Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy wymaga od młodych wiedzy, ale też doświadczenia

Jan Matoga
Przygotowanie zawodowe. Wydawać by się mogło, że żyjemy w czasach, w których młody, wykształcony człowiek może wkraczając w dorosłe życie przebierać w ofertach pracy. Jak się okazuje, rzeczywistość potrafi brutalnie zweryfikować nasze wyobrażenia.

Według danych Wydziału Analiz i Statystyki Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w IV kwartale 2014 roku aktywnymi zawodowo pozostawało 56,3 proc. osób w wieku 15 lat i więcej.

Jak przyznają analitycy w raporcie „Sytuacja na rynku pracy osób młodych w 2014 roku” - wysoki poziom bierności zawodowej warunkowany jest przede wszystkim niską aktywnością młodzieży (33,1 proc.), co wynika z przedłużania wejścia na rynek pracy przez osoby młode z uwagi na kontynuowanie nauki. Według przytoczonego wyżej raportu aktywność osób w wieku 25-34 lat wynosiła 86,1 proc., a w wieku 35-44 lat aż 87,5 proc.

Ale aż 25 proc. ludzi w wieku 20-24 lat pozostaje bez pracy. Wina czasem leży po stronie pracodawców. Często nie chcą oni zatrudniać osób, które mają małe doświadczenie. Pytanie, gdzie mają je zdobywać, skoro nikt ich nie chce? Drugi powód, to związane z angażem pozapłacowe koszty pracy, których firmy nie chcą ponosić.

O ile na drugi z opisanych aspektów młodzi ludzie nie mają wpływu, to na pierwszą z przyczyn już tak. Jak wynika z badania Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, ponad połowa studentów obawia się wejścia na rynek pracy, natomiast jedna piąta uważa, że jest do tego źle przygotowana. Mając na uwadze rosnące wymagania rynku pracy, warto wziąć sprawy w swoje ręce i już podczas studiów korzystać z dostępnych praktyk i staży.

- Nie bez powodu stawiamy na praktyczne kształcenie naszych studentów. Studia powinny rozwijać, a nie tylko dawać suchą wiedzę. Mniej teorii, a więcej umiejętności, które można wykorzystać w zawodowym życiu - tłumaczy Mariusz Zamyłko, koordynator projektu „Mistrz i uczeń - model kształcenia praktycznego” z Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej.

Wiele uczelni kształci jedynie teoretycznie, natomiast większość pracodawców poszukuje absolwentów z doświadczeniem i wiedzą praktyczną. Szkoły i uczelnie mogą, a wręcz powinny ułatwiać wejście na zawodową ścieżkę. Wiele z nich od dawna współpracuje w ramach praktyk z prestiżowymi firmami oraz instytucjami. Zanim więc zdecydujemy się na konkretną uczelnię oraz kierunek studiów, powinniśmy wziąć pod uwagę również ten aspekt kształcenia.

Warto zdobywać doświadczenie zawodowe już podczas studiów. Dodatkowe kompetencje nie tylko sprawią, że obaw przed wkroczeniem na rynek pracy będzie mniej, ale także dodadzą większej pewności siebie przed pierwszymi rozmowami kwalifikacyjnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski