Rycerze „awansowali”

SYP
Udostępnij:
Dwunastu Rycerzy Kolumba z Olkusza wzięło udział w ceremonii inicjacji II stopnia, która odbyła się w opactwie Cystersów w Wąchocku. To kolejna grupa olkuskich Rycerzy Kolumba, która dostąpiła tego zaszczytu.

Fot. Arch.

OLKUSZ

Ceremonia pasowania odbyła się podczas uroczystej mszy koncelebrowanej przez Opata o. Eugeniusza Augustyna i kapelanów Rycerzy. Po liturgii nastąpiła ceremonia inicjacji II stopnia przygotowana przez Radę Rycerzy Kolumba ze Starachowic. Wzięli w niej udział Rycerze m.in. z Olkusza, Poznania, Torunia, Radomia i Rudy Śląskiej. Podczas pobytu w opactwie rycerze mieli czas na zwiedzanie tamtejszego „Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu”. Wśród niezwykle ciekawych eksponatów prezentowanych w muzealnych gablotach znajdowały się m.in. niezwykle cenne rękopisy królów polskich – Jana III Sobieskiego, Henryka Walezego, czy Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Olkuscy goście mogli także zobaczyć własnoręcznie napisane listy Adama Mickiewicza, Elizy Orzeszkowej Cypriana Norwida czy Adama Asnyka. W przyklasztornym muzeum można także oglądać broń pochodzącą z początków XX wieku, sztandary i inne niezwykle wartościowe pamiątki historyczne. Na zakończenie wizyty w Wąchocku Cystersi zaprosili Rycerzy na poczęstunek do klasztornego refektarza.

W olkuskiej radzie im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki działa niespełna 40 rycerzy. Już piętnastu z nich dostąpiło zaszczytu przyjęcia ślubowania II stopnia. Do niedawna kapelanem olkuskich Rycerzy Kolumba był ks. Andrzej Sobaszek SAC, który z dniem 1 marca został odwołany z funkcji wikariusza parafii pw. św. Maksymiliana w Olkuszu i wrócił do klasztoru.
Obecnie obowiązki kapelana sprawuje ks. Krystian Lubiński, którego wspiera ks. Henryk Chmieła, proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu. W diecezji sosnowieckiej, do której należy Olkusz pierwsze struktury „Rycerzy Kolumba” powstały w grudniu 2009 roku. Wkrótce potem „Rycerze” rozpoczęli działalność w Olkuszu. Do tej pory współorganizowali koncerty, turniej strzelecki, pielgrzymki i wycieczki, a także wydali pamiątkowy film z uroczystości pogrzebowych ks. kan. Stanisława Gajewskiego. Obecnie olkuska rada Rycerzy Kolumba skupia 40 członków, jej Wielkim Rycerzem jest Marek Kajda, wiceprezes olkuskiego PWiK, a jego zastępcą Łukasz Kmita, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu.

Rycerze Kolumba to największa na świecie, bo licząca przeszło 1,7 mln członków organizacja skupiająca mężczyzn w służbie bliźnim i kościołowi. Ten świecki zakon rozpoczął swą działalność w USA w 1882 roku. W Polsce działają od 2006 roku. Przełożonym Rycerzy Kolumba w Polsce jest Delegat Terytorialny Krzysztof Orzechowski. Kapelanem Terytorialnym polskich Rycerzy Kolumba jest ks. kardynał Franciszek Macharski. Obecnie w Polsce działa prawie 30 lokalnych rad Rycerzy.

Więcej informacji na temat tego świeckiego zakonu można znaleźć na stronie internetowej rycerzekolumba.com.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie