Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy "na czarno"

BK
Cięcia finansowe jakie generalnie dotknęły urzędy pracy sprawiły, że także pula na prowadzenie kontroli jest mniejsza. - W tym roku przeprowadziliśmy 7 kontroli, z czego 5 zostało już zakończonych. W 2 przypadkach skierowaliśmy wnioski do kolegium o ukaranie. Zaniedbania dotyczyły przede wszystkim nie opłacenia składki na Fundusz Pracy - mówi Marta Marszałek, kierownik biura organizacyjnego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Oświęcimiu.

 Kiedyś zjawisko zatrudniania "na czarno" narastało w okresie wiosenno-letnim, gdy prowadzono więcej prac sezonowych. Z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Oświęcimiu wynika, że obecnie rynek pracy "na czarno" jest niezależny od pór roku. Tymczasem urząd ma ograniczone możliwości, aby skutecznie kontrolować legalność zatrudnienia.
 Pracodawcy najczęściej tłumaczą się brakiem płynności finansowej i twierdzą, że gdy ją odzyskają, zaległości zostaną nadrobione. - Nie zmienia to jednak faktu, że łamią przepisy ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu i urząd musi w takich przypadkach wkraczać zdecydowanie - dodaje Marta Marszałek.
 Kontrole oświęcimskiego PUP na pewno nie są w stanie wpłynąć zdecydowanie na ograniczenie skali tego zjawiska, zwłaszcza że w tym roku - jak na razie - przeprowadzono ich mniej niż w ubiegłym.

 Powiatowe Urzędy Pracy przejęły zadania z zakresu kontroli zatrudnienia od wojewódzkich urzędów z początkiem 2000 roku. Pieniądze jednak na ten cel były nieadekwatne do skali problemu. - Problemem w tym przypadku są także braki kadrowe - dodaje kierownik PUP Ryszard Rogucki
 Mimo to w ubiegłym roku kontrolerzy z oświęcimskiego PUP sprawdzili legalność zatrudnienia w 42 podmiotach gospodarczych. W 10 przypadkach kontrolowani byli cudzoziemcy.
 W trakcie tych działań stwierdzono 5 przypadków wykroczeń określonych w ustawie a dotyczących utrudniania kontroli. Podczas kolejnych 5 działań wyszło na jaw niedopełnienie obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy lub nie opłacenie ich w przewidzianym terminie oraz zgłaszanie nieprawdziwych danych mających wpływ na wysokość opłacanych składek.
 W 3 przypadkach kontrolerzy ujawnili zatrudnianie cudzoziemców bez wymaganej zgody i zezwolenia. Ogółem w ubiegłym roku w sumie do kolegium skierowano 11 wniosków o naruszenie przepisów prawa.
 Kolegia w tych przypadkach orzekły kary na sumę 1190 zł. Poza tym do ZUS wpłynęła kwota w wysokości 476 zł za zaległe opłaty na Fundusz Pracy. PUP wysłał także 4 zawiadomienia o naruszeniu przepisów do ZUS i Urzędów Skarbowych.
 Z kolei dzięki współpracy PUP z Komendą Powiatową Policji przeprowadzono m. in. dwie kontrole na targowisku miejskim w Oświęcimiu. Ich wynikiem były mandaty dla dwóch cudzoziemców - obywateli Ukrainy i Bułgarii. (BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski