Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rycerze i damy

Redakcja
Przyzwyczailiśmy się, że wszystko możemy kupić gotowe, ładnie zapakowane. Coraz częściej ręce rzemieślnika zastępują efektywne maszyny. A może by tak zrobić coś samemu? Na przykład pierścionek, wisior albo... zamek.

Konkursy Muzeum Narodowego

   Krakowskie Muzeum Narodowe przygotowało dla dzieci
i młodzieży dwa konkursy,
w których zachęca do wykorzystania nietypowych przedmiotów. - Wokół nas jest mnóstwo rzeczy, dla których na pierwszy rzut oka nie znajdujemy zastosowania - mówi Agnieszka Gacek z Sekcji Edukacji MNK. Właśnie z takich składników uczestnicy konkursów muszą skonstruować makietę lub model zamku obronnego (uczniowie szkół podstawowych) bądź komplet biżuterii (młodzież szkół gimnazjalnych i średnich).
   Prace na konkurs "Zamek Rycerski" nie mogą przekraczać wymiarów 50 cm x 50 cm x 50 cm i do ich budowy nie można wykorzystywać gotowych materiałów, tj. klocków lub zestawów modelarskich. Nie trzeba ściśle trzymać się wzorców historycznych, choć w poznaniu "przeciwnika" chętnie pomogą specjaliści z Działu Militariów
- 10 marca o godz. 14.00 w Galerii Broń i Barwa w Polsce przygotują oni spotkanie o dawnych zamkach obronnych. Opowiedzą również o szlachetnych rycerzach, o tym, jaką walczyli bronią i jakie panowały wśród nich obyczaje. Organizatorzy konkursu będą oceniać precyzję, dokładność, estetykę wykonania i pomysłowość, ale zamek musi być funkcjonalny, a także - jak na prawdziwą obronną twierdzę przystało - być nie do zdobycia.
   Warunków, jakie powinna spełniać praca na konkurs "Teatr Jubilerski", jest nieco mniej, co wcale nie znaczy, że są łatwiejsze do spełnienia. Przede wszystkim - kolia, kolczyki, bransoleta i każdy inny rodzaj biżuterii ma po prostu zachwycać i zdobić. Czy nie taka jest bowiem rola biżuterii? Nie wolno używać materiałów typowo jubilerskich, tj. srebra czy złota, najlepiej, by ozdoby były zrobione z materiałów codziennego użytku, pozornie niepotrzebnych (można natomiast używać zaawansowanych narzędzi, choćby lutownicy czy pistoletu na klej). Organizatorzy zalecają "twórcze szaleństwo": oceniać będą pomysłowość, oryginalność form, różnorodność i nietypowość użytych materiałów,
a także schludność wykonania. Pole do popisu jest ogromne: wykorzystać można np. kamienie, nasionka, muszle, piórka, trybiki od zegarka, biurowe spinacze, sreberka od czekoladek, zasusoszone roślinki. I wcale nie musi to być klasyczna biżuteria. Może ktoś pokusi się np. o zrobienie diademu, ozdób na ramiona albo siatki podtrzymującej kok - przecież wszystko można ozdobić. A kto w ogóle powiedział, że biżuteria jest wyłącznie dla kobiet?
   Na obydwa konkursy wolno zgłosić tylko jedną pracę, ale można ją przygotować indywidualnie bądź grupowo. Prace należy podpisać imieniem i nazwiskiem autora (autorów), jego wiekiem oraz numerem telefonu.
   Wyróżnieniem dla najlepszych prac będzie ich ekspozycja w Galerii Muzeum, obok innych, cennych eksponatów. Organizatorzy przygotowali także nagrody rzeczowe, ale na razie pozostają one tajemnicą. - _Mogę jedynie zapewnić, że warto wystartować w naszym konkursie, bo być może wygrana pozwoli na realizację swoich marzeń i rozwijanie pasji - _dodaje Agnieszka Gacek.
   "Teatr Jubilerski" - termin nadsyłania prac: 30 kwietnia 2004
   "Zamek Rycerski" - termin nadsyłania prac: 15 maja 2004
   Prace można przynosić bądź przysyłać na adres:
   Sekcja Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie,
   Gmach Główny, al. 3 Maja 1,
   30-062 Kraków
   tel. 295-55-95. MS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski