Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rycerze „awansowali”

SYP
Dwunastu Rycerzy Kolumba z Olkusza wzięło udział w ceremonii inicjacji II stopnia, która odbyła się w opactwie Cystersów w Wąchocku. To kolejna grupa olkuskich Rycerzy Kolumba, która dostąpiła tego zaszczytu.

Fot. Arch.

OLKUSZ

Ceremonia pasowania odbyła się podczas uroczystej mszy koncelebrowanej przez Opata o. Eugeniusza Augustyna i kapelanów Rycerzy. Po liturgii nastąpiła ceremonia inicjacji II stopnia przygotowana przez Radę Rycerzy Kolumba ze Starachowic. Wzięli w niej udział Rycerze m.in. z Olkusza, Poznania, Torunia, Radomia i Rudy Śląskiej. Podczas pobytu w opactwie rycerze mieli czas na zwiedzanie tamtejszego „Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu”. Wśród niezwykle ciekawych eksponatów prezentowanych w muzealnych gablotach znajdowały się m.in. niezwykle cenne rękopisy królów polskich – Jana III Sobieskiego, Henryka Walezego, czy Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Olkuscy goście mogli także zobaczyć własnoręcznie napisane listy Adama Mickiewicza, Elizy Orzeszkowej Cypriana Norwida czy Adama Asnyka. W przyklasztornym muzeum można także oglądać broń pochodzącą z początków XX wieku, sztandary i inne niezwykle wartościowe pamiątki historyczne. Na zakończenie wizyty w Wąchocku Cystersi zaprosili Rycerzy na poczęstunek do klasztornego refektarza.

W olkuskiej radzie im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki działa niespełna 40 rycerzy. Już piętnastu z nich dostąpiło zaszczytu przyjęcia ślubowania II stopnia. Do niedawna kapelanem olkuskich Rycerzy Kolumba był ks. Andrzej Sobaszek SAC, który z dniem 1 marca został odwołany z funkcji wikariusza parafii pw. św. Maksymiliana w Olkuszu i wrócił do klasztoru.
Obecnie obowiązki kapelana sprawuje ks. Krystian Lubiński, którego wspiera ks. Henryk Chmieła, proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu. W diecezji sosnowieckiej, do której należy Olkusz pierwsze struktury „Rycerzy Kolumba” powstały w grudniu 2009 roku. Wkrótce potem „Rycerze” rozpoczęli działalność w Olkuszu. Do tej pory współorganizowali koncerty, turniej strzelecki, pielgrzymki i wycieczki, a także wydali pamiątkowy film z uroczystości pogrzebowych ks. kan. Stanisława Gajewskiego. Obecnie olkuska rada Rycerzy Kolumba skupia 40 członków, jej Wielkim Rycerzem jest Marek Kajda, wiceprezes olkuskiego PWiK, a jego zastępcą Łukasz Kmita, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu.

Rycerze Kolumba to największa na świecie, bo licząca przeszło 1,7 mln członków organizacja skupiająca mężczyzn w służbie bliźnim i kościołowi. Ten świecki zakon rozpoczął swą działalność w USA w 1882 roku. W Polsce działają od 2006 roku. Przełożonym Rycerzy Kolumba w Polsce jest Delegat Terytorialny Krzysztof Orzechowski. Kapelanem Terytorialnym polskich Rycerzy Kolumba jest ks. kardynał Franciszek Macharski. Obecnie w Polsce działa prawie 30 lokalnych rad Rycerzy.

Więcej informacji na temat tego świeckiego zakonu można znaleźć na stronie internetowej rycerzekolumba.com.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski