MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rynek się otwiera, ale ofert brak

SYP
Od pierwszego maja otwiera się rynek pracy w Niemczech i Austrii. Niestety w olkuskim Powiatowym Urzędzie Pracy nie ma ofert zatrudnienia z tych krajów.

W olkuskim Powiatowym Urzędzie Pracy nie ma ofert zatrudnienia w Niemczech. Fot. Jacek Sypień

POWIAT OLKUSKI

- Sporo osób przychodzi lub dzwoni pytając, czy mamy jakieś oferty pracy z Niemiec. Niestety na razie nie mamy żadnych ofert. - przyznaje pracownica olkuskiego Powiatowego Urzędu Pracy. Jeszcze niedawno na stronie internetowej olkuskiego PUP były zamieszczone oferty pracy za granicą. Teraz na 7185 bezrobotnych w powiecie olkuskim czekają 22 oferty pracy w kraju dla niespełna 30 osób. Pracodawcy chcą zatrudnić; magazynierów, pracowników obsługi biurowej, operatorów maszyn CNC, tokarzy, kelnerów, robotników gospodarczych, asystentów ds. rachunkowości i księgowości, kierowców ciężarówek, stolarzy, murarzy, kucharzy i sprzedawców. Niestety ofert pracy nie ma za wiele. W marcu do olkuskiego Powiatowego Urzędu Pracy zgłoszono 98 ofert pracy. Miesiąc wcześniej 52.

Zaledwie kilkanaście ofert pracy za granicą można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Są to oferty pracy z sieci „Eures”. Niestety nie ma ani jednej oferty z Austrii i zaledwie dwie oferty z Niemiec. Jedna z agencji pośrednictwa pracy ma ofertę dla 20 pielęgniarek w szpitalach w okolicy Frankfurtu (pensja od 1900 do 2500 euro brutto miesięcznie), a druga oferta dotyczy zatrudnienia 1 stajennego na wsi w Saksonii (1100 euro miesięcznie).

Pozostałe oferty pracy za granicą, jakie znajdują się w „Euresie” pochodzą z Cypru, gdzie potrzebują techników instalacji oraz naprawy wind, z Czech (wulkanizator, operator CNC), Hiszpanii (tester gier video), Holandia (pracownik produkcyjny), Irlandii (wykrawacz w rzeźni), Norwegii (mechanik silników łodzi motorowych i fryzjer) i Wielkiej Brytanii (pielęgniarka, rzeźnik, ubojowy). Ponieważ ofert pracy jest niewiele, sporo osób szuka ogłoszeń w mediach. Niestety wiele z nich to anonse zamieszczane przez „naciągaczy”. Pośrednicy chcą za załatwienie pracy stosunkowo niewielkie, kwoty od 100 do 400 zł. Jako numer kontaktowy podają komórkę kartę, a po wpłaceniu pieniędzy kontakt z nimi się urywa.

Tymczasem powiat olkuski zajmuje czwarte miejsce w Małopolsce pod względem wielkości bezrobocia. Stopa bezrobocia w powiecie olkuskim wynosi 15,1 proc. i jest wyższa od średniej krajowej (13,2 proc.) i wojewódzkiej (11,2 proc.). Tylko w trzech powiatach Małopolski, czyli limanowskim, nowosądeckim i dąbrowskim bezrobocie jest wyższe, niż w powiecie olkuskim. Dla porównania w samym Krakowie stopa bezrobocia wynosi tylko 5 proc. Na 7185 mieszkańców powiatu olkuskiego, jacy pozostają obecnie bez pracy, prawo do zasiłku mają tylko 864 osoby. Przez cały marzec w olkuskim PUP zarejestrowało się 536 bezrobotnych, a wyrejestrowało 607, z czego 305 ze względu na podjęcie pracy.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski