Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rycerze w Barbakanie

SIE
Historia dla wszystkich

   _Sławetni krakowianie! Szlachetni przybysze! - _powitał wszystkich Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na sobotniej inauguracji sezonu turystycznego w Barbakanie. Z tej okazji odbył się I Turniej Rycerski, zorganizowany przez muzeum, Fundację Erakis oraz Bractwo Orlich Gniazd. Na kilka godzin Barbakan przeniósł się w średniowiecze - dzięki ubiorom, zbrojom, muzyce i walkom.
   Barbakan stanowił nie tylko fragment umocnień, ale również miejsce, gdzie odbywały się rycerskie zabawy. W późniejszym okresie grane były nawet sztuki. Obecnie, będąc oddziałem Muzeum Historycznego, również służy jako sala koncertowa i scena na otwartym powietrzu, a w minioną sobotę postanowiono powrócić do średniowiecznej tradycji pokazów rycerskich walk. - Nie tylko nauczyciel może przekazywać wiedzę historyczną - _podkreśla dyrektor Niezabitowski. - _Tutaj, w autentycznej scenerii obejrzeć można wszystko tak, jak wyobrażamy sobie, że się działo przed wiekami.
   Obfity deszcz, który padał w sobotę do południa, nie zniechęcił ani widzów, ani rycerzy, których część przybyła spoza Krakowa. Oprócz Bractwa Orlich Gniazd, w turnieju wzięli udział: I Chorągiew Czarnego Rycerza Kasztelanii Będzińskiej oraz Opolskie Bractwo Rycerskie. Wystrzał z XVII-wiecznej hakownicy rozpoczął zmagania. Walczono na kilka rodzajów mieczy oraz na topory - cały oręż był repliką autentycznej broni z przełomu XIV i XV wieku. Co prawda, krawędzie nie były naostrzone, ale w ferworze walki mogło zrobić się niebezpiecznie. Porządku pilnował więc kasztelan turnieju, który wielkim kijem mitygował co bardziej zapalczywych rycerzy. W przerwach między walkami damy prezentowały średniowieczne pląsy.
   Uwagę zwracały nie tylko misternie wykonane stroje dam, ale również rycerskie zbroje, wykute z wielką dbałością o szczegóły. - Zbroja ma przede wszystkim chronić. Wygląd, mimo że przywiązujemy do niego wagę, jest sprawą drugorzędną - _tłumaczyła Katarzyna Szewczyk z Bractwa Orlich Gniazd, przyznając, że z walki ciężkim mieczem można wyjść nieźle posiniaczonym. - _Zbroje są dość ciężkie. Ważą zwykle od 10 do nawet 50 - 60 kilogramów. Niektóre elementy można zrobić samemu, jak np. kolczugę - z metalowych kółek, ale część wykuwa rzemieślnik. Przygotowanie projektu stroju, zarówno męskiego, jak i damskiego, to bardzo mozolna praca, która rozpoczyna się od szukania źródłowych tekstów i rycin.
   W otwartym już dla turystów Barbakanie turnieje rycerskie odbywać się będą cyklicznie przez całe lato - następne zaplanowane są na 22 maja i 19 czerwca. (SIE)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski