeznaczone pod zabudowę, a okrojona została zieleń. Nowe tereny budowlane można teraz znaleźć m.in. wokół obszaru Natura 2000 w Kostrzu, Skotnikach, pojawiły się przy samym Lesie Wolskim od strony wschodniej, dwa spore kawałki pod zabudowę oznaczono też na Zakrzówku. Pod zabudowę przeznaczone również zostały tereny między Łąkami Nowohuckimi a doliną Wisły, podczas gdy społeczni aktywiści walczą o zachowanie tam korytarza ekologicznego.

Przypomnijmy: najwięcej, bo około 35 proc. złożonych do studium uwag, stanowiły te od właścicieli działek, na których projekt nie dawał możliwości stawiania domów czy innych budynków. Część została uwzględniona.

- Ale po co nam nowe tereny budowlane, skoro nie skonsumowaliśmy jeszcze tych, które są dostępne? Trzeba myśleć o interesie społecznym - uważa Mariusz Waszkiewicz. Jego zdaniem do najistotniejszych spraw dla dobra wszystkich krakowian należy zachowanie korytarzy przewietrzania miasta, jak i utrzymanie terenów zielonych, które są fabryką tlenu i stanowią miejsca rekreacyjne. - Powinno się też w studium jednoznacznie zabezpieczyć tereny na potrzeby edukacji i sportu, a nie ogólnie określać je jako przeznaczone pod usługi - zwraca uwagę.

Waszkiewicz zapowiada, że organizacje społeczne napiszą swoje uwagi do zmienionego projektu. Podejrzewa, że będzie ich równie dużo co poprzednio. Możliwa jest też powtórka z maratonu pisania uwag.

Filip Szatanik, wicedyrektor Wydziału Informacji Urzędu Miasta przekonuje, że w projekcie studium jest zachowana równowaga między terenami niezabudowanymi a zabudowanymi. Podkreśla jednocześnie: - To nie jest ostateczna wersja studium, nadal można składać uwagi i forsować swoje racje. Będziemy się uważnie wsłuchiwać we wszystkie głosy.

Zobacz studium

Projekt nowego studium jest Do 14 kwietnia ponownie wyłożony do publicznego wglądu
* Projekt jest dostępny w internecie, na stronie www.bip.krakow.pl (zakładka "Planowanie Przestrzenne").
* Jest także wyłożony w następujących punktach w Krakowie: b ul. Wielopole 17a, sala konferencyjna, b Rynek Podgórski 1, sala Obrad im. Maryewskiego b os. Zgody 2, sala konferencyjna, w poniedziałki i środy w godzinach 12 - 18, a we wtorki, czwartki i piątki 8 - 15.
* Przychodząc do któregoś z tych punktów, można zapoznać się z rysunkiem i tekstem planu po zmianach, jak też uzyskać szczegółowe odpowiedzi na uwagi złożone do pierwotnej wersji studium.
* Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie odbędzie się 28 marca w Auditorium Maximum (ul. Krupnicza 33) o godz. 17.
* Składanie uwag - do 5 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski