MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rynek mieszkaniowy za pięć lat. Prognoza niepokrzepiająca

Zbigniew Biskupski
Analiza. Eksperci ostrzegają, że najdalej za pięć lat dojdzie do poważnej dekoniunktury w branży deweloperskiej, spowodowanej przede wszystkim sytuacją demograficzną w Polsce.

Według danych GUS 2014 r. był najlepszym od czasu kryzysu rokiem w mieszkaniówce. Do użytku oddano ponad 4 proc. lokali więcej – rok do roku. Wyniki sprzedaży dla nowych mieszkań były lepsze średnio o 20 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Klientami na rynku nieruchomości są przede wszystkim młode małżeństwa i single, m.in. przedstawiciele pokolenia boomu demograficznego z lat 80. XX w., którzy najchętniej wybierają mieszkania typu studio lub lokale dwupokojowe. O ile 2015 r. może być podobny pod kątem profilu klienta i wysokiej dynamiki transakcji, to już za kilkanaście lat polski rynek nieruchomości mieszkaniowych czeka wyhamowanie wynikające m.in. ze zmieniającej się struktury wiekowej konsumentów i nasycenia rynku nowymi osiedlami.

Andrzej Prajsnar, analityk portalu RynekPierwotny.pl, uważa, że niekorzystne trendy społeczne mogą wpłynąć na spadek popytu na nowe mieszkania.

Przez kolejne 25 lat bardzo wyraźnie zmniejszy się udział ludności w wieku od 32 do 46 lat (spadek z 22 proc. do 16 proc. populacji kraju). Według danych BIK osoby z tej kategorii wiekowej są najbardziej aktywnymi kredytobiorcami w kraju i generują ponad połowę popytu na kredyty hipoteczne. Do 2040 r. skurczy się również odsetek obywateli z grupy wiekowej 18-31 lat (z 20 proc. do 14 proc.). Dziś ich udział we wszystkich transakcjach na rynku mieszkaniowym jest mniejszy niż jedna piąta.

W przeciwieństwie do starszych osób, młodzi Polacy rzadko kupują mieszkanie za gotówkę. Zmniejszenia udziału tych dwóch grup wiekowych nie zrekompensuje wzrost liczby osób w wieku 47-65 lat (z 26 proc. do 30 proc. populacji). Tacy klienci banków zaciągają ponad jedną czwartą kredytów mieszkaniowych. Wielu z nich podpisuje umowę wyłącznie w celu zwiększenia zdolności kredytowej swoich dzieci. Jeżeli chodzi o osoby w wieku przekraczającym 65 lat, to ich udział w popycie na kredyty hipoteczne i mieszkania jest prawie zerowy. A to właśnie ta grupa wiekowa, która do 2040 r. szybko zwiększy swój udział w populacji kraju (z 14 proc. do 25 proc.). Szerzej o tym zagadnieniu również na str. C3.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski